Národný projekt „Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a práca s talentami.“

"Európsky sociálny fond pomáha rozvíjať zamestnanosť podporovaním zamestnateľnosti, obchodného ducha, rovnakých príležitostí a investovaním do ľudských zdrojov".

 

                                                     

Prioritná os 1:            Reforma systému vzdelávania a odbornej prípravy
Opatrenie 1.1:            Premena tradičnej školy na modernú
ITMS kód projektu:  26110130549

 

Aktivita 2.1

Aktivita 2.1 je zameraná na podporu profesijnej orientácie žiakov ZŠ na odborné vzdelávanie a prípravu. Cieľom tejto aktivity je zlepšiť úroveň poskytovania profesijnej orientácie pre žiakov ŽŠ vo vzťahu k prioritám polytechnickej výchovy, aby sa žiaci ZŠ rozhodovali o budúcom štúdiu na SOŠ so zreteľom na potreby trhu práce a uplatniteľnosti na trhu práce.

Účelom aktivity je:

Podporiť profesijnú orientáciu žiakov ZŠ na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom odbornej publicity tak, aby žiak ZŠ pri rozhodovaní o budúcom povolaní zobral do úvahy zameranie hospodárstva svojho regiónu resp. SR a ich prognózu v strednodobom a dlhodobom horizonte. Zároveň by sa rozhodol pre budúce štúdium tak, aby mohol uplatniť získané odborné vedomosti a zručnosti, ktoré získal vzdelávacím procesom vo vybudovaných odborných učebniach novými vyučovacími metódami a formami zameranými na zážitkové učenie. Celá koncepcia smeruje k budúcej vyššej konkurencieschopnosti týchto žiakov na trhu práce.

V rámci aktivity 2.1. sa bude realizovať čiastková aktivita 2.1.1, ktorá zabezpečí zlepšenie úrovne poskytovania profesijnej orientácie pre žiakov ZŠ, aby sa rozhodovali o budúcom štúdiu na SOŠ podľa potreby a uplatniteľnosti na trhu práce. V rámci A 2.1.1.1 sa vytvorí a poskytne program kontinuálneho vzdelávania pre pedagogických zamestnancov ZŠ venujúcim sa profesijnej orientácii žiakov ZŠ zameraný na profesijnú orientáciu na OVP na SOŠ. Jej hlavnými činnosťami budú metodická činnosť pre profesijnú orientáciu žiakov ZŠ na OPV na SOŠ, vytvorenie funkčného nástroja na identifikáciu potenciálu orientácie žiakov piateho, šiesteho, siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka, kontinuálne vzdelávanie učiteľov a overovanie využitia potenciálu orientácie žiakov ZŠ na OPV na SOŠ.

V čiastkovej aktivite 2.1.2. sa budú organizovať exkurzie žiakov 49 pilotných ZŠ do SOŠ, do firiem a iných inštitúcií, dni otvorených dverí pre žiakov ZŠ u partnerov, na SOŠ a iných inštitúciách, diskusie a iné formy kontaktu žiakov ZŠ so zástupcami danej profesie.

Úlohou čiastkovej aktivity 2.1.3. je vypracovať katalóg pracovných pozícií a nárokov na nich pre účely profesijnej orientácie s pravidelnou aktualizáciou. Účelom katalógu je vysvetliť mladým ľuďom, aké možnosti majú v jednotlivých povolaniach.

Čiastková aktivita 2.1.4. má na starosti odbornú garanciu aktivity A2.1 a zabezpečiť kontrolu kvality počas jej implementácie.

Výstupy aktivity:

  • 49 zapojených ZŠ v cieli Konvergencie, na ktorých bude prebiehať pilotné overovanie aktivít národného projektu, ako zvýšenie úrovne profesijnej orientácie žiakov ZŠ v nadväznosti na priority polytechnickej výchovy,
  • ostatných zapojených 451 ZŠ v cieli Konvergencia, v rámci ktorých budú realizované aktivity na zlepšenie úrovne poskytovania profesijnej orientácie pre žiakov ZŠ,
  • analýza problémov vedúcich k nízkemu záujmu zo strany žiakov ZŠ o OVP na SOŠ a návrh koncepcie riešenia problematiky,
  • zahraničné pracovné cesty a účasť na zahraničných podujatiach za účelom know-how ako zvýšiť záujem o OVP na SOŠ,
  • vytvorenie odbornej metodiky pre identifikáciu potenciálu orientácie žiakov ZŠ na OVP na SOŠ,
  • obstaranie a uvedenie do prevádzky nástroja pre identifikáciu potenciálu orientácie žiakov,
  • vytvorenie programu ďalšieho vzdelávania  a vyškolenie pedagogických zamestnancov na ZŠ zapojených do národného projektu,
  • pilotné overenie práce a úspešnosti využívania nástroja žiakov formou práce vybraných 7 pracovníkov,
  • exkurzie žiakov ZŠ vo firmách, a iných inštitúciách,
  • dni otvorených dverí žiakov ZŠ vo firmách, SOŠ a iných inštitúciách,
  • diskusie a iné formy kontaktu žiakov ZŠ so zástupcami danej profesie,
  • dlhodobá forma ich uchovávania,
  • tlačená a elektronická verzia katalógu prostredníctvom web stránky národného projektu,
  • zabezpečenie odbornej garancie a kontroly kvality,
  • každoročné priebežné správy a záverečná správa odborného garanta aktivity.