Ústnu formu internej časti maturitnej skúšky tvorí ústna odpoveď žiaka pred predmetovou maturitnou komisiou, pričom si žiak žrebuje jedno zo schválených maturitných zadaní alebo jednu z 25 schválených tém.. Ústna forma internej časti maturitnej skúšky je verejná.

Maturitné zadania a úlohy v nich vychádzajú z cieľových požiadaviek na vedomosti a zručnosti pre príslušný predmet maturitnej skúšky. Každé maturitné zadanie tvoria dve alebo tri samostatné úlohy, podľa možností a charakteru predmetu z viacerých tematických okruhov. Obsah maturitných zadaní zohľadňuje aj predpísaný čas určený na trvanie skúšky a jej prípravu. Minimálny počet zadaní je 30. Každé zadanie sa použije iba jedenkrát v danom dni. Súčasťou príslušného maturitného zadania je aj uvedenie konkrétnej učebnej pomôcky.

Teoretická časť odbornej zložky maturitnej skúšky je verejná. V predmete teoretická časť odbornej zložky maturitnej skúšky a v predmete praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky si žiak žrebuje jednu z 25 schválených tém. Maturitné témy vychádzajú z cieľových požiadaviek na vedomosti a zručnosti pre príslušný predmet maturitnej skúšky príslušného študijného odboru v oblasti odborného vzdelávania. Cieľové požiadavky sú súčasťou profilu absolventa v štátnom vzdelávacom programe – odborné kompetencie. Maturitné témy pre teoretickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky a praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky pripravuje príslušná predmetová komisia školy. Maturitné témy sa nezverejňujú.