Cvičné firmy zo Žiaru nad Hronom a rakúskeho Tullnu uzavreli prvé medzinárodné dohody o spolupráci!

Správa z bilaterálneho rakúsko – slovenského projektu.

 

V dňoch 28.-30. novembra 2001 sa uskutočnila v rámci programu „Akcia Rakúsko-Slovensko“, na základe sprostredkovania a odborného gestorstva Slovenského centra cvič-ných firiem pri ŠIOV v Bratislave pracovná návšteva 12 žiakov z Obchodnej akadémie v Žiari nad Hro-nom – zamestnancov cvičných firiem pracujúcich na škole – v rakúskom Tullne. Išlo o druhú etapu projektu „4. Internationale Űbungsfirmenmessse in der Slowakei“ – 4. Medzinárodný veľtrh cvičných firiem na Slovensku, na realizáciu ktorého bol poskytnutý finančný grant Slo-venskou akademickou informačnou agentúrou v Bratislave, ktorá riadi aj program „Akcia Rakúsko-Slovensko“.

Cieľom projektu bolo nadviazanie medzi-národnej obchodnej spolupráce medzi cvičnými firmami pracujúcimi na Handelsakade-mie/Handelsschule Tulln–GARTENMAX, GmbH, POINT SPORT and SPIEL, GmbH, SCHO-KO TULLN, GmbH, WOODY, GmbH a BIOSPHÄRE, GmbH a cvičnými firmami pracujú-cimi na Obchodnej akadémi v Žiari nad Hronom–CK TRIP TOUR, s.r.o., COMPLET HOU-SE, s.r.o., DEGAL, s.r.o., ERPO MARKET, s.r.o., SALÓN MARIÉE, s.r.o. a ŠATEX, s.r.o.

Prvé osobné aj obchodné kontakty sa nám podarilo nadviazať už v Bratislave, na 4. medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem, ktorý sa konal v rámci 10. ročníka prezentačnej výs-tavy výrobkov a služieb SOU a SOŠ JUVYR v dňoch 12.-14. novembra 2001 v priestoroch Domu techniky. Na tomto veľtrhu sa v rámci 1. etapy realizácie projektu zúčastnili za-mestnanci 2 cvičných firiem z Tullnu – cvičnej firmy GARTENMAX, GmbH a cvičnej firmy POINT SPORT and SPIEL, GmbH. Na veľtrhu sa zúčastnili aj vybraní zamestnanci zo všetkých šiestich cvičných firiem pracujúcich na OA v Žiari nad Hronom. Okrem osobného spozná-vania sa (jazykovú bariéru sa veľmi rýchlo podarilo prekonať) bolo uzatvorených aj niekoľko nielen firemných, ale aj individuálnych obchodov.

Po rozlúčke v Bratislave s prísľubom skorého stretnutia sa začala posledná etapa prí-prav na pracovnú návštevu zástupcov našich cvičných firiem v Rakúsku. Okrem jazykovej prípravy v nemeckom a anglickom jazyku to bola príprava katalógov, ktoré sme so sebou niesli do Tullnu, hľadanie spôsobu, ako našu školu a náš región čo najvýstižnejšie predstaviť žiakom a učiteľom našej partnerskej školy, upresnenie nášho príchodu do Tullnu, dohoda programu pre náš pobyt v Tullne s našimi hostiteľmi.

Svitol deň „D“ – 28. november 2001. Ráno sme nasadli v Žiari nad Hronom do autobusu smerujúceho do Bratislavy. Po pasovej a colnej kontrole na železničnej stanici Bratislava-Petržalka sme nasadli do osobného vlaku, ktorý nás mal po hodine jazdy dopraviť do Viedne. Na železničnej stanici Viedeň-Juh na nás už čakala Mag. Roswitha Bürgmayr, ktorá bola počas nasledujúcich piatich hodín našou sprievodkyňou po historických pamäti-hodnostiach hlavného mesta Rakúska-Viedne. Belveder so svojím krásnym parkom a fontá-nami, Dóm Svätého Štefana, Viedenská opera, Hofburg s priestrannými nádvoriami a budova-mi v rôznych stavebných štýloch, blízka jazdecká škola, rezidencia prezidenta Rakúskej re-publiky, rezidencia rakúskeho kancelára, budova parlamentu, morový stĺp, kapucínska kaplnka, kde spia svoj večný spánok niekdajší rakúski vladári, atmosféra predvianočnej Vied-ne s tradičnými vianočnými trhmi – to je len zlomok toho, čo sme z Viedne v to popoludnie videli. Neboli sme však ešte na konci našej cesty.

Po vyzdvihnutí batožiny, ktorú sme si nechali v úschovni na železničnej stanici Viedeň-Juh sme nastúpili na električku a po polhodine sme vystúpili pred železničnou stanicou Františka Jozefa, kde sme nastúpili do osobného vlaku. Po 40 minútach sme vystúpili v meste Tulln, ktoré bolo cieľom našej cesty.

Po ubytovaní v moderne vybavenom študentskom domove v blízkosti centra mesta, začali sme sa prostredníctvom propagačných materiálov, ktoré nám naši hostitelia pripravili, zoznamovať s mestom a jeho históriou. Tulln je jedným z najstarších ale aj najkrajších miest Dolného Rakúska, ktoré píše svoju históriu už viac ako 1200 rokov. V roku 2001 získalo titul „Najkrajšie mesto kvetov“ v Európe. Tulln je aj veľtržným centrom Dolného Rakúska. O tom, že v meste sa nachádza mnoho historických pamiatok, ktoré sú citlivo skĺbené so súčasnou architektúrou, sme sa ešte len mali presvedčiť.

29. november 2001 sa pre našu skupinu začal netradične – prijatím na magistráte mesta. Okolo Nového Rímskeho múzea, ktoré je hneď v susedstve domova, v ktorom sme boli ubytovaní, sme sa dostali na nábrežie Dunaja. O prítomnosti Rimanov v týchto končinách nás presvedčila monumentálna bronzová socha rímskeho cisára Marka Aurélia sediaceho na koni..Po nábreží sme sa dostali na radnicu, kde nás už očakávala Mag. Susanne Schimek, mestský radca pre školstvo a kultúru. Po privítaní na pôde Tullnu a krátkom zoznámení s históriou a súčasnosťou mesta žiaci zo Žiaru nad Hronom prezentovali svoju školu, mesto a jeho okolie, pamätihodnosti a súčasnosť. Túto našu návštevu nám bude pripomínať spoločná fotografia na pamiatku urobená na záver našej návštevy na magistráte.

Po návšteve magistrátu sme sa po nábreží Dunaja vybrali na opačnú stranu – do budovy školy. Cestou sme mali možnosť vidieť netradičnú konštrukciu tzv. Nového mosta cez Dunaj, botely – lodné reštaurácie stále kotviace na Dunaji, výletnú loď, ktorá počas hlavnej turistickej sezóny slúži rekreantom, z historických budov Kláštor Minoritov, mestskú vežu v Schubertovom parku.

V budove školy, po srdečnom privítaní Mag. Karlom Heinlom, riaditeľom školy, sa nás ujali vyučujúce cvičných firiem Mag. Brigitta Brennenstuhl, Mag. Susanne Schaffler a Mag. Doris Schestak. Nasledovala neformálna diskusia so študentmi pracujúcimi v cvičnej firme GARTENMAX, s ktorými naši študenti rýchlo našli spoločnú reč. Témy rozhovoru boli rôzne – škola, obľúbené a neobľúbené predmety, záujmy, trávenie voľného času, rozvrh hodín – vymedzený čas uplynul, ani sme sa nenazdali. Potom sme sa už premiestnili do priestorov, v ktorých sa vyučuje predmet cvičná firma. Svoje vyučovacie hodiny tam práve mala cvičná firma POINT SPORT and SPIEL. V učebni určenej na teoretickú výuku predmetu zástupcovia jednotlivých cvičných firiem z OA Žiar nad Hronom svojich rakúskych partnerov zoznámili so stručnou históriou a náplňou práce svojej cvičnej firmy, zoznámili sme ich aj s históriou a súčasnosťou cvičných firiem na našej škole, so systémom vzdelávania, spôsobom ukon-čovania štúdia, s voľnočasovými aktivitami na škole. Rovnaké informácie nám poskytli aj na-ši partneri. (Na rozdiel od slovenských OA, kde je predmet ekonomické cvičenia v cvičnej firme voliteľným predmetom, na rakúskych obchodných akadémiách je to povinný predmet). Potom sme sa presunuli do odbornej učebne - naša dvanásťčlenná skupina sa rovnomerne roz-delila na jednotlivé pracoviská Zamestnanci na jednotlivých oddeleniach našich študentov zoznámili s náplňou práce, s agendou, ktorú spracúvajú, naši študenti mali možnosť sledovať ich, aj aktívne sa zúčastniť na práci toho-ktorého oddelenia. Zástupcovia slovenských cvičných firiem odovzdali oddeleniu marketingu pripravené ponukové katalógy, marketing firmy POINT SPORT & SPIEL ich poskytne ďalším štyrom cvičným firmám, ktoré na škole pracujú. Aktívna práca v cvičnej firme bola pre žiakov z OA v Žiari nad Hronom skutočným prínosom. Mali možnosť zoznámiť sa s organizáciou práce, spracovaním agendy jednotlivých oddelení, materiálnym vybavením cvičnej firmy, čo doteraz poznali len z rozprávania nás, ich vyučujúcich, ktorí sme mali možnosť navštíviť obchodné akadémie v Rakúsku a vyučovacie hodiny predmetu „cvičná firma“ prostredníctvom odborných seminárov organizovaných Slovenským centrom cvičných firiem. Verím, že si z pracovného predpoludnia so svojimi rakúskymi rovesníkmi odniesli veľa poznatkov, ktoré využijú vo svojej práci.

Po pracovnom predpoludní nasledoval spoločný obed, na ktorý celú našu skupinu pozval pán riaditeľ školy Mag. Heinl. Po príjemnej hodinke strávenej v útulnej pizzerii, počas ktorej prebiehala neformálna nemecko-anglicko-ruská konverzácia, nasledovala autobusová prehliadka mesta a jeho okolia, ktorou nás sprevádzal osobne pán riaditeľ Mag. Heinl. Z nábrežia Dunaja sme sa cez tzv. Starý most dostali do priemyselnej časti mesta, kde sme sa zoznámili s veľtržným areálom, náš sprievodca nás upozornil na budovu cukrovaru, ktorý je najväčším v Dolnom Rakúsku, dostali sme sa do rekreačného areálu mesta, kde je dostatok možností na letnú i zimnú rekreáciu detí i dospelých, mali sme možnosť vidieť budovu novej nemocnice, ako aj moderný športový areál, ktorý využívajú spoločne všetky školy sídliace v meste. Naša okružná cesta autobusom sa skončila v centre mesta, pešo sme sa presunuli na hlavné námestie, ktorého rozkvitnutú krásu sme si mohli len predstaviť z rozprávania nášho sprievodcu pri pohľade na rozľahlé záhony pripravené na zimu alebo z bohatej ponuky pohľadníc znázorňujúcich mesto v období jeho najväčšej krásy – v lete. Aj v Tullne už zo všetkých budov a priestorov dýchala predvianočná atmosféra, ktorú sme si žiaľ, mohli vychutnať len krátky čas, pretože začalo husto pršať.

V posledný deň nášho pobytu v Tullne, v piatok 30. novembra 2001 sme sa zoznámili s ostatnými priestormi školy. Po areáli školy nás sprevádzal opäť pán riaditeľ Mag. Heinl. Mali sme možnosť prezrieť si modernú knižnicu-študovňu, kde si študenti školy majú možnosť vybrať z bohatej ponuky CD-nosičov, na ktorých sú nahraté odborné publikácie a ďalšie informácie potrebné na vypracovanie ich záverečných odborných prác, ktorých vy-pracovanie a obhajoba je jednou z častí maturitnej skúšky, tiež jednu z viacerých počí-tačových učební, boli sme predstavení pedagogickému zboru školy, pán riaditeľ nás zoz-námil s históriou a súčasnosťou školy. Pobyt v škole nám opäť bude pripomínať spoločná fotografia.

Výsledkom celého projektu bolo podpísanie dohody o spolupráci medzi cvičnými firmami pracujúcimi na Obchodnej akadémii Tulln a na Obchodnej akadémii v Žiari nad Hronom, ktorou sa zmluvní partneri zaväzujú uzatvárať vzájomné obchody jednak ako právnické osoby, jednak súkromné obchody uzatvárané zamestnancami cvičných firiem ako súkromnými osobami. Rovnopisy tejto dohody dostali obidve zmluvné strany. Po určitom časovom odstupe, ktorý od našej návštevy v Tullne prešiel, môžem konštatovať, že podpísaná dohoda sa začína reálne napĺňať. Cvičné firmy z OA Žiar nad Hronom dostali prvé ponuky od cvičných firiem z Tullnu, vybavili sa objednávky uzatvorené na 4. medzinárodnom veľtrhu v Bratislave. Verím, že nadviazaná spolupráca nezostane len na papieri a že naša návšteva v Tullne bude začiatkom vzájomnej spolupráce nielen medzi cvičnými firmami obidvoch škôl, ale aj samotnými školami. Našim hostiteľom v Tullne patrí naša vďaka za príjemné prostredie a množstvo poznatkov, ktoré sme si z návštevy odniesli. Rovnako patrí naša vďaka predstaviteľom Slovenského centra cvičných firiem v Bratislave, vďaka ktorým sme sa mohli projektu zúčastniť.

Ing. Oľga Ďuricová

koordinátor projektu za OA Žiar nad Hronom