Výnimoční stredoškoláci získavali skúsenosti na svetovom fóre mladých vedcov na 12. ročníku ESI 2009 – International  Scientific Exhibition v Tunise, Nabeul

 

Medzinárodná  súťaž mladých vedcov každoročne víta na svojich podujatiach mladých vedátorov z celého sveta. Štátny inštitút odborného vzdelávania ako gestor súťaže stredoškolskej odbornej činnosti,  ktorá sa svojim charakterom a zameraním približuje najviac k programovým cieľom ESI, už začlenil do svojich cieľov aj aktivizáciu najlepších „sočkárskych“ prác  na toto medzinárodné podujatie.

Na 31. ročníku  celoštátnej prehliadky v Liptovskom Hrádku  vybrali členovia OHK na medzinárodnú svetovú súťaž až 2O prác. I keď počiatočný záujem bol pomerne veľký, nakoniec sa záväzne prihlásili len 4  žiaci SOŠ .

Na ESI dôstojne reprezentovalo Slovenskú republiku 24 mladých vedcov z 3 organizácií, z celkového počtu 724  zo 42 krajín sveta. 

 

Cieľ bol jasný - získať  nové   motivácie, nové skúseností, partnerstvá s účastníkmi  rôznych krajín a v neposlednom rade prezentovať svoje „vedecké“ práce SOČ pred verejnosťou v anglickom jazyku  .  Samozrejmosťou je aj mimoriadne atraktívne  zviditeľnenie Slovenska a výsledky stredoškolského odborného vzdelávania  na tomto prestížnom vedeckom fóre mladých stredoškolákov.     

Cesta na toto podujatie nebola ľahká. Predchádzala tomu nie len rozsiahla administrácia s organizátormi v Tunise, ale aj  získanie finančných prostriedkov tak, aby sa mohol zúčastniť čo najvyšší počet. Odbor tvorivosti mládeže podnikol  rozsiahle kroky na získanie  čiastočnej finančnej podpory z Ministerstva školstva SR zo sekcie regionálneho školstva a  zo Združenia nadaných stredoškolákov. Okrem toho príspevky získali aj samotní účastníci z Nadácie, Novohradská 3 Bratislava, z Bratislavského samosprávneho kraj, Sabinovská 16, Bratislava, z Rodičovského združenia pri Gymnáziu a ZŠ sv. Mikuláša, ul. Duklianska 16, Prešov,  IUVENES pri  Gymnáziu Leonarda Stoskela n.f., Jiráskova 12 , Bardejov.

Účastníci si podľa kritérií vedeckého fóra  spracovali a graficky veľmi prehľadne zostavili  projekty  k prezentácii posterom, ktoré  zostávajú po akcii na školách.    

Celej  delegácii ŠIOV zabezpečil  jednotné tričká, tielka, šatky a cestovné tašky s logom ŠIOV a ESI ,  vlajky a odznaky SR. Lídrom účastníkov bola Ing. Vlasta Púchovská, vedúca odboru OTM a predsedníčka ÚK SOČ, pedagogický dozor vykonávala Eva Bugajová, tajomníčka ÚK SOČ a komunikáciu v AJ s partnerom ESI – AJST zabezpečila Eva Maďarová –  pracovníčky odboru tvorivosti mládeže.

Po strastiplnej ceste leteckou dopravou s prestupom vo Frankfurte, sme 23.júla 2009 vycestovali na týždenný pobyt do Tunisu.

Na začiatku sme samozrejme nepredpokladali čo nás vo vzduchu čaká a  s dobrou náladou sme vstúpili do lietadla vo Viedni.   Rozsiahle búrky a neskorý odlet  nám urobili starosti  a nakoniec aj blokovanie pristátia ( 4O min. lietania nad Frankfurtom) v nás vyvolali pochybnosti, či vôbec let  do Tunisu v týchto nočných hodinách stihneme.  Asi predstava, že by sme mali prespať na letisku a nejasný odlet na nasledujúci deň bol príčinou toho, že sme maximálne zmobilizovali naše fyzické sily a behom sme sa presunuli za necelých 15 minút na druhý koniec odbavovacej haly a let sme nezmeškali.  Horšie však boli naše obavy o batožinu, a tie sa bohužiaľ naplnili. Batožina s nami neprišla, čo sme  zistili pri prílete, ale horšia bola následná komunikácia s letiskovým personálom a zistenie  spôsobu  doručenia batožiny do miesta nášho pobytu. ( I keď záruka spoľahlivosti by mala byť garantovaná leteckou spoločnosťou v tomto prípade Lufthansa, personál  vystupoval primerane mentalite krajiny, ktorú sme navštívili.) Ďalšie peripetie s batožinou  už nebudem rozširovať, pretože keď nám už hrozilo, že ani  ďalší deň príletu sa k nej nedostaneme musím pozitívne hodnotiť ako naši  mladí  chytili iniciatívu do svojich rúk a spoločne sme sa k nej dostali.  V opačnom prípade by sme sa asi museli  Slávnostného otvorenia zúčastniť v tom oblečení, ktoré sme mali na sebe už druhý deň

Ale teraz už k samotnému priebehu podujatia.  Slávnostné otvorenie bolo naozaj pompézne.  Konalo sa v neskorých     večerných hodinách  a tak organizátori vsadili na  vizualizáciu svetelnými efektmi, zvukom a dymovými clonami, samozrejme s dôrazom na ukážku kultúrnych tradícií Tunisu. Kreatívne bolo uvádzanie zúčastnených krajín,  spúšťaním vlajok za dynamických zvukov hudby a svetla reflektorov. Teplota našťastie klesla na 38 stupňov  oproti dennej,  ktorá sa pohybovala na 5O-ke a tak sme mohli dýchať a vnímať program pozorne s emocionálnymi pokrikmi a mávaním vlajkami.  Podujatie podporili aj  predstavitelia vlády,  poslanci  Tuniskej vlády a minister školstva, ktorého slová sme získali písomne nie len v arabčtine,  ale aj v angličtine a francúzštine, tak ako množstvo sprievodných dokumentov akcie, ktoré sme obdržali.             

Výstavný  komplex,  kde sa ESI  konalo bol  rozčlenený  na obrovskej ploche. Výhodu mali technicky  zamerané projekty, nakoľko ich priestory boli vybavené klimatizáciou.  Naše projekty boli  umiestnené dispozične  vonku i keď nie na priamom slnku, kde teplota dosahovala 50 stupňov.  Takže pravidelný prísun tekutín bol  jedinou zárukou  toho,  aby sme to prežili bez ujmy na zdraví.   Aj preto nás prekvapil fakt, že  túto sme si museli sami kupovať, okrem prvého dňa,  keď nám pri inštalácii stánkov pridelili  1iter vody na osobu a 2 dcl vody,  ktorá bola súčasťou  packet lunch.          

Za slovenskú delegáciu ŠIOV zabojovali  Michal Tamáš z bratislavského Gymnázia J. Hronca s prácou o priemyselnej kontaminácii. Juraj Kisztner zo Strednej geodetickej školy v Bratislave písal o geodetických zameraniach na nedostavanej železničnej trati. Stredoškolák Peter Mikula z bardejovského Gymnázia L. Stockela  prezentoval svoje výsledky pozorovania vtáctva rodu vrabcotvaré. Jediné dievča zo štvorice, gymnazistka Monika Leššová z Gymnázia a Základnej školy sv. Mikuláša v Prešove, bola s prácou o vysokofrekvenčnom elektromagnetickom žiarení v životnom prostredí žiaka.
      Sprievodné podujatia boli vo forme odborných exkurzií, seminárov, workshopov, prednášok, kultúrnych a spoločenských podujatí. Za zmienku stojí  večer predstavenia kultúr zúčastnených krajín, kde sa jednotlivé krajiny prezentovali vo svojich tradičných odevoch a folklórom. Prezentácia Slovenska upútala  svojou zaujímavou choreografiou  v typicky slovenských krojoch. Záujem o fotografovanie bol  nekončiaci.    

 

Súťažiaci  okrem bohatých zážitkov získali aj možnosť zúčastniť sa  na vedeckých univerzitných fórach sveta  ( získali individuálne pozvania) samozrejmosťou je, že všetci sme získali Participation Certificate.

 

Hodnotenie akcie z nášho pohľadu gestora je jednoznačne pozitívne. Do budúcnosti  by sme odporučili  organizátorom MILSET  ( organizáciaktorá podujatie v rámci Európy zastrešuje)  udeliť účastníkom viac  ocenení a  vopred pripraviť pre účastníkov komplexný materiál  prezentovaných projektov. Program sprievodných podujatí  by mal na seba plynule nadväzovať, čím sa ušetria zbytočne presedené hodiny v autobuse pri presunoch a tiež samotný uvítací ceremoniál, predstavenie kultúr a záverečný ceremoniál by nemali trvať až do neskorých večerných až nočných hodín.  

Veríme, že  budúci rok , keď sa uskutoční ESE 2010 v Moskve, sa budeme môcť aktívne zapojiť s väčším počtom projektov a vyššou účasťou žiakov.           

         

>Fotogaléria