ČESKÉ CENTRUM CVIČNÝCH FIRIEM – CEFIF PRAHA A 8. ROČNÍK VCF PRAHA 2002

 

České centrum cvičných firiem CEFIF fungovalo od roku 1993 do decembra 2001 na Vysokej škole ekonomickej v Prahe a vedúcim centra cvičných firiem bol vedúci Katedry pedagogiky Doc. Ing. Miroslav Rotportom, CSc.

CEFIF mala do júna 2000 štyroch zamestnancov na plný úväzok. CEFIF mala na VŠE v Prahe svoj podúčet, z ktorého sa financovala jej činnosť. Každoročne CEFIF dostávala dotáciu cca 400.000 českých korún zo štátneho rozpočtu na svoju činnosť. V roku 2000 CEFIF dotáciu nedostala a z toho dôvodu pracovníci CEFIF dostali výpoveď a v CEFIF od júla 2000 pracovali traja pracovníci už len na polovičný úväzok, čo samozrejme skomplikovalo prácu centrály. Do júna 2000 mala ČR 380 cvičných firiem.

Od septembra 2000 CEFIF dalo podmienku, že cvičnú firmu môže mať len tá škola, ktorá za jednu CF zaplatí ročne CEFIFu 3000 českých korún a za dve 5000,- českých korún ročne . Do 8. novembra 2000 sa zoznam cvičných firiem v Čechách zredukoval asi na polovicu.

Po vzore slovenskej centrály SCCF sa aj zástupcovia a všetci, ktorým záleží na osude cvičných firiem v Čechách, rozhodli presunúť CEFIF na Národný ústav odborného vzdelávania v Prahe, kde funguje CEFIF od 1. januára 2002 pod vedením Ing. Lukáša Hullu.

Na medzinárodnej konferencii Katedry pedagogiky Ekonomickej univerzity v Bratislave v septembri 2001 pán Doc. Miroslav Rotport, ešte vedúci CEFIF, vyjadril uznanie pracovníkom Slovenského centra cvičných firiem - zamestnancom Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, že vybudovali kvalitné pracovisko, kde sa na plný pracovný úväzok „len“ cvičným firmám venujú štyria pracovníci. Ďalej konštatoval, že výsledky SCCF, ktorá začala v rámci ŠIOV svoju činnosť v januári 1998 s 35 cvičnými firmami na obchodných akadémiách, sú kvalitné a akceptované nielen doma ale aj v zahraničí: SCCF sa stala v roku 2001 pridruženým členom EUROPEN - svetového združenia centrál cvičných firiem. Slovenskú sieť v roku 2001 tvorilo 152 cvičných firiem. Pán Rotport takisto priznal, že keď vykonávali prácu centrály v Čechách študenti, výkonnosť CEFIF kolísala v závislosti od skúšok, prípadne od toho, či výkon študenta bude hodnotený zápočtom a podobne. Podobne ako na Slovensku aj v Nemecku, Rakúsku, Belgicku pracujú centrály cvičných firiem ako samostatné jednotky a práca centrály - simulovaných úradov štátnej správy, poisťovní, banky a pošty - je ich hlavnou pracovnou náplňou. Treba si uvedomiť, že reálne úrady, ako napríklad obchodný súd, živnostenský úrad, daňový úrad, pošta, komerčná banka, majú veľa zamestnancov a nachádzajú sa v každom meste. Čo by v simulovanom prostredí bolo zbytočne nákladné a preto v každej krajine Europenu funguje jedna centrála cvičných firiem a plní funkcie všetkých už hore spomenutých inštitúcií. V Nemecku centrála ZÜF zamestnáva okolo 22 ľudí na plný üväzok pre približne 750 cvičných firiem a to aj napriek tomu, že majú možnosť využívať on-line spracovanie agendy všetkých simulovaných úradov a aj banky.

CEFIF sa po vzore SCCF chce takisto zaradiť k pridruženým členom svetového združenia centrál cvičných firiem EUROPEN. Slovensko a samozrejme SCCF plne podporuje snahu českej centrály, lebo spolupráca českých a slovenských cvičných firiem umožňuje obidvom stranám robiť medzinárodné obchody na širšom cvičnom trhu a pritom každý môže komunikovať vo svojom rodnom jazyku a zároveň rozvíjať tradíciu blízkosti týchto dvoch jazykov. V rámci Slovenska máme trh 168 cvičných firiem a v rámci spolupráce s českými cvičnými firmami sa priestor rozšíri minimálne o 160 cvičných firiem z Čiech, čo platí aj naopak.

Ďalšou výhodou, na ktorú pristúpila po vzore SCCF aj CEFIF, je, že všetky náklady s prezentáciou SCCF - čiže stánok, vybavenie stánku, šilt s nápisom - preberá na seba CEFIF - česká centrála cvičných firiem. Tieto podmienky platia recipročne. Takisto SCCF ponúka bezplatnú účasť CEFIF na slovenskom veľtrhu cvičných firiem 2002. Chceme pokračovať v tradícii spoločných stánkov pre centrály, ktorá odštartovala na 3. VCF v roku 2000, kde môžu prebiehať rokovania a výmena informácií medzi jednotlivými pracovníkmi centrál cvičných firiem aj na neformálnej úrovni počas celého medzinárodného veľtrhu.

Ing. Gabriela Horecká