Ako fungujú cvičné firmy na rakúskych stredných školách.

 

V rámci projektu Phare – projektu cezhraničnej spolupráce cestou cvičných firiem – pracovníci ŠIOV MŠ SR – riaditeľ Ing. Ivan Stankovský, CSc., námestník Ing. Ladislav Šatka, asistentka riaditeľa Mgr. Vlasta Poláková a pracovníci SCCF Ing. Gabriela Horecká a Mgr. Michal Baránek navštívili tri obchodné akadémie – Bundeshandelsakademie /BHAK/ v Rakúsku : V Neusiedl am See, V Bruck an der Leitha a v Mistelbachu. Všetky tri sa nachádzajú v malých mestách s 5 až 7 tisíc obyvateľmi, ktoré sú v maximálne 50 km vzdialenosti od slovenských hraníc.

Riaditeľ Ing. Stankovský predstavil Štátny inštitút odborného vzdelávania a Úsek spolupráce so zahraničím, informatiky a propagácie predstavil námestník Ing. Šatka. Ďalej zahraničných partnerov informoval o projektoch, ktoré ŠIOV robil, a na ktorých robí aj v súčasnosti. Podrobne informoval o projekte cezhraničnej spolupráce cestou cvičných firiem, ktorého výsledkom má byť „rozvoj cvičných firiem, vytvorenie kontaktu medzi našimi a rakúskymi školami, obojstranné obohatenie poznatkov o nové skúsenosti“.

BHAK v Neusiedl am See, v Bruck an der Leitha a v Mistelbachu sú vzorkou obchodných akadémií Rakúska. Úroveň týchto škôl poukazuje na to, že Rakúsko je krajinou s tradíciou demokracie a každý občan má záujem na vzdelávaní a veľmi ho podporuje.

Predmet cvičná firma je v Rakúsku na BHAK povinný. Na Slovensku, je nepovinný a žiaci ho navštevujú v rámci ekonomických cvičení alebo krúžku. Učebňa cvičnej firmy /CF/ v Rakúsku je na každej z týchto škôl jedna a delí sa o ňu 6 až 10 cvičných firiem. Učebňa je vybavená kancelárskym nábytkom, počítačmi v každom z piatich oddelení, faxom, kopírkou, Internetom a rokovacou kanceláriou. Každá cvičná firma si v rámci svojej školy zvolila jednu farbu materiálov, ktoré používa na doklady svojej firmy, aby nedochádzalo k omylom v rámci výmeny CF v učebni CF. Každé oddelenie príslušnej CF má svoje vlastné zakladače a nemôže sa stať, aby doklady CF zostali voľne položené na stoloch.

Na BHAK v Bruck an der Leitha na začiatku „štvorhodinovky „ cvičnej firmy majú poradu , otvorí a rozdelí sa pošta a písomne sa zadajú úlohy dňa. Na konci „pracovného dňa“ v CF sa práca vyhodnotí a písomne sa zapíše, čo sa splnilo a čo zostalo na budúcu „hodinu“ cvičnej firmy. Táto metóda je veľmi dobrá, lebo na nasledujúcej „hodine“ cvičnej firmy sa ľahko nadviaže na „odloženú“ prácu. Treba si uvedomiť, že predmet cvičná firma nie je každý deň, ale len raz do týždňa a reálna firma a reálni zamestnanci chodia do práce každý deň na minimálne osem hodín.

Cvičné firmy v Neusiedl am See a v Bruck an der Leitha prijímajú pracovníkov – žiakov – do CF na základe konkurzu. Žiaci pošlú do CF krátky životopis a vyplnený dotazník, zúčastnia sa konkurzu a až na základe „osobného pohovoru“ sú prijatí do cvičnej firmy a zaradení na určitú pozíciu v CF – či už na sekretariát, do vedenia firmy, marketingu, reklamy, obchodu a podobne.

Veľkou zaujímavosťou pre slovenské CF je, že cvičné firmy z týchto menších miest v Rakúsku majú skoro všetky partnerskú reálnu firmu. Reálna a cvičná firma má rovnaký predmet podnikania, štruktúru firmy a rovnaký názov. Reálna firma zabezpečuje pre cvičnú firmu tlač katalógov, cenníkov a podobne a po čase sa zopár absolventov tejto cvičnej firmy môže zamestnať v tejto reálnej firme. Cvičná firma robí partnerskej firme prieskum trhu a reklamu. Veľkú reklamu najmä počas domácich a medzinárodných veľtrhov cvičných firiem. Prieskum trhu robí CF formou distribuovania a vyhodnocovania dotazníkov. Túto službu nerobí CF úplne bezodplatne, ale reálna partnerská firma zaplatí 10 krát menej, ako keby túto úlohu zadala príslušnej inštitúcii.

Hodnotenie žiaka cvičnej firmy je veľmi podrobne a do hĺbky prepracované na BHAK v Bruck an der Leitha . Pedagóg hodnotí oddelenia CF a jednotlivých žiakov po každom bloku v cvičnej firme . Žiak sa hodnotí aj sám. Na všetko majú vypracované vlastné „formuláre“, na ktorých pracujú sedem rokov a stále dochádzajú k lepším a precíznejším hodnoteniam.

Na BHAK v Mistelbachu je 10 cvičných firiem a vedie ich 13 pedagógov. Myslím, že túto skutočnosť môže mnoho slovenských pedagógov rakúskym kolegom len závidieť. Keďže je ich naozaj dosť, veľakrát pedagógovia, hlavne v minulosti, keď ACT - Rakúska centrála CF - ešte nefungovala, suplovali štátne úrady a banky. Jedna cvičná firma má najviac 12 žiakov a v každom oddelení CF sú len dvaja .

Pre lepšiu orientáciu v budúcnosti, v reálnom zamestnaní, má každá CF tri účty a využívajú tri formy platobného styku - elektrobanking cez Reiffeisen, klasické dokumenty a výpisy cez Sparkasse a zahraničné platby uskutočňujú cez ACT BANK.

Pracovníci SCCF informovali učiteľov rakúskych BHAK o možnosti obchodovania so slovenskými cvičnými firmami, pretože Centrobanka pri SCCF má otvorený účet v medzinárodnej ACT BANK vo Viedni.

Veríme, že poznatky nadobudnuté počas práce Projektu cezhraničnej spolupráce obohatia slovenských pedagógov a žiakov o nové vedomosti z oblasti marketingových stratégií, a že prostredníctvom spoločnej práce vzniknú nielen obchodné ale i priateľské väzby, ktoré môžu byť do budúcnosti pre slovenské hospodárstvo prínosom.

Ing. Gabriela Horecká