Druhý ročník kontraktačných dní slovenských cvičných firiem je za nami

 

  Cvičná firma je mostom medzi teóriou a praxou, to čo sa žiaci teoreticky naučia na rôznych predmetoch, praktizujú v cvičnej firme. Predmet cvičná firma slúži na komplexné osvojenie si zručností, schopností i odborných vedomostí súvisiacich so založením a vedením reálnej firmy. Cvičné firmy majú rôzne predmety podnikania a navzájom medzi sebou obchodujú. Výhodou tejto formy vzdelávania je, že sa účastníci môžu bez rizika učiť na vlastných chybách. Cvičná firma pracuje s originálnymi podkladmi z praxe, s fiktívnym tovarom a fiktívnymi peniazmi. K tomuto účelu  slúži obeh dokladov vo vnútri firmy ale aj jej vzťahy s ďalšími firmami doma i v zahraničí. Na podporu spomenutého “obehu dokladov” medzi  cvičnými firmami sa zástupcovia Slovenského centra cvičných firiem a pilotných škôl zaviazali v záveroch dvanásteho multiplikačného seminára v apríli 2008 zaviesť v mesiaci február prípadne marec tzv. mesiac putovných regionálnych kontraktačných dní po vzore OA Račianska v Bratislave minimálne pre územie západného, stredného a východného Slovensko, pričom zostanú zachované regionálne veľtrhy cvičných firiem napr. v Žiari nad Hronom a v Košiciach.

Účastníci seminára sa takisto dohodli, aby sa v rámci kontraktačných dní súťažilo medzi cvičnými firmami v kategóriách katalóg, stánok, logo, slogan a v kategórii elektronických prezentácií. Organizovanie kontraktačných dní cvičných firiem sa rozbehlo už v roku 2009 a v roku 2010 už máme za sebou úspešne druhý ročník.

        

   Ako prvý zorganizovala „Kontraktačný deň cvičných firiem“ Spojená škola Šaľa už 10.  februára 2010, na ktorom sa zúčastnili cvičné firmy zo Slovenska ale aj  z našich susedných krajín – Maďarska a Českej republiky a prihlásené bolo aj  Poľsko, ale pre nepriaznivé počasie museli svoju účasť zrušiť.

SŠ Saľa zorganizovala svoj prvý Kontraktačný deň cvičných firiem s pomocou Nitrianskeho kraja ako zriaďovateľa, Mesta Šaľa a tútorov CF – dlhoročným partnerom CF firmou Menert a pobočkou VUB banky. Uskutočnil sa v Mestskom kultúrnom stredisku v Šali v estrádnej sále. Odborným garantom bol Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) a jeho odbor Slovenské centrum cvičných firiem (SCCF) z Bratislavy. Spojenú školu zastupovali cvičné firmy WINNER´S sport s.r.o., World of Tea s.r.o. a Wood complex s.r.o. Založenie cvičnej firmy v Šali iniciovala pred dvanástimi rokmi Ing. Katarína Prieložná a inšpirovali ju CF na Obchodnej akadémii v Leviciach. Jej cvičná firma WINNER´S sport, s.r.o. je na trhu takisto už dvanásť rokov a na medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem v Bratislave ale aj na rôznych regionálnych veľtrhoch získala už veľa ocenení. Fungovanie cvičných firiem na tejto škole v Šali prebieha formou voliteľného odborného predmetu a aj krúžku. 

Pre západné Slovensko to bol už druhý ročník, ktorý bol pokračovateľom úspešného prvého ročníka na Obchodnej akadémii na Račianskej 107 v Bratislave. Túto udalosť podporil aj primátor Šale a aktívne sa zúčastnili aj podnikatelia zo Šale, riaditeľka miestnej pobočky VUB a z Odboru školstva a kultúry ÚNSK. Na kontraktačných dňoch sa zúčastnilo celkom 22 cvičných firiem. Zaujímavosťou je, že pozvanie prijali aj spriatelené školy z krajín V4 – 2 CF z Čiech, 1 CF z Poľska a 2 CF z Maďarska. Prvý kontraktačný deň CF v Šali sa venoval obchodovaniu, aby zúčastnené firmy získali čo najviac „obchodov“ na spracovávanie ale aj prezentácii a súťažiam cvičných firiem v piatich kategóriách. Cenu za najlepšie logo získala CF Poseidon, s. r. o. (OA Levice), najlepší slogan vyhrala CF Ergo Car, s. r. o. (Stredná škola živnostenská Sokolov, ČR), najlepší katalóg predstavila CF Damtex s. r. o. (SOA- Žiar nad Hronom), najkrajší stánok mala CF Lisson s. r. o. (Stredná škola živnostenská Sokolov, ČR) a najlepšiu prezentáciu, samozrejme z pohľadu poroty, prezentovala CK Ribaya Tour, s. r. o. (SOŠ Juraja Ribaya Bánovce nad Bebravou). Zaujímavosťou bolo aj udeľovanie individuálnych cien organizácií a spoločností, ktoré kontraktačný deň podporili. Domáca cvičná firma World of Tea očarila vedúcu Odboru školstva a kultúry ÚNSK Ing. Helenu Psotovú,  ktorá cenu  odovzdala osobne.

Riaditeľka SŠ Šaľa PaedDr. Alžbeta Botorčeová je naklonená myšlienke, aby sa Šaľa stala kontraktačným miestom cvičných firiem pre západné Slovensko.

 

  V priestoroch Obchodnej akadémie, Murgašova 94 v Poprade sa uskutočnil 2. kontraktačný veľtrh cvičných firiem stredných odborných škôl podtatranského regiónu 4. marca 2010.  Teda už druhý kontraktačný deň pre východné Slovensko zostal verný Popradu alebo Poprad kontraktačnému dňu cvičných firiem?!  V Poprade boli na programe elektronické prezentácie a vzájomné obchodovanie cvičných firiem.

  Kontraktačný deň pre stredné Slovensko po druhý raz  a súčasne 14. regionálny veľtrh cvičných firiem zorganizovala Súkromná obchodná akadémia Žiar nad Hronom 9. marca 2010 v priestoroch Miestneho kultúrneho strediska.

Na akcii sa aktívne zúčastnili aj podnikatelia, ktorí sú reálnymi partnermi cvičných firiem. Jeden príklad za všetky: Cvičná firma 1STOPA zo Spojenej školy – Obchodnej akadémie z Detvy prezentovala okrem svojej činnosti aj reálny projekt „Cyklomobilita, alternatíva pre zelenú planétu“ spolu so svojím reálnym partnerom, na ktorom aktívne pracovali a pracujú žiaci cvičných firiem ako anketári, ďalej spracovávajú petíciu, štatistiky, dotazníky a napomohli k získaniu peňazí na vybudovanie cyklotrasy v okolí Detvy. 

Na kontraktačných dňoch sa zúčastnilo celkom 37 cvičných firiem.

 

  Po skončení kontraktačných dní v prvom polroku 2010 môžeme konštatovať, že slovenské cvičné firmy urobili veľký pokrok aj vo využívaní IKT, lebo väčšina mala k dispozícii notebook a niektoré hneď vyhotovili objednávku alebo faktúru na počkanie a vytlačili ich  priamo na mieste a v čase nevyužitia počítača „na prácu“ mimo iného  „bežala“ na notebooku nonstop prezentácia cvičnej firmy. Veľmi  nás zaujal odkaz veľvyslanca USA na Slovensku Rodolpha M. Vallee, ktorý navštívil školu v Levoči a  v kronike cvičnej firmy Prúty, s.r.o. Levoča napísal: „Žasol som nad duchom a zápalom, s akým tu pracovali študenti. Títo študenti prekonávajú výzvy s odhodlaním a tvorivosťou a každý môže byť hrdý na ich výsledky.“ Aj my sme hrdí, lebo cvičná firma Prúty z Levoče už získala  niekoľko ocenení z podobných podujatí a vyhrala 2. miesto v súťaži za Najlepší stánok na 10. Medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem v Bratislave a na 12. ročníku MVCF v decembri 2009 v Bratislave sa stala absolútnym víťazom súťaží CF.

 

Fotogaléria

 

Ing. Gabriela Horecká

Slovenské centrum cvičných firiem, e-mail: horecka@siov.sk