Interkulturálne vzťahy v cvičnej firme

Na základe veľmi dobrých skúseností so spoluprácou s rakúskymi učiteľmi a s centrálou ACT vo Viedni v rokoch 1997 – 1999 sme sa rozhodli oprášiť naše spoločné aktivity, teda Štátneho inštitútu odborného vzdelávania a BHAK Viedeň 10, zorganizovať seminár na tému spolužitia minorít. Táto myšlienka vznikla najmä z toho dôvodu, že Slovensko je už v Európskej únii od mája 2004, ale na pohyb utečencov a iných cudzincov si naozaj len zvykáme a vo veľa veciach v oblasti komunikácie s minoritami sme úplní nováčikovia. 

Na BHAK Viedeň 10 študuje už niekoľko rokov veľmi veľa detí utečencov alebo prisťahovalcov z Afganistanu, Turecka, Libanonu, Iraku, Somálska atď. Je úplne normálne, že v jednej triede vidíte vedľa seba žiaka s jarmulkou na hlave a  zahalenú dievčinu v arabskej šatke. Naučili a učia sa spolu vychádzať a práve učiteľ tu zohráva veľkú úlohu. Najprv sa on musí naučiť reagovať na rôzne kultúrne a náboženské zvyky a potom môže učiť svojich žiakov. Aj pán riaditeľ BHAK Viedeň 10 Mag. Slanár priznáva, že sa s tým popasovali a stále sa učia. Učia aj predmet Interkulturálne vzťahy v medzinárodnom obchode cvičnej firmy. Je to aj o tolerancii k hodnotám toho druhého. Keď chcem s niekým urobiť obchod, nesmiem ho uraziť a z toho dôvodu si dobrý obchodník vopred naštuduje zvyky a obyčaje tej ktorej krajiny, toho ktorého národa. 

Keďže naši rakúski kolegovia sa problematikou minorít zaoberajú dlhšie, požiadali sme ich o prezentáciu svojich skúseností v rámci pilotného seminára a okrem toho sme im navrhli v spolupráci so ŠIOV urobiť aj projekt na túto tému.

Pilotný seminár sa uskutočnil 17. marca 2006 v budove Štátneho inštitútu odborného vzdelávania v priestoroch Slovenského centra cvičných firiem na Černyševského 27 v Bratislave v spolupráci s učiteľmi BHAK Viedeň 10 Mag. Evelyn Meyer a Mag Manfredom Pocsom. Seminár sa skladal z troch podtém: Interkulturálnosť v cvičnej firme – návrh modulov slovensko-rakúskeho projektu, Čo je kultúra – dôležité pojmy, Interkultúrny manažmen, v teórii a v praxi – kultúrne rozdiely, Čo je interkultúrna kompetencia.

Na seminári sa zúčastnilo 24 učiteľov z celého Slovenska. Rakúski lektori boli veľmi milo prekvapení otvorenosťou slovenských kolegov, ktorí úplne otvorene sú kritickí k nedostatkom našej slovenskej mentality ale aj patrične hrdí tam, kde je to na mieste – napríklad na slovenský hokej a hokejistov.

 

Ing. Gabriela Horecká

Vedúca odboru Slovenské centrum cvičných firiem

horecka@siov.sk