2. medzinárodný veľtrh cvičných firiem na Slovensku 23. a 24. november 1999.

 

Pohľad na vystavujúce CF na 2. veľtrhu CF v Bratislave

Slovenský, v poradí 2. veľtrh cvičných firiem a v poslednom roku milénia aj medzinárodný, bol súčasťou výstavy Juvyr´99. Miestom konania bol Dom odborov bývalý Istropolis v Bratislave v dňoch 23. a 24. novembra 1999. Veľtrhu sa zúčastnilo 49 cvičných firiem z celého Slovenska, 6 z Rakúska a 1 z Nemecka. Prítomná bola aj Rakúska centrála cvičných firiem –ACT zastúpená Mag. Gerlindou Tagini.

Slovenské centrum cvičných firiem /SCCF/ zabezpečilo možnosť obchodovania na veľtrhu aj formou šekov, ktoré sa automaticky zúčtovali v platobnom centre. Zahlungszentrum – platobné centrum sa nachádzalo v stánku SCCF. Pri nápore práce so zúčtovávaním šekov pracovníkom SCCF veľmi pomohli študenti Ekonomickej univerzity Bratislava – zástupcovia detašovaného pracoviska SCCF.

Počas veľtrhu sa uskutočnili obchody v celkovej výške 1.772.808.095, 60 SK, z toho dňa 23.11.1999 : 1.293.633.541,70,- Sk - fyzické osoby: 1.282.753.879,10,- Sk, celkom 545 obchodných operácií a právnicke osoby:10.879.662,60-Sk, celkom 65 obchodných operácií.

Dňa 24.11.1999 sa uskutočnili obchody v celkovej výške: 479.174.553,90,- Sk, z toho:

fyzické osoby: 465.602.903,90,- Sk, celkom 350 obchodných operácií a právnicke osoby: 13.571.650,- Sk , celkom 57 obchodných operácií. Pre laickú verejnosť treba zdôrazniť, že ďalšie obchody , ktoré sa budú realizovať po veľtrhu, čiže objednávky, náš prieskum nezachytáva.

Na slávnostnom otvorení Výstavy JUVYR´99 sa zúčastnil aj minister školstva SR Milan Ftáčnik, ktorý sa veľmi živo zaujímal o prácu rakúskych a nemeckých učiteľov cvičných firiem, o odborné vzdelávanie v Rakúsku a v Nemecku.

Druhý deň veľtrhu cvičných firiem sa uskutočnil seminár „Partnerstvo cvičnej a reálnej firmy“. Lektor pán Sparrer z Centra ďalšieho vzdelávania - FBZ Chemnitz – Nemecko predstavil projekt s tým istým názvom „Nemecké firmy ako partneri slovenských cvičných firiem“. Ďalej sa zaoberal výhodami spolupráce reálnej a cvičnej firmy pre učiteľa – na základe reálnej praxe získava podklady a dokumenty, možnosť práce s najnovšími softvérmi a podobne, pre študenta – možnosti vidieť prácu v reálnej firme a možnosti praxovania v reálnej firme, pre cvičnú firmu – získava katalógy, cenníky a iný kancelársky materiál z reálnej firmy a prípadne aj skutočné výrobky, vzorky na prezentácie a dokonca tí najšikovnejší absolventi cvičnej firmy získavajú aj zamestnanie v tejto reálnej firme.

Pre reálnu firmu spolupráca s cvičnou firmou zabezpečuje bezplatnú reklamu na škole, kde pôsobí cvičná firma, na veľtrhoch a tak ďalej. O prácu študentov v cvičnej firme sa zaujímajú rodičia a príbuzní a meno reálnej firmy sa tak pozitívne zrkadlí na každom kroku. Reálne firmy v Nemecku vedia, čo je to cvičná firma a radi pomáhajú a sú Patenfirma – krstnou firmou cvičnej firmy. Tradícia cvičnej firmy v Nemecku má tridsaťpäť rokov.

To, že o spoluprácu cvičnej a reálnej firmy je na Slovensku veľký záujem, svedčí preplnená seminárna miestnosť a následná diskusia. Slovenské firmy však budeme musieť ešte chvíľu presviedčať o dobrej myšlienke, ktorou cvičná firma naozaj je.

Na seminári sa zúčastnili aj rakúski vedúci cvičných firiem, ktorí majú tiež veľké skúsenosti s partnerstvom s reálnymi firmami, keďže každá z nich, ktorá sa na 2. medzinárodnom veľtrhu zúčastnila, má svoju reálnu partnerskú firmu už niekoľko rokov.

Všetkých šesť rakúskych firiem, ktoré sa zúčastnili na veľtrhu, mali reálne výrobky od svojich partnerských firiem – kvalitné drahé značkové vína, kávovary, mikrovlnku, vysávač, poháre a tak ďalej.

Zahraničných návštevníkov veľmi milo prekvapila kombinácia kontraktačno-predajnej výstavy JUVYR´99 a veľtrhu cvičných firiem. Môžeme byť hrdí, že sme aj my ukázali niečo nové a myslím si, že aj veľmi zaujímavé v rámci odborného vzdelávania – niektoré Stredné odborné učilištia mali stánok na oboch výstavných plochách – teda na JUVYR´99, kde reálne predávali výrobky, ktoré sú výsledkom odbornej praxe žiakov a takisto aj na 2. medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem, kde obchodovali cvičné firmy s fiktívnym tovarom.

Záverom musíme zdôrazniť, že 2. medzinárodný veľtrh cvičných firiem bol naozaj úspešný a dokázal, že všetky typy stredných škôl zistili, že predmet cvičná firma alebo ekonomické cvičenia vo fiktívnej firme má veľkú perspektívu a umožňuje študentom stredných škôl pracovať so všetkými reálnymi dokumentami s fiktívnym tovarom a fiktívnymi peniazmi. Dôkazom toho je aj to, že na 1. slovenskom veľtrhu cvičných firiem 1998 sa zúčastnilo 32 cvičných firiem zo 75 cvičných firiem na Slovensku a na 2. medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem sa zúčastnilo 56 cvičných firiem zo Slovenska, Rakúska, Nemecka a ak by Maďarsko v tých dňoch nezápasilo s prílišnou snehovou nádielkou, nechýbali by ani ich cvičné firmy. Účasť na 3. Slovenskom veľtrhu cvičných firiem prisľúbili i fínske cvičné firmy, a taktiež i Suzana Temkov –manažér svetovej centrály cvičných firiem EUROPEN. Takíto prísľlub je pre SCCF ocenením ako aj potvrdením dosiahnutia štandardnej úrovne v medzinárodnom kontexte vyspelých západných štátov.

Do 24. novembra 1999 obsahoval adresár cvičných firiem /CF/Slovenska 106 cvičných firiem. Slovensko sa tak zaradilo na úroveň napr. Holandska /101 CF/, Francúzska /126 CF/, Talianska /138 CF/ a preskočilo napr. Belgicko /27 CF/, Kanadu /32CF/, Dánsko /64 CF/, Fínsko /34 CF/, Švédsko /53 CF/ atď.

Slovenský trh cvičných firiem zaznamenáva na prelome tisícročí veľký boom. Je to aj tým, že chceme „do Európy“ – do Európskej únie a školy i mladí ľudia pochopili, že čo je dobré a osvedčené a vyskúšané v starej Európe – V Nemecku, Rakúsku, Dánsku, Švédsku, Fínsku, Francúzsku, Veľkej Británii etc, to netreba vymýšľať, na to stačí „naviazať“ – naskočiť na rozbehnutý vlak .

Ing. Horecká Gabriela