Účasť na EuroSkills 2012 opäť potvrdila potrebu úzkeho prepojenia vzdelávania s praxou

 

V októbri 2012 sa v belgickom meste Spa -Francorchamps konal 3. ročník celoeurópskej súťaže EuroSkills 2012. EuroSkills je súťaž mladých ľudí z celej Európy v odborných zručnostiach, ktorá sa organizuje každé 2 roky v jednom z členských štátov EÚ.
Jedným z cieľov tejto súťaže je poukázať na atraktívnosť odborného vzdelávania a prípravy a zároveň nevyhnutnosť prepojenia sveta vzdelávania so svetom práce a s odbornou praxou. V súčasnej dobe je celá Európa ako aj svetová ekonomika v kríze, čo má veľký dosah na vysokú mieru nezamestnanosti vo všeobecnosti, ale aj najmä na stále rastúcu mieru nezamestnanosti mladých ľudí do 25 rokov v celej Európe. Ako vieme, Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou nezamestnanosťou mladých ľudí a absolventov škôl. Aj z tohto dôvodu je potrebné aktivitám ako je táto celoeurópska súťaž EuroSkills, ale aj súťaže v odborných zručnostiach na národnej úrovni (či už sú to súťaže Skills Slovakia, alebo iné) venovať náležitú pozornosť.

Súťaž EuroSkills ako aj jej sprievodné aktivity majú podporiť a rozprúdiť diskusiu, ako môže odborné vzdelávanie a príprava pomôcť pri riešení tejto vysokej miery nezamestnanosti mladých ľudí, podporiť ich pracovnú mobilitu nie len na národnej úrovni, ale aj na európskej úrovni, napr. aj vo forme odborných stáží počas alebo po ukončení strednej či vysokej školy (čo je na Slovensku stále veľmi veľký problém vzhľadom na legislatívne obmedzenia). Tejto problematike a úlohe odborného vzdelávania a prípravy, ako aj úlohe tejto súťaže pri boji proti vysokej nezamestnanosti mladých ľudí sa venovala aj úvodná konferencia s názvom "Je budúcnosť vo Vašich rukách? Ako môžu odborné zručnosti ponúknuť riešenia pre ekonomické výzvy a výzvy v oblasti zamestnateľnosti, ktorým čelia mladí ľudia v Európe?".

Súťaž EuroSkills sa už niekoľko rokov teší veľkému záujmu zo strany členských štátov EÚ, zamestnávateľov, vzdelávacích inštitúcií pôsobiacich v oblasti OVP, ale aj záujmu európskych politikov, a jej dôležitosť v oblasti OVP rastie. Aj napriek ekonomickej kríze, ktorá zasiahla viac či menej všetky európske ekonomiky, si politici uvedomujú potrebu takýchto aktivít, ktoré sú jedným z mnohých impulzov, ktoré môžu dopomôcť k naštartovaniu ekonomiky a hospodárskeho rastu. Svojou účasťou to potvrdili aj vysokí štátni predstavitelia z viacerých európskych krajín, okrem iných Štefan Chudoba, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, nórska ministerka školstva, belgická kráľovná Paola, ale aj eurokomisár pre zamestnanosť Lászlo Ándor. Aj to svedčí o dôležitosti súťaže a potreby prepojenia vzdelávania so zamestnanosťou. 

Najdôležitejšie je však to, že súťaž je stále viac atraktívna pre množstvo mladých ľudí z celej Európy, ktorí si na nej môžu zmerať svoje vedomosti, schopnosti a zručnosti, ako aj talent, a tak ukázať, že budúcnosť Európy, ale aj budúcnosť mladých ľudí je v ich rukách. Presvedčilo sa o tom viac ako 40,000 návštevníkov, medzi ktorými boli žiaci základných a stredných škôl, rodičia s deťmi, ale aj odborníci z celej Európy, ktorí prišli povzbudiť súťažiacich pri riešení ich úloh a zároveň získať aj nové informácie a motiváciu pre ich prácu a ďalší rozvoj v danej oblasti.

Na 3.ročníku súťaže EuroSkills v Spa-Francorchamps sa zúčastnilo 403 mladých ľudí z 27 krajín Európy, ktorí súťažili v 43 odboroch, resp. profesiách. Slovensko reprezentovalo 12 mladých ľudí, víťazov národných súťaží Skills Slovakia, ktoré gestoruje Štátny inštitút odborného vzdelávania v spolupráci s Nadáciou na podporu odborného vzdelávania a prípravy, a 7 expertov z oblasti praxe, ktorí boli zároveň členmi medzinárodných porôt v jednotlivých odboroch. Svoje zastúpenie sme mali v odbore mechatronik, elektrotechnik, kaderník, florista, kuchár, čašník a podnikanie.
    

Slovenskí súťažiaci svojimi výkonmi potvrdili, že aj mladí ľudia na Slovensku sú talentovaní, šikovní a zruční a že sa môžu porovnávať s mladými ľuďmi z európskych štátov, kde má odborné vzdelávanie a príprava širšiu podporu nie len z verejného ale aj súkromného sektora. Napriek tomuto sme z Belgicka odchádzali smutní, lebo ani jeden z našich súťažiacich sa neumiestnil na medailových pozíciách. Opäť sa nám potvrdilo, že iba šikovnosť a zručnosť mladých ľudí a ich snaha uspieť aj v medzinárodnom meradle nie je postačujúca. Je potrebné venovať viac pozornosti ich odbornej príprave, ale aj jazykovej a psychickej. Aj táto súťaž nás utvrdila v tom, že bez väčšej podpory (morálnej, ale najmä finančnej), modernizácie odborného vzdelávania a prípravy na stredných odborných školách a prepojenia odborného vzdelávania a praxe a úzkej spolupráce so zamestnávateľmi budeme len ťažko konkurovať ostatným európskym štátom nie len v rôznych profesiách a odboroch na odborných školách, ale aj v hospodárskom rozvoji a raste, a neuspejeme ani pri snahe znižovať mieru nezamestnanosti mladých ľudí.

Aj keď sme si z Belgicka nepriniesli žiadnu medailu, všetci súťažiaci, experti, či pozorovatelia zo Slovenska jednotne tvrdia, že kto to nezažije, ten neverí. Hovoria, že účasť na tejto súťaži bola pre nich veľkým prínosom pre ich odborný rast. Získali veľa nových informácií, skúseností a kontaktov a motiváciu ďalej pracovať vo svojej profesii a svojimi skúsenosťami chcú prispieť k rozvoju odborného vzdelávania a prípravy na Slovensku, aby sme boli dobre pripravení nie len na ďalší ročník súťaže EuroSkills 2014, ktorý sa uskutoční v meste Lille vo Francúzsku, ale aby sme mladých ľudí pripravili pre trh práce a nie úrad práce.

Vďaka za možnosť zúčastniť sa takejto súťaže na vysokej odbornej úrovni patrí Štátnemu inštitútu odborného vzdelávania, ktorý gestoruje súťaže Skills Slovakia, a zároveň je členom WorldSkills Europe, Nadácii na podporu odborného vzdelávania a prípravy, s ktorou v súťažiach Skills Slovakia úzko spolupracujeme, ako aj expertom a ich organizáciám, ktorí súťažiacich na súťaž pripravovali a prispeli k ich dôstojnej reprezentácii na súťaži. Zároveň vďaka patrí mojim kolegyniam p. Vlaste Púchovskej, vedúcej tímu, a Oľge Radovichovej, ktoré prispeli k pohodovej atmosfére a zohrali dôležitú úlohu pri podpore a povzbudení súťažiacich k lepším výkonom.


Mgr. Dagmar Augustinská
Skills Slovakia

 

Fotogaléria