V auguste 2006 projekt ESF „Cvičná firma pre absolventov stredných škôl v Slovenskej republike“ vstupuje do druhej časti.

Projekt ESF „Cvičná firma pre absolventov stredných škôl v Slovenskej republike“ sa v tomto čase dostáva do polovice svojho trvania. Čiže je to vhodná chvíľa na menšiu bilanciu. Sme radi, že môžeme so spokojnosťou skonštatovať, že plán aktivít sa darí plniť, čo je nie vždy samozrejmé.

Všetci zástupcovia partnerských inštitúcií, t. j. stredné odborné školy, ktoré vyučujú alebo sa pripravujú učiť predmet cvičná firma v rámci Bratislavského samosprávneho kraja (ďalej BSK), zástupcovia Úradov práce, sociálnych vecí a rodiny BSK a zástupcovia BSK – zriaďovatelia stredných odborných škôl bratislavského VÚC ako aj podnikatelia – reálne firmy, partneri našich cvičných firiem prijali pozvanie koordinátora projektu, slovenského centra cvičných firiem (ďalej SCCF) a zúčastnili sa na 8. medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem, kde mali možnosť vidieť i na vlastnej koži zažiť dynamické obchodovanie cvičných firiem (ďalej CF). Nadchla ich celková atmosféra podporujúca praktické využitie teoretických vedomostí študentov a rozvoj ich kľúčových kvalifikácií ako aj účasť vrátane medzinárodného obsadenia - spolu 92 CF z toho 64 CF zo Slovenska a 28 zo zahraničia: 1 z Maďarska, 6 z Poľska, 2 z Čiech, 7 z Rakúska, 11 z Rumunska a 1 z Fínska. Druhý deň veľtrhu - 30. novembra 2005 sa uskutočnil aj seminár projektu ako súčasť veľtrhu CF s názvom totožným s menom projektu ESF: „Cvičná firma pre absolventov stredných škôl v SR“, kde ho koordinátorka projektu a vedúca Slovenského centra cvičných firiem Ing. Gabriela Horecká predstavila 31 účastníkom z Bratislavského samosprávneho kraja ako aj 33 účastníkom mimo BSK. Celkom sa na seminári zúčastnilo 64 učiteľov, zástupcov z úradov práce, sociálnych vecí a rodiny ako aj zástupcov bratislavského samosprávneho kraja ako zriaďovateľa SOŠ. Projekt má podporiť tzv. otvorenú školu, záujem regiónu o využitie škôl občanmi, mestom ako aj celým regiónom a pomôcť riešeniu zamestnávania mladých ľudí.


Ďalšou fázou projektu bolo materiálne vybavenie učebne cvičnej firmy zriadenej pri SCCF, v ktorej sa uskutočňujú 4 až 5 týždňové kurzy CF pre dospelých. Do každého z piatich oddelení pribudol nový počítač, čím sa ich počet zvýšil na celkových 11. Do firmy samotnej ešte pribudla laserová farebná tlačiareň, xerox a skener. Noví účastníci kurzu, ktorý sa tiež v rámci tohoto projektu uskutoční na jeseň 2006, sa môžu teda oprávnene tešiť na lepšie tréningové prostredie.

Úplne čerstvou aktivitou, ktorá sa práve dostáva do svojej záverečnej fázy je vydanie troch metodických príručiek. Prvou z nich je „Didaktika cvičnej firmy pre absolventov“ ktorá práve mapuje dosiahnuté skúsenosti z realizácie kurzov CF pre dospelých. Venuje sa CF ako špecifickej organizačnej forme vzdelávania so špecifickými cieľmi, didaktickými zásadami, vyučovacími metódami, vyučovacími prostriedkami a hodnotením. Priblížuje aj profil absolventa CF tohoto typu doplnený v metodickej časti o moduly teoretického i praktického charakteru. Ďalej rozoberá skúsenosti z personálneho tréningu nezamestnaných absolventov. Všetky tieto aspekty predstavuje a modeluje najmä z hľadiska uplatnenia sa absolventov na trhu práce. Druhou v poradí je „Cvičná firma pre absolventov“, ktorá poskytne komplexný inovovaný pohľad na vývoj siete CF na Slovensku. Venuje sa zmenám v oblasti účtovníctva, právnej, daňovej, sociálnej a poskytuje aj informácie o podnikaní v Európskej únii. Takisto prináša i rozšírené pohľady na úlohu učiteľa informatiky a učiteľa cudzích jazykov v CF. Táto príručka má ambíciu byť výberom a dopracovanou metodikou pre „cvičnú firmu“ s nadnárodným rámcom uplatniteľnosti. Výberom preto, lebo vychádza z niekoľkoročných skúseností autorov tejto príručky s prácou v cvičnej firme pre absolventov.

Táto príručka slúži ako pomôcka pre učiteľov – lektorov cvičnej firmy pre absolventov, ale aj pre jej účastníkov, pretože obsahuje v prílohe vyplnené všetky formuláre používané v rámci podnikania na Slovensku. Učitelia aj absolventi CF ju budú môcť používať aj po absolvovaní výučby tejto vzdelávacej aktivity, keď si budú zakladať svoju firmu, alebo si budú chcieť ako zamestnanci prekontrolovať výpočet svojej mzdy, prípadne skontrolovať ročné zúčtovanie dane alebo ročné zúčtovanie preddavkov zdravotného poistenia. Poslednou z tria príručiek je brožúra „Minimálne štandardy kvality cvičnej firmy a minimálne štandardy kvality zamestnanca cvičnej firmy“. Táto predstavuje systém hodnotenia minimálnych štandardov kvality pre CF vytvorené celosvetovým združením centrál CF EUROPEN. Brožúra priblíži sieti slovenských CF certifikačné hodnotenia pre CF i pre zamestnanca CF. Zároveň obsahuje i ukážky takýchto certifikátov. Dotýka sa popri tom i problematiky štandardizácie a certifikácie v Slovenskej republike a prináša praktické typy na používanie týchto materiálov. Celkovo predstavuje nielen výzvu pre slovenské CF, ale i veľmi prehľadný a logický návod ako zvýšiť svoju kvalitu prostredníctvom zakomponovania kritérií vyššie uvádzaných minimálnych štandardov do vyučovacieho procesu.

Mgr. Michal Baránek

Slovenské centrum cvičných firiem

 

logo_ESF