Novinky v sieti Slovenských Cvičných firiem 

 

Komisia Európskych spoločenstiev v Oznámení Komisie rade, Európskemu parlamentu, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a výboru regiónov  v pracovnom programe vzdelávania a odbornej prípravy na rok 2010 zaradila podnikavosť (ENTREPRENEURSHIP) do referenčného rámca ôsmich najdôležitejších schopností celoživotného vzdelávania, ktoré sú nutné pre osobné naplnenie, sociálne začlenenie, aktívne občianstvo a zamestnateľnosť.

Jednou formou vzdelávania, ktoré práve podporuje podnikateľské zručnosti je práve  „cvičná firma“.

Cvičná firma sprostredkúva zúčastneným cieľovým skupinám (žiakom, študentom, nezamestnaným - mladí absolventi i dlhodobo nezamestnaní, rekvalifikanti a zamestnaní), komplexné kľúčové kompetencie z oblasti založenia, práce a vedenia  firmy, čím získavajú  podnikateľské zručnosti.

 „Zamestnanec“ cvičnej firmy spolupracuje aj s  odborom živnostenského podnikania, obchodným registrom, daňovým úradom, sociálnou a zdravotnou poisťovňou v rámci CF samozrejme simulovane na Slovenskom centre cvičných firiem. Absolvovanie cvičnej firmy umožní lepšiu orientáciu v legislatíve a v podnikaní vôbec – absolvent dokonale spozná štruktúru firmy, zažije prácu v jednotlivých oddeleniach firmy, detailne sa oboznámi so špecifikami svojej pracovnej pozície a uvedomí si i vzťahy medzi oddeleniami i jednotlivými firemnými postami. Takisto sa aktívne zúčastní riešení individuálnych i tímových pracovných úloh.

 

Novinkou cvičných firiem na Slovensku je to, že Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) a jeho odbor Slovenské centrum cvičných firiem (SCCF), ktorý bol od roku 2001 pridruženým členom celosvetového združenia EUROPEN - PEN INTERNATIONAL v Essene, sa v roku  2008 stal jeho riadnym členom. EUROPEN - PEN INTERNATIONAL pritom združuje viac ako 5600 CF v 50 štátoch sveta – www.europen.info. PEN znamená Practice Enterprises Network. Táto sieť je stále živá a jej veľkosť sa mení podľa potrieb jednotlivých členov. EUROPEN každoročne zorganizuje dve stretnutia členov, kde sa riešia potreby a požiadavky členov. Pre lepšie informovanie európskych štruktúr vedenie EUROPEN pripravuje dve sympóziá, kde chce prizvať aj členov Európskej komisie a zástupcov všetkých členov EÚ. Prvé je v tomto roku plánované na 27. – 29. apríla 2009 v Španielsku s podporou Ministerstva práce Španielska. Pozvaní sú aj zástupcovia národných ministerstiev a Európskej únie. V tom istom termíne organizuje španielska centrála cvičných firiem aj španielsky veľtrh cvičných firiem, aby prezentovali túto formu vzdelávania čo najvernejšie pozvaným z príslušnej Európske komisie. 

 

Ďalšou novinkou na Slovensku je, že mesiac február bude mesiacom  putovných regionálnych kontraktačných dní po vzore Obchodnej akadémie na Račianskej 107 v Bratislave v roku 2008 minimálne pre územie západného Slovenska – (na OA Račianska v Bratislave, kde už je aj pripravená pozvánka na 12. februára 2009), stredného Slovenska (na SOA v Žiari nad Hronom) a východného Slovensko (na OA Murgašova, Poprad – pozvánku nájdete na www.siov SK pod Slovenské centrum cvičných firiem na  13. marca 2009), pričom zostanú zachované regionálne veľtrhy cvičných firiem napr. v Žiari nad Hronom a v Košiciach. V rámci kontraktačných dní  sa bude súťažiť medzi CF aj v oblasti elektronických prezentácií. Všetky informácie o kontraktačných dňoch nájdete na www.siov.sk v časti Slovenské centrum cvičných firiem. Hlavným prínosom kontraktačných dní má byť zvýšenie počtu obchodov medzi cvičnými firmami aj mimo školy.

 

V poradí už 11. ročník Medzinárodného veľtrhu cvičných firiem a 17. ročník celoslovenskej výstavy výrobkov a služieb žiakov stredných odborných učilíšť, stredísk praktického vyučovania a stredných odborných škôl JUVYR sa uskutočnil v dňoch 25.- 27. novembra 2008 v Bratislavskom kultúrnom a informačnom stredisku /PKO/ na  Nábreží armádneho generála Ludvíka Svobodu č. 3 v Bratislave.

Hlavným organizačným a odborným garantom Medzinárodného veľtrhu cvičných firiem a výstavy JUVYR  bol Štátny inštitút odborného vzdelávania, ktorý komplexne zastrešuje problematiku odborného vzdelávania. Medzinárodný veľtrh cvičných firiem podporila aj Nadácia na podporu odborného vzdelávania a prípravy. Záštitu nad akciou každoročne preberá Ministerstvo školstva SR. Novinkou veľtrhu cvičných firiem v novembri 2008 bola aj zmena programu: prvý deň veľtrhu v čase od 9.00 do 13.00 hodiny bol otvorený len pre zúčastnené cvičné firmy a pre verejnosť bol v tomto čase uzatvorený. Organizátor a učitelia cvičných firiem si od tejto zmeny sľubovali skvalitnenie a zatraktívnenie celej akcie, čo sa naozaj podarilo.

 

 

Gabriela Horecká                

Slovenské centrum cvičných firiem