NIELEN O CVIČNÝCH FIRMÁCH V POĽSKU

 

Výmena skúseností a dimenzie medzinárodnej spolupráce v rámci krajín V4 boli hlavným cieľom stretnutia v Poľsku, ktoré podporil Medzinárodný višegrádsky fond v Projekte – 2093 – 2002 – IVF.

Stretnutie bolo pre účastníkov veľkým prínosom, pretože bolo skĺbené s podujatím projektu „Mladí odborníci krajín V4 vstupujú spoločne do Európskej únie“, čím vznikol priestor na odbornú diskusiu aj so zástupcami škôl a vzdelávacích inštitúcií zo zahraničia: z UGS Komárom - Maďarsko, TCE Tarnow a ďalšími ôsmimi vzdelávacími institúciami z celého Poľska, OA Liberec – Česká republika a samozrejme z OA Dolný Kubín a ŠIOV zo Slovenska.

Zástupcovia ŠIOV – Ing. Ivan Stankovský, CSc., riaditeľ ŠIOV, Ing. Ladislav Šatka, námestník ŠIOV, Ing. Gabriela Horecká, vedúca Slovenského centra cvičných firiem (SCCF) a Marta Marušincová, odborný pracovník SCCF dňa 24.2.2003 o deviatej ráno odcestovali do Tarnowa, kde už o šiestej večer bolo prvé stretnutie účastníkov seminárov, rokovaní a stretnutí v Tarnowskom Centre Edukácií.

Druhý deň – 25.2.2003 - pracovného stretnutia sa učastníci projektu „Mladí odborníci spoločne do Európy“ z krajín V4 stretli na pôde Tarnovského Centra Edukácií, kde boli hosťami aj zástupcovia mesta Tarnow a príslušného regiónu Malopolska. Seminár otvorila riaditeľka TCE mgr. Tereza Kotnitz. V úvode všetkých privítala a predstavila históriu a súčasnosť školy, lebo jedným z cieľov projektu je aj porovnanie učebných plánov a učebných osnov škôl zapojených do projektu.

Druhým bodom programu bolo predstavenie projektu v skratke a prezentácia už zrealizovaných úloh projektu koordinátorom projektu - mgr. inž. Marekom Szmigielskim. Doteraz sa koordinátori a partneri projektu zúčastnili na seminári a sprievodných akciách ( napr.: aj školský veľtrh cvičných firiem ) na Slovensku v Dolnom Kubíne, ďalej absolvovali 5. medzinárodný veľtrh cvičných firiem v Bratislave a následne seminár a návštevu v maďarskom Komárome.

Tretím bodom programu bola prezentácia centrály CENSYM cvičných firiem v Poľsku riaditeľkou centrály mgr. Malgorzatou Olech Kloneckou. Všetci účastníci seminára dostali informačnú brožúru a prezentačné CD - CENSYM.

Štvrtým bodom programu bola prezentácia poľských cvičných firiem zo Zielonej Gory, Sopot, Toruňu, Bydgošti, Chojnice, Bytomi, Krosna, Bielskej Bialy, Elblagu od Baltického mora – naozaj z celého Poľska.

Piatym bodom programu prvého dňa „spotkania v rámkach projektu“ bola prezentácia zahraničných účastníkov projektu – CF zo Slovenska, Čiech a Maďarska.

V popoludňajších hodinách sa žiaci cvičných firiem venovali praktickým ukážkam a príkladom priamo v cvičnej firme Mlekpol v Tarnovskom centre edukácií a ostatní účastníci projektu si prezreli školu a okolie, keďže záverom projektu má byť spoločná publikácia krajín V4 o vzdelávaní, školských systémoch ale aj o ostatných oblastiach života jednotlivých krajinách V4, ktoré sú aj kandidátmi na vstup do Európskej únie.

Tretí deň – 26.2.2003 – pracovného stretnutia sme absolvovali seminár na Vyššej škole biznisu – National – Luis University (ďalej WBS – NLU) v Nowom Šaci na tému „Európska integrácia krajín V4“. Na pôde školy nás privítal rektor školy dr. Krzysztof Pawlowski, ktorý nám povedal zopár slov aj k histórii a pochválil sa tým, že študenti po skončení získajú dva diplomy- prvý poľský a druhý americký vydávaný cez National – Luis University v Chicagu, taký istý ako získavajú absolventi NLU

v zahraničí. Výchovno-vzdelávací program WBS-NLU je akreditovaný cez NCA - North Central Association for Colleges and Schools, Chicago.

Seminár a predstavenie školy viedol Krzystof Gluc, M.A., riaditeľ rozvoja vzdelávania na WBS-NLU. V druhej časti seminára boli účastníci rozdelení do troch skupín – do poľskej, maďarskej a česko-slovenskej. Ku každej skupine bol priradený jeden študent a k našej skupine dve študentky zo Slovenska – obidve sú z Bardejova a sú študentky tretieho a štvrtého ročníka na WBS-NLU. Pracovali sme na SWOT – ekonomických výhodách, neekonomických výhodách, nevýhodách a otázkach nevstupu do EÚ. Záverom seminára a veľmi náročného dňa bolo zhodnotenie výsledkov skupín. Jednoznačne môžeme povedať, že sa zástupcovia krajín V4 zhodujú na SWOT – krajiny V4 kandidujú do EÚ s rovnakými pocitmi a názormi. Záverom na WBS-NLU nám predstavili študenti školy projekty simulovaných virtuálnych hier The Market Place a Biznis leader, autormi ktorých sú študenti a asistenti školy. Večer sa stretli koordinátor a partneri projektu IVF, teda aj zástupcovia ŠIOV, aby zhodnotili výsledky seminára, rokovaní a stretnutí v Poľsku. Každý účastník sa vyjadril či už v pozitívnom alebo negatívnom smere.

Posledný pracovný deň – 27.2.2003 - sme venovali poznávaniu regiónu Malopolska – navštívili sme soľné bane vo Wieličke a starobylé študentské mesto Krakow.

Ing. Gabriela Horecká

vedúca odboru Slovenské centrum cvičných firiem