36. medzinárodný veľtrh cvičných firiem „Lipsko 2000“

 

V dňoch 26.9. až 28.9.2000 sa zástupcovia Štátneho inštitútu odborného vzdelávania a odboru Slovenské centrum cvičných firiem zúčastnili na 36. medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem v Lipsku. Hlavným cieľom bola reprezentácia Slovenska a rokovanie o začlenení Slovenska do svetovej centrály cvičných firiem – do EUROPENu.

Ing. Ivan Stankovský, CSc., Ing. Ladislav Šatka, Ing. Gabriela Horecká

„Lipska 2000“ sa zúčastnilo 214 cvičných firiem z Belgicka, Dánska, Fínska, Holandska, Kanady, Nemecka, Poľska, Rakúska, Slovinska, Švajčiarska, Švédska, Talianska, Ukrajiny, USA a národné centrály cvičných firiem menovaných krajín. Okrem nich sa zúčastnila aj centrála z Litvy, Slovenska a svetová centrála cvičných firiem EUROPEN.

Zástupcovia ŠIOV a SCCF rokovali so zástupcom mentora Slovenska z Rakúskej centrály cvičných firiem – ACT, s pánom Treytlom o možnosti členstva Slovenska v EUROPENe. Dohodli sa, že najideálnejšia forma členstva teraz, v súčasnej finančnej situácii transformujúceho sa Slovenska, bude dva roky affilieted member EUROPENu. Požiadavka SCCF bola prerokovaná 24.októbra 2000 v Kanade na zasadaní EUROPENu.

Celý veľtrh bol venovaný najmodernejšiemu obchodu cestou Internetu – E-comercu. Prvý deň veľtrhu bolo 9 seminárov venovaných internetu, web stránkam a E-comercu.

Druhý veltržný deň – 27.9.2000 zástupcovia Slovenska viedli bilaterálne rokovania so zástupcami všetkých zúčastnených centrál, vymenili si adresáre cvičných firiem, navzájom sa informovali o podmienkach cvičných firiem, o odbornom vzdelávaní v tej ktorej krajine.

Semináre pokračovali v duchu elektronického obchodu, kde zástupcovia cvičných firiem Nemecka odovzdávali skúsenosti ostatným cvičným firmám, zástupcovia nemeckej centrály prezentovali svoj softvér a zástupcovia Europenu Clearing Centre – celkom sa v tento deň uskutočnilo 11 seminárov.

Ing. Gabriela Horecká vo fínskej centrále CF

Tretí veľtržný deň - 28. 9.2000 pracovníci ŠIOV a SCCF rokovali so zástupkyňou svetovej centrály cvičných firiem EUROPENu pani Suzane Temkov o členstve Slovenska v tejto prestížnej organizácii. Členstvo v EUROPENe umožní slovenským školám byť v báze EUROPENu, kde sú všetky cvičné firmy krajín EU a pričlenených členov, ktorí platia príspevky a umožní im zapojiť sa do medzinárodného obchodu priamo cez Internet – E-comerc. Podklady z rokovania boli použité na októbrovom zasadaní EUROPENu v Kanade.

Prínosom zahraničnej služobnej cesty je prezentovanie dosiahnutých výsledkov Slovenska v rámci cvičných firiem – SCCF v roku 1998 zaregistrovalo 75 cvičných firiem, v roku 1999 ich počet vzrástol na 134 a v septembri 2000 SCCF registrovalo už cez 140 cvičných firiem.

Získané materiály - katalógy 36. ročníka medzinárodného veľtrhu cvičných firiem 2000 v Lipskua zoznamy cvičných firiem zúčastnených krajín, ponukové listy účastníkov veľtrhu sú archivované a k dispozícii na SCCF .

Ing. Gabriela Horecká

SCCF

Černyševského 27,

851 01 Bratislava

sccf@netax.sk

www.siov.sk