6. MEDZINÁRODNÝ VEĽTRH CVIČNÝCH FIRIEM LÁMAL REKORDY.

 

Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) a Nadácia na podporu odborného vzdelávania a prípravy boli organizátori v poradí už 6 medzinárodného veľtrhu cvičných firiem na Slovensku a 12. ročníka školskej prezentačnej výstavy výrobkov a služieb SOŠ a SOU JUVYR 2003.

JUVYR 2003 a 6. medzinárodný veľtrh cvičných firiem sa konali v dňoch 24. – 27. novembra 2003 v Bratislave v Parku kultúry a oddychu na nábreží Dunaja, ktorý poskytol väčšie kapacitné priestorové možnosti. Organizátori však zažili v tomto smere opäť pozitívny šok! Po záverečnom sumáre prihlásených cvičných firiem sa ukázalo, že sľubné väčšie priestory sú opäť zaplnené do posledného miestečka! Na veľtrh sa totiž prihlásilo a aj na ňom vystavovalo 92 cvičných firiem (ďalej CF) z celého Slovenska a zo zahraničia! Toto číslo nezlomilo len kapacitné možnosti spoločenskej sály PKO a priľahlých chodbových priestorov, ale vytvorilo aj nový rekord v počte účastníkov na slovenskom veľtrhu. Ďalší rekord bol zlomený pokiaľ ide o zahraničnú účasť - 35 cvičných firiem! Z toho sa zúčastnilo 15 z Bulharska, 8 z Litvy, 7 z Rakúska, 3 z Poľska a 2 z Česka. Zahraničnú účasť doplnili i centrály cvičných firiem: BUCT z Bulharska, Simulith z Litvy, CEFIF z Česka a pozorovatelia z Chorvátska. Mnohé zo zahraničných firiem pritom na slovenskom veľtrhu neboli po prvý krát. Ako sami uvádzali, pritiahlo ich čaro tohoto podujatia ako celku – JUVYR v spojení s veľtrhom cvičných firiem, ktoré spolu s výstavou a predajom reálnych produktov a služieb žiakov SOŠ a SOU JUVYRu a sprievodnými podujatiami - pestrý kultúrny program, súťaže, prezentácie projektov, elektronické prezentácie CF, semináre – tvoria jedinečnú akciu odborného vzdelávania. Záštitu nad týmto podujatím prevzal minister školstva Martin Fronc. Osobne ho na podujatí zastupoval štátny tajomník László Szigeti.

Dynamickú atmosféru veľtrhu cvičných firiem doplnil tak ako každý rok odborný seminár. Hlavnou témou boli „Nové marketingové stratégie v CF prostredníctvom informačných technológií“. Lektor Mag. Heinz Zitz z obchodnej akadémie Neusiedl am See, Rakúsko načrtol vízie najmä pokiaľ ide o elektronické médiá a ich využitie pre marketingové účely, lebo, ako sa vyjadril, dnešný duch je duchom elektronizácie. Samozrejme popri výhodách predstavil i negatíva, najmä zo strany neosobného kontaktu a zdôraznil, že šancou a zdravým vývojom je kombinácia najmodernejších technológií s klasickými, teda osobnými formami. Jeho príspevok je uverejnený v časti "Semináre".

Záujem o vystúpenie počas seminára prejavili ešte ďalší štyria prednášajúci, spolu teda päť lektorov, čo je ďalší rekord. Ďalšou prednášajúcou bola študentka 5.ročníka Ekonomickej univerzity v Bratislave. Slečna Zimmerová predstavila veľmi sviežou formou a s elegantným humorom svoj pohľad na „Postavenie učiteľa v cvičnej firme“. Vedúca CF TIS TOUR zo Združenej strednej priemyselnej školy v Novom meste nad Váhom predstavila podrobne vznik CF na škole, ako aj následný vývoj, ktorý sa v súčasnosti pretavil do realizácie projektu v rámci programu Sokrates, prostredníctvom ktorého CF TIS TOUR spolupracuje s partnermi z ČR, Nemecka a Fínska. V poradí tretia – vedúca bulharskej centrály CF BUCT, Irina Dobrijanova prezentovala činnosť a zámery tejto centrály. Skupinu prednášajúcich uzavrela p. Filipova z Národného gymnázia pre bankovníctvo a obchod z Bulharska s príspevkom „Integratívne odborné vzdelávanie na Národnom gymnáziu pre bankovníctvo a obchod“, ktorá je najväčšou školou odborného vzdelávania v Bulharsku. Študuje tu 1200 žiakov. Škola oslávila v tomto roku 90 výročie svojho založenia. Z hľadiska CF na nej pôsobí 14 bánk, 24 CF, 13 pracovných skupín, 3 colné úrady, burza a samozrejme simulované úrady. Národné gymnázium je veľmi aktívne i v oblasti medzinárodných projektov: napr. Multimédiá - 2000, Rozšírené vyučovanie anglického jazyka – 2001, Európska história 2002, Bilinguálne štúdium francúzštiny – 2002, atď.. Národné gymnázium a jeho cvičné firmy získavajú v medzinárodných súťažiach i rôzne ceny, napr. 1. miesto na veľtrhu CF v Bratislave v roku 2001, jednu z hlavných cien na veľtrhu CF v švajčiarskom Vetingen v roku 2002, 1. cenu na veľtrhu CF opäť vo Švajčiarsku v roku 2003 – víťaz bola cvičná banka Avalon. Práve tento úspech pomohol škole získať významného sponzora Citibank, ktorý podporí školu veľmi zaujímavou sumou 25 000 USD a vybavením najnovším bankovým softvérom.

Na kvantite ale samozrejme aj na kvalite nadobudli na 6. medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem na Slovensku elektronické prezentácie, na ktorých sa tohoto roku zúčastnilo viac ako 50 firiem (opäť nový rekord), takže táto aktivita prebiehala paralelne po celý čas – od otvorenia veľtrhu 25. novembra od 9.00 do 14.30 hodiny do slávnostného vyhodnotenia súťaže cvičných firiem 26. novembra. Elektronické prezentácie s doprovodným slovom v rodnom jazyku a jednom z jazykov EÚ – angličtine alebo nemčine sa uskutočňovali na hlavnom pódiu Spoločenskej sály PKO, pred ktorým bolo hľadisko s piatimi radmi sedadiel cca pre 80 osôb. Hneď za sedadlami bol umiestnený štvorcový stánok centrál cvičných firiem, ktorý pomyseľne oddeľoval priestor pre kultúrny program a elektronické prezentácie a veľtržné stánky. Firmy veľmi pokročili v oblasti elektronickej prezentácie, kde sa prejavila kreativita mladých ľudí, ktorí chceli upozorniť práve na tú svoju firmu okoloidúcich návštevníkov veľtrhu. Mnohé z nich svoju prezentáciu rozšírili i o herecké, spevácke, tanečné ale aj iné prvky so základným cieľom dobrého obchodníka: čo najviac predať a dosiahnuť čo najvyšší zisk. Business je business.

Vzhľadom na dynamický rast všetkých súčastí veľtrhu a veľký pokrok všetkých firiem mala veľmi ťažkú pozíciu porota, ktorá hodnotila súťaž cvičných firiem. Porotu tvorili zástupcovia Ekonomickej univerzity v Bratislave - predseda Ing. Ľudmila Velichová a študenti učebného predmetu Cvičná firma ako aj pracovníci SCCF - Mgr. Michal Baránek a Ing. Daniel Ňarjaš. Hodnotili stánok, katalóg, komunikáciu a pribudli aj elektronické prezentácie. Vyhodnotili aj niekoľko špeciálnych cien. Víťazom v hlavnej súťaži, kde sa zohľadňovali všetky schopnosti a zručnosti CF sa stala cvičná firma EUREC, s. r. o., Obchodná akadémia Dudova, Bratislava. EUREC, s. r.o. je cvičná súkromná televízia, ktorá počas celého veľtrhu dopĺňala aj „medzery“ medzi jednotlivými elektronickými prezentáciami kultúrnymi vložkami – piesňami, tancami, roztlieskavačkami, brušnými tanečnicami a podobne. Sedadlá hľadiska na veľtrhu boli naozaj stále obsadené a ešte veľa okoloidúcich stálo a pozorovalo program. Na ďalších top-miestach sa umiestnili: 2. miesto NUANCE, GmbH, Sofia, z Bulharska, 3. miesto BILLY CULT, GmbH, Obchodná akadémia Hrobákova, Bratislava, 4. miesto SEN, s. r.o., Obchodná akadémia, Sereď, a 5. miesto Vilnius Insurance, Vilnius, Litva. Keďže úroveň firiem bola veľmi vyrovnaná, čoho dôkazom je i skutočnosť, že jednotlivé priečky v hlavnej súťaži od piateho miesta nižšie obsadilo súbežne i po 5 firiem, porota udelila ešte po troch prvých miestach v kategóriách Najlepší katalóg, Najlepšia elektronická prezentácia, Najlepší stánok. Okrem týchto cien boli udelené i špeciálne ceny: Najlepší reprezentant, Najlepšia reprezentantka, Cena Internet, Cena sympatie, Najlepší nápad a Cenu ekonomickej praxe. Novinkou bola cena “Najlepší z nás” – The Best of Us, v ktorej mohla každá CF udeliť jeden hlas cvičnej firme, ktorú považovala za najlepšiu na 6. medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem. Podrobné vyhodnotenie týchto cien, ako i poradie ostatných firiem v hlavnej súťaži bude uverejnené na www.siov.sk.

Napriek stúpajúcej úrovni cvičných firiem na Slovensku a veľkej snahe mnohých škôl čo najviac a naozaj aktívne spolupracovať s reálnou hospodárskou sférou má táto spolupráca stále veľké rezervy. O to väčšia vďaka patrí sponzorom 6. medzinárodného veľtrhu cvičných firiem na Slovensku, ktorý si i vo svete získava čoraz väčšiu obľubu a rešpekt, za vecné ceny do súťaže cvičných firiem: konkrétne vydavateľstvám Grada Slovakia, spol. s r.o. a Slovenskému pedagogickému nakladateľstvu – Mladé letá, s.r.o. a firmám Fischer Slovakia, s. r.o. a ROHÉ Slovensko, s,.r.o. Ešte raz , srdečne ďakujeme.

Mgr. Michal Baránek a Ing. Gabriela Horecká, SCCF

Súvisiace články:


Vyhodnotenie súťaže na 6. medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem

Veľtrhy vo svete v roku 2004