Európska výstava mladých vedcov ESE 08 Budapešť Maďarsko, júl 2008

 

Štátny inštitút odborného vzdelávania, garant stredoškolských súťaží (na národnej úrovni) v zastúpení predsedníčky ÚK SOČ Ing. Púchovskej a koordinátorov Ing. Horeckej a Ing. Rusnáka, zabezpečil účasť slovenskej delegácie – víťazov celoštátnych súťaží, umiestnených na 1. mieste v celoštátnom kole súťaže SOČ a to: Branislav Jesenský s prácou „ Mikroregión Belušské Vráta“ a Jana Feješová s prácou „Skleróza multiplex“ účasť na Európskej výstave vedy a techniky, ESE 08 v Budapešti, ktorej účastníkmi sú každoročne žiaci – nadané a talentované deti základných škôl a mládež stredoškolského veku. Účastníci prezentujú výsledky vedeckého výskumu z národných súťaží rôznych krajín Európy, ale aj z celého sveta, formou posterov v anglickom jazyku. Zaujímavosťou bola aj možnosť prezentácie jednotlivých regiónov (v rámci našich projektov to bol Trenčín a Žilina ). Verbálna komunikácia v rôznych jazykoch a vzájomná prezentácia a porovnávanie pracovných postupov na poli vedy s rovesníkmi, to bol cieľ tohto podujatia ktorý bol hodnotený vysoko pozitívne všetkými účastníkmi. Vznikli tu zaujímavé nové partnerstvá a nové možnosti spolupráce a účasti na ďalších aktivitách. Organizátorom celého podujatia bola organizácia KOSSUTH KLUB Budapešť ako aj predstavitelia mesta Budapešť. Účastníkmi bolo 28 krajín Európy ale aj mimo. Celkom okolo 270 účastníkov.

Slovenskú delegáciu prezentovali 3 organizácie, z toho 1 štátna inštitúcia (ŠIOV) a 2 nevládne organizácie (Vedecká hračka a AMAVET). Teší nás, že najkvalitnejšie a najzaujímavejšie práce boli zastúpené projektmi SOČ. Spolu zo SR bolo 7 projektov s 8 súťažiacimi. Okrem nosného odborného programu a prezentácie projektov bol pripravený aj celý rad zaujímavých sprievodných podujatí zameraných na odborné tematiky (v rámci seminárov na univerzitách škôl), ale tiež poznávanie historických pamätihodností mesta a múzeí.

Veľmi pôsobivé bolo aj slávnostné otvorenie podujatia, a večer národných kultúr, počas ktorého sme predstavili DVD o Slovensku a účastníci aj slovenský folklór. Koniec tohto medzinárodného podujatia bol zavŕšený oficiálnym záverečným ceremoniálom, kde všetci účastníci obdržali certifikáty, ako významnú pamiatku na toto neobyčajné podujatie.

Pre nás to bolo povzbudivé aj z toho dôvodu, že z pozície Štátneho inštitútu sme umožnili vycestovanie víťazom súťaží už druhý krát a chceme, aby sa stalo toto podujatie medzinárodným pokračovaním súťaže SOČ a pre víťazov novou motiváciou. Boli sme oslovený organizátorom MILSET k spolupráci, čo nás veľmi teší. Výzvu sme prijali, lebo týmto sa formuje cielené zahraničné pokračovanie súťaže SOČ, ako aj ďalšia možnosť zapojenia žiakov z iných súťaží.