Národné projekty „Tvorba Národnej sústavy kvalifikácií“

 

                                                       

Vyhlásenie: Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ.

Prioritná os 2:           Ďalšie vzdelávanie ako nástroj rozvoja ľudských zdrojov
           Opatrenie 2.1 Podpora ďalšieho vzdelávania
           Kód:                  26120130023 Konvergencia

Prioritná os 4:            Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť pre Bratislavský kraj
           Opatrenie 4.2 Zvyšovanie konkurencieschopnosti Bratislavského kraja prostredníctvom
                                      rozvoja terciárneho a ďalšieho vzdelávania
           Kód:                  26140230013 Konvergencia


 
Vážené kolegyne,
Vážení kolegovia,

dňa 01. 03. 2013 bol zahájený Národný projekt Tvorba Národnej sústavy kvalifikácií. Tento NP je zrkadlový projekt zložený z dvoch častí – Konvergencia a Regionálna konkurencieschopnosť a zamestnanosť.

 Cieľom projektu je vytvoriť Národnú sústavu kvalifikácií, ktorá má pripraviť pôdu pre uznávanie kvalifikácií získaných neformálnou a informálnou cestou. Zároveň týmto projektom bude Slovenská republika napĺňať úlohy stanovené Európskou úniou – vytvorenie Národného kvalifikačného rámca ako nástroja na porovnávanie kvalifikácií prostredníctvom ich referencovania voči Európskemu kvalifikačnému rámcu a nástroja podporujúceho ich prenos a uznávanie v európskom priestore. Druhý register – Národná sústava kvalifikácií – má ponúknuť občanom komplexný pohľad na kvalifikačný systém našej republiky, ich triedenie, cesty vedúce k ich získaniu alebo uznaniu, legislatívu upravujúcu kvalifikácie v špecifických prípadoch – napríklad pre regulované povolania, a tak ďalej.
 
 Do projektu bude okrem piatich pracovných skupín zapojených 26 sektorových rád, v rámci ktorých budú spolupracovať zástupcovia ako všetkých sektorových ministerstiev, tak aj zamestnávatelia, učitelia, odborníci z praxe a na vzdelávanie a odborári. Celkovo sa bude na projekte podieľať vyše tisíc pracovníkov.

 Z praktických výstupov projektu môže profitovať široké spektrum občanov Slovenskej republiky, predovšetkým však osoby, ktoré by chceli zúročiť svoje vedomosti a zručnosti nadobudnuté počas rokov praxe a v procese neformálneho vzdelávania, a samozrejme aj nezamestnaní ľudia. Súčasne má projekt dlhodobý charakter, jeho výstupy budú používané aj po jeho skončení. Projekt bude mať dosah na celý vzdelávací systém a do kontaktu s ním príde každý občan Slovenskej republiky, ktorý z nejakých dôvodov vstúpi na trh práce.

 V rámci vzdelávania odborných pracovníkov sa budú každoročne konať aktivity v podobe vzdelávacích seminárov a konferencií, kde sa odborníci oboznámia s najnovšími výstupmi projektu, zaškolia sa v ich využívaní a dostanú možnosť vyjadriť sa k priebehu tvorby NSK v podobe pilotného testovania informačného systému oboch registrov.

 V rámci publicity národného projektu bola vytvorená samostatná webová stránka: www.tvorbansk.sk, ktorá bude podrobne informovať o jednotlivých aktivitách projektu, personálnom zložení Riadiaceho výboru projektu ako aj jeho odborných zložiek – pracovných skupín.

 V prípade akýchkoľvek otázok neváhajte a kontaktujte náš tím:
Mgr. Alexandra Junášková (projektový manažér): alexandra.junaskova@siov.sk
Mgr. Martina Šedová (koordinátor odborných aktivít): sedova@siov.sk
Mgr. Branislav Skrečko (manažér publicity): branislav.skrecko@tvorbansk.sk

Vážené kolegyne a vážení kolegovia, tešíme sa na spoluprácu s vami.

 


Mgr. Alexandra Junášková
 projektový manažér