2. veľtrh cvičných firiem na Slovensku sa stal v pravom slova zmysle medzinárodným!

Rozhovor s vedúcou Slovenského centra cvičných firiem pri ŠIOV MŠ SR

 

Ing. Gabrielou Horeckou.

Pohľad na rakúsku CF a ich učiteľov na 2. veľtrhu CF v Bratislave

Ako hodnotíš veľtrh z pohľadu usporiadateľa?

Najviac ma teší, že 2. Slovenský veľtrh cvičných firiem sa stal v poslednom roku milénia medzinárodným v pravom slova zmysle, t.j. okrem 49 cvičných firiem z celého Slovenska sa ho zúčastnilo i 6 cvičných firiem z rakúska a 1 cvičná firma z Nemecka, čo je oproti minulému roku vývojové plus. Prítomné bolo samozrejme i Rakúske centrum cvičných firiem – ACT, zastúpené Mag. Gerlinde Tagini, ktoré sa tak stáva tradičným zahraničným účastníkom. Veľtrh bol súčasťou kontraktačno-predajnej výstavy JUVYR 99. Spektrum celého podujatia bolo veľmi rozmanité – kontraktačno-predajná výstava, veľtrh cvičných firiem, odborné semináre, súťaže, kultúrny program – a veľmi milo prekvapilo najmä účastníkov zahraničných cvičných firiem.

Ostaňme ešte chvíľu pri porovnaní oboch ročníkov veľtrhu.

Miestom konania bol v oboch prípadoch bratislavský Dom odborov ( bývalý Istropolis ), termín ostal takisto novembrový. Keďže sme však na prelome tisícročí na Slovensku zaznamenali v oblasti cvičných firiem veľký boom – ich počet vzrástol zo 75 na 108 – i ich veľký záujem o veľtrh, jeho dĺžka trvania sa zvýšila na 2 dni ( 23. a 24. 11. 1999). Tento rok sme takisto zabezpečili možnosť obchodovania formou šekov – novinkou však bolo platobné centrum v stánku SCCF, kde sa šeky automaticky zúčtovávali. Pri nápore práce so zúčtovávaním šekov pracovníkom SCCF veľmi pomohli študenti Ekonomickej univerzity Bratislava – zástupcovia detašovaného pracoviska SCCF. O zvýšenie úrovne stánkov sa postarali najmä cvičné firmy z rakúskeho Neusiedlu am See – Intimus ( obchod s vínom ), Siemtec ( obchod s domácimi potrebami ), Wine & More ( export vín ), ktoré mali so sebou i reálne vzorky výrobkov svojich partnerských firiem, Siemens,no a samozrejme nás obzvlášť potešila i skutočnosť, že tak ako minulý rok sa na slávnostnom otvorení Výstavy JUVYR´99 zúčastnil aj minister školstva SR Milan Ftáčnik, ktorý sa veľmi živo zaujímal o prácu rakúskych a nemeckých učiteľov cvičných firiem, i o odborné vzdelávanie v Rakúsku a v Nemecku.

Z akých miest boli ostatné zahraničné cvičné firmy a ako sa prezentovali?

Ich účasť bola samozrejme takisto veľkým obohatením nášho veľtrhu a myslím, že žiadna z ich partnerských firiem, by sa za nich nemusela hanbiť. Rakúske cvičné firmy prišli ešte z Brucku an der Leitha – cvičná firma Mars OHG – partnerská firma, z Mistelbachu – cvičná firma Vinum GmbH – partnerská firma a z Frauenkirchenu - cvičná firma Road Runners GmbH – partnerská firma Opel. Nemecká cvičná firma Neue Diamant GmbH sídli v Chemnitzi a jej partnerskou firmou je a bola jedinou cvičnou firmou na veľtrhu, ktorá sa zaoberá rekvalifikáciou dospelých.

Je všeobecne známe, že na Slovensko je možné doviezť tovar v hodnote do 6000Sk na osobu. Nemali rakúske cvičné firmy na hraniciach problémy? Ich reálne vzorky túto hodnotu určite prevyšovali.

Túto situáciu sme včas konzultovali s pracovníkmi colnej správy – tí nám poradili, za čo im aj touto cestou ďakujeme: Postup je rovnaký pre reálne i cvičné firmy. Pre účely výstav si musí firma, ktorá chce v zahraničí vystavovať, na základe oficiálnej pozvánky na výstavu vyžiadať od obchodnej komory svojho štátu dokument Carnet ATA. Ním sa preukáže pri prechode hraníc. Na dokumente je zoznam tovarov. Pri príchode i odchode z cudzieho štátu si pracovníci colnice nechávajú vždy jednu kópiu tohto zoznamu. Originál kmeňový list potom firma po návrate domov odovzdá obchodnej komore. Táto služba nie je úplne bezplatná - ale má veľkú výhodu - okrem bezproblémového prechodu tovaru cez hranice znáša obchodná komora za tovar všetky riziká - takže je v akomkoľvek prípade poistený.

Účasť 6 cvičných firiem z Rakúska sa dá hodnotiť ako veľký úspech - na základe čoho prišli, alebo ich presvedčila skvelá povesť Slovenského veľtrhu cvičných firiem, ktorá sa ani nie za rok rozšírila za hranice nášho štátu?

Áno, je to presne tak. - Ale teraz vážne. SCCF v roku 1999 usilovne rozvíjalo v rámci programu PHARE Projekt cezhraničnej spolupráce cestou cvičných firiem s Rakúskom. Jednou z našich snáh bolo i docielenie účasti rakúskych cvičných firiem na 2. Slovenskom veľtrhu cvičných firiem. Počas začiatočných rokovaní nebolo nič isté. Prvotnou informáciou, ktorú totiž o Slovensku nami oslovení rakúski partneri mali, , bolo, že sa tu veľmi „ kvalitne a promptne „ kradnú autá. Žiaľ, niektorí mali i negatívne osobné skúsenosti. Čiastočne nás zarazil i fakt, že napriek polohe všetkých rakúskych obchodných akadémií – do 50 km od rakúsko-slovenských hraníc a 10 ročnému časovému odstupu od pádu železnej opony – 90% ľudí, s ktorými sme komunikovali, na Slovensku ani v Bratislave vôbec nebolo.

Ako sa podarilo túto vlnu zábran preraziť?

Veľmi v tomto smere pomohla orientačná návšteva Slovenska, ktorú sme pre rakúskych partnerov zorganizovali. Trvala 2 dni a jej účastníci mohli počas nej spoznať i iné stránky Slovenska, ako tie, o ktorých som hovorila v predchádzajúcej odpovedi. V prvý deň absolvovali seminár o geopolitických a kultúrnospoločenských charakteristikách a špecifikách Slovenska, návštevu cvičnej firmy na OA Hrobákova v Bratislave, kde mohli v neformálnej atmosfére prebrať s riaditeľkou Ing. Paulusovou, Ing. Tóthovou a Ing. Zámečníkovou súčasný stav i problémy slovenských stredných škôl s ekonomickým zameraním. Ich rozhovory potom pokračovali priamo so žiakmi v cvičnej firme. Poobedný program tvorila exkurzia historickým jadrom Bratislavy a večer sme strávili v Opere SND. Druhý deň bol zameraný na mimobratislavskú oblasť. Najprv sa im predstavila SOA Dunajská Streda, ktorá disponuje veľmi rozsiahlou škálou aktivít – okrem iného i novovzniknutou cvičnou firmou. Rakúske kolegyne boli nadšené najmä kozmetickými salónmi a po vzhliadnutí vodného diela Gabčíkova i športového areálu v Čuňove prejavili i seriózny záujem o strávenie dovolenkového pobytu v tejto oblasti. Videli samozrejme i fungovanie plavebných komôr z riadiacej veže a odborný komentár nám poskytol námestník riaditeľa vodného diela – Ing. Fialík. Záver orientačnej návštevy sa uskutočnil v Pezinku, kde okrem predstavenia OA a na nej pôsobiacich cvičných firiem spoznali i chuť vinárskeho kraja. Boli sme samozrejme veľmi radi, že všetko vyšlo podľa plánu, ale najmä tomu, že rakúski vedúci cvičných firiem odchádzali od nás s pozitívnou skúsenosťou , a že sme tak prispeli k vylepšeniu obrazu Slovenska.

Ako sa vysporiadali naši študenti s účasťou zahraničných cvičných firiem – mám na mysli napr. dohadovanie kontraktov v cudzej reči?

Rakúski študenti boli spokojní, miestami až prekvapení vynikajúcou jazykovou vybavenosťou – išlo najmä o študentov bilinguálnej OA Hrobákova – všeobecne však nemali žiadne výhrady. Jazykovú vybavenosť - najmä slovenských vedúcich cvičných firiem sme sa snažili posilniť i ďalšími aktivitami už spomínaného Projektu cezhraničnej spolupráce. Pripravili sme pre nich napríklad seminár jazykovej prípravy, ktorá mala dve časti. Prvá časť prebehla na Slovensku – odborným lektorom bola Ing. Velichová z Ekonomickej univerzity v Bratislave. Prítomní si osvojili frázy zaužívané v obchodnom styku, venovali sa analýze obchodnej korešpondencie a oboznámili sa i s novovydanou nemecko-slovenskou príručkou „Nemčina nielen na veľtrhy cvičných firiem.“ Táto obsahuje dialógové modelové situácie , cvičenia na slovnú zásobu, komunikačnú pohotovosť i obchodnú argumentáciu. Ďalej psychologické rady pri konverzácii v cudzom jazyku, kvíz z ekonomickej nemčiny, tabuľkový prehľad ekonomických skratiek zaužívaných v medzinárodnom obchode, no a napokon i trojjazyčný anglicko-nemecko-slovenský tematický slovník kúpnej zmluvy i veľtrhu cvičných firiem. V jej prílohách sa nachádzajú i vzory dokumentov rakúskej obchodnej korešpondencie. Všetky tieto časti teda slúžia na podporu a rozvoj odborných jazykových znalostí. Druhá časť tejto prípravy sa uskutočnila v Rakúsku na Vienna Business School – Handelsakademie II der Wiener Kaufmannschaft vo Viedni. Pod lektorským vedením Mag. Gerlinde Tagini riešili účastníci problémové úlohy, kedy podľa rakúskeho práva kúpna zmluva nadobúda platnosť, ďalej sa podrobne venovali formálnej tvorbe dopytu a ponuky ako i najnovším trendom – ktoré definujú dobrý štýl v obchodných listoch. V nadväznej tematickej časti potom Mag. Ursula Decreuse – Schober prítomným bližšie predstavila problematiku cudzích jazykov v cvičnej firme. Informovala napr. o výsledkoch prieskumu, ktorý uskutočnili študenti u renomovaných reálnych firiem. Tie odpovedali aké sú najčastejšie nedostatky absolventov rakúskych stredných škôl v oblasti cudzích jazykov. Cieľom takýchto iniciatív je, aby učebný plán skutočne čo najlepšie zodpovedal potrebám hospodárstva. Ďalej definovala zábrany učiteľov ekonomických predmetov i cudzích jazykov pred spoluprácou v cvičnej firme ako i riešenia ich odstraňovania a prezentovala i modely kombinácií hodín ekonomických odborných predmetov, cvičnej firmy a cudzích jazykov i výhody plynúce z takéhoto rozvrhového usporiadania.

Dá sa teda predpokladať, že na základe týchto projektových aktivít sa vytvorili nielen obchodné, ale i osobné väzby.

Áno, na ich vytvorení sa podpísala najmä orientačná návšteva slovenských vedúcich cvičných firiem /ďalej CF/ na projektových školách v rakúsku. Táto akcia trvala dva dni. V prvý deň sme postupne navštívili Neusiedl am See . Tu sa mohli naši pedagógovia dozvedieť od vedúcich rakúskych CF Mag. Opitza a p. Hallera o špecifikách organizácie práce v CF. Ďalšou zastávkou bol Bruck an der Leitha. Mag. Sowa a Mag. Hutter odovzdali našim pedagógom perfektne a precízne prepracovaný systém hodnotenia žiaka v CF. Poslednou zastávkou prvého dňa sa stal Mistelbach. Mag. Leithner a Mag. Bertold prakticky predviedli ako funguje elektronické spracovanie dát a poskytli našim účastníkom i cenné marketingové rady – ktoré môžu naše CF v súčasnej nelichotivej ekonomickej situácii zúročiť pri rokovaniach s providermi. Súčasťou odborného programu bola v rámci druhého dňa i návšteva Rakúskeho centra cvičných firiem – ACT, kde nám Mag. Tagini priblížila najnovšie novinky – napr. diskusné fórum na internete k problematike cvičných firiem, alebo proces štandardizácie – úlohou ktorého je stanoviť podmienky a normy garantujúce povinný štandard vo výkonnosti a funkčnosti prosperujúcej cvičnej firmy. Nezanedbateľným faktom bola v záverečnej fáze projektu i materiálna pomoc pri zariaďovaní novovzniknutých slovenských CF.

Aká bola obchodná bilancia veľtrhu?

Počas veľtrhu sa uskutočnili obchody v celkovej výške 1.772.808.095, 60 SK, z toho dňa 23.11.1999 : 1.293.633.541,70,- Sk - fyzické osoby: 1.282.753.879,10,- Sk, celkom 545 obchodných operácií a právnické osoby:10.879.662,60-Sk, celkom 65 obchodných operácií.

Dňa 24.11.1999 sa uskutočnili obchody v celkovej výške: 479.174.553,90,- Sk, z toho:

fyzické osoby: 465.602.903,90,- Sk, celkom 350 obchodných operácií a právnické osoby: 13.571.650,- Sk , celkom 57 obchodných operácií. Pre laickú verejnosť treba zdôrazniť, že ďalšie obchody , ktoré sa budú realizovať po veľtrhu, čiže objednávky, náš prieskum nezachytáva.

Povedzme si teraz niečo viac o sprievodných podujatiach.

Druhý deň veľtrhu cvičných firiem sa uskutočnil seminár „Partnerstvo cvičnej a reálnej firmy“. Lektor pán Sparrer z Centra ďalšieho vzdelávania - FBZ Chemnitz – Nemecko predstavil projekt s názvom „SR3a“, v rámci ktorého sa majú vytvoriť partnerské vzťahy medzi filiálkami nemeckých podnikov na Slovensku a slovenskými CF. Ďalej sa zaoberal výhodami spolupráce reálnej a cvičnej firmy pre učiteľa – na základe reálnej praxe získava podklady a dokumenty, možnosť práce s najnovšími softvérmi a podobne, pre študenta – možnosti vidieť prácu v reálnej firme a možnosti praxovania v reálnej firme, pre cvičnú firmu – získava katalógy, cenníky a iný kancelársky materiál z reálnej firmy a prípadne aj skutočné výrobky, vzorky na prezentácie a dokonca tí najšikovnejší absolventi cvičnej firmy získavajú aj zamestnanie v tejto reálnej firme.

Pre reálnu firmu spolupráca s cvičnou firmou zabezpečuje bezplatnú reklamu na škole, kde pôsobí cvičná firma, na veľtrhoch a tak ďalej. O prácu študentov v cvičnej firme sa zaujímajú rodičia a príbuzní a meno reálnej firmy sa tak pozitívne zrkadlí na každom kroku. Reálne firmy v Nemecku vedia, čo je to cvičná firma a radi pomáhajú a sú Patenfirma – krstnou firmou cvičnej firmy. Tradícia cvičnej firmy v Nemecku má tridsaťpäť rokov.

To, že o spoluprácu cvičnej a reálnej firmy je na Slovensku veľký záujem, svedčila preplnená seminárna miestnosť a následná diskusia. Slovenské reálne firmy však budeme musieť ešte chvíľu presviedčať o dobrej myšlienke, ktorou cvičná firma naozaj je.

Ako by si zhrnula svoje pocity po tomto vrchole sezóny roku 1999?

Môžeme byť hrdí, že sme aj my ukázali niečo originálne a myslím si, že aj veľmi zaujímavé v rámci odborného vzdelávania – niektoré Stredné odborné učilištia mali stánok na oboch výstavných plochách – teda na JUVYR´99, kde reálne predávali výrobky, ktoré sú výsledkom odbornej praxe žiakov a takisto aj na 2. medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem, kde obchodovali cvičné firmy s fiktívnym tovarom. Za zmienku stojí i fakt, že v Rakúsku ani v Nemecku totiž podľa zákona stredné školy svoju produkciu predávať nesmú. Návštevu kontraktačno-predajnej výstavy podnikli mnohí zo zvedavosti, alebo so zámerom navštíviť sibírsky stánok ruskej strednej školy z Tomska, vracali sa však oslovení kvalitou učňovských výrobkov i priaznivými cenami.

Záverom musím zdôrazniť, že 2. medzinárodný veľtrh cvičných firiem bol naozaj úspešný

a dokázal, že všetky typy stredných škôl zistili, že predmet cvičná firma alebo ekonomické cvičenia vo fiktívnej firme má veľkú perspektívu a umožňuje študentom stredných škôl pracovať so všetkými reálnymi dokumentmi s fiktívnym tovarom a fiktívnymi peniazmi. Dôkazom toho je aj to, že na 1. slovenskom veľtrhu cvičných firiem 1998 sa zúčastnilo 32 cvičných firiem zo 75 cvičných firiem na Slovensku a na 2. medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem sa zúčastnilo 56 cvičných firiem zo Slovenska, Rakúska, Nemecka – z obchodnej akadémie z rakúskeho Neusiedlu am See dokonca prišiel každý deň na veľtrh plný autobus žiakov - a ak by Maďarsko v tých dňoch nezápasilo s prílišnou snehovou nádielkou, nechýbali by ani ich cvičné firmy. Účasť na 3. Slovenskom veľtrhu cvičných firiem prisľúbili i fínske cvičné firmy, a taktiež i Suzana Temkov –manažér svetovej centrály cvičných firiem EUROPEN. Takíto prísľub je pre SCCF ocenením ako aj potvrdením dosiahnutia štandardnej úrovne v medzinárodnom kontexte vyspelých západných štátov.

Mohla by si to bližšie konkretizovať?

Do 24. novembra 1999 obsahoval adresár cvičných firiem /CF/Slovenska 106 cvičných firiem. Slovensko sa tak zaradilo na úroveň napr. Holandska /101 CF/, Francúzska /126 CF/, Talianska /138 CF/ a preskočilo napr. Belgicko /27 CF/, Kanadu /32CF/, Dánsko /64 CF/, Fínsko /34 CF/, Švédsko /53 CF/ atď.

Tento razantný vývoj si vysvetľujem aj tým, že chceme „do Európy“ – do Európskej únie a školy i mladí ľudia pochopili, že čo je dobré a osvedčené a vyskúšané v starej Európe – V Nemecku, Rakúsku, Dánsku, Švédsku, Fínsku, Francúzsku, Veľkej Británii etc., to netreba vymýšľať, na to stačí „naviazať“ – naskočiť na rozbehnutý vlak .

Mgr. Michal Baránek