OBCHODNÁ PRAX A PRAKTICKÉ SKÚSENOSTI SO ZAVEDENÍM EURA V NEMECKU.

 

Štátny inštitút odborného vzdelávania odbor Slovenské centrum cvičných firiem a EUROPEN-PEN International – svetové centrum cvičných firiem so sídlom v nemeckom Essene usporiadala 05.-06. septembra 2007 dvojdňový odborný seminár v Bratislave.

Hlavnými témami seminára boli: Praktické skúsenosti Nemecka so zavedením EURA, ako zlepšiť medzinárodné kontakty v cvičnej firme a význam mena cvičnej firmy.

Miestom konania bola Obchodná akadémia na Nevädzovej 3 v Bratislave. Týmto sa my, zamestnanci Slovenského centra cvičných firiem, chceme srdečne poďakovať vedeniu školy ale aj učiteľkám, ktoré nám umožnili tento seminár uskutočniť na svojej škole.

Hlavným lektorom bola Suzana Temkov, manažér pre medzinárodnú spoluprácu EUROPEN a Ing. Gabriela Horecká, Mgr. Michal Baránek, Ing. Daniel Ňarjaš, ktorí poskytovali informácie najmä v oblasti výmeny informácií a založenia CF, vedenia účtov CF.

Prvý deň seminára doobeda sa Suzana venovala téme „Zmeny po zavedení EURO v realite i simulovanom prostredí CF v Nemecku“:

Prečo zavádzame euro ?

No jednoducho preto, lebo musíme. Záväzok prijať euro bol súčasťou Zmluvy o pristúpení k ES a referenda o vstupe do EÚ. Nemáme možnosť nikdy neprijať euro. Tzv. "opt-out" má len Dánsko a Veľká Británia.

Prečo zaviedli euro 1.1.2002 ?

Pretože čím skôr, tým lepšie. Je to aj preto, že Nemeckoje členom Európskej únie a kráča po ceste, na konci ktorej malo byť zavedenie eura 1.1.2002 . Meniť túto cestu by bolo nezodpovedné hlavne preto, lebo by stratili dôveru finančných trhov. Význam nemá ani čakať na okolité krajiny. Sú našimi partnermi, ale aj konkurenciou pri získavaní investorov.

Aké sú výhody eura?

Táto spoločná mena uľahčuje platobný styk, umožňuje lepšie porovnanie cien a odstraňuje kurzové riziko. Na pohybe kurzu sa dá aj zarobiť, ale hrozba kurzových strát výrazne komplikuje podnikateľom život. Firmám obchodujúcim v eure sa znížujú transakčné náklady a cestovanie do krajín Eurozóny je jednoduchšie.

Aké sú nevýhody eura?

1) zdražovanie - Skúsenosti však ukazujú, že euro prispelo k rastu cenovej hladiny max. 0,1 - 0,3 %, aj keď nás pani Suzana Temkov upozornila, že v Nemecku boli šokovaní z toho, že všetky služby sa zavedením EURA zvýšili dvojnásoobne. To znamená, že ak stál kaderník 31.12.2001 asi 19.90 DM od 1.1.2002 bola cena tejto služby cca. 19.90 EURO. Pre Nemcov to bol šok. Nečakali, že nemeckí obchodníci s vlastnými spoluobčanmi takto “vybabrú”. Tejto chybe sa musí vyvarovať každá ďalšia krajina, ktorá bude pristupovať k EURU napríklad aj tým, že prijmú etický kódex a podobne. Slovinsko sa práve s touto nevýhodou dosiaľ popasovalo najlepšie.

2) strata nezávislej menovej politiky - čo znamená , že národná banka už nemôže ovplyvňovať vývoj makroekonomiky prostredníctvom menovej politiky. Tento faktor sa dá však nahradiť rozumnou fiškálnou politikou čiže zodpovedným hospodárením vlády.

V ďalšej časti seminára, poobede sa venovala problematike ako zlepšiť medzinárodné kontakty v cvičnej firme, ako nadväzovať kontakty, podporovať aj korešpondenciu, ktorá nemusí byť vždy dokončená zrealizovaným obchodom. Dôležité je začať aspoň viesť korešpondenciu v cudzom jazyku.

Následne sa venovala téme „Porovnanie obchodného správania v rôznych krajinách“, na ktorú druhý deň seminára naviazala témou „Význam mien podnikov – príklady“.

Seminár bol pre nás veľmi zaujímavý aj preto, že Slovensko sa práve chystá prijať EURO k 1. januáru 2009 a celý budúci rok sa práve tejto tíme musíme venovať aj my v rámci odborného vzdelávania a prípravy.

Ing. Gabriela Horecká

horecka@siov.sk

Fotogaléria z učasti na seminári: