V PROCESE ZDRAVIE VÝCHOVY A VZDELÁVANIA

ŠIOV začína od školského roku 2003/2004 spolupracovať s hlavnými riešiteľskými  organizáciami: Fakultou  chemickej a  potravinárskej technológie STU a Pedagogickou fakultou TU a ďalšími spoluriešiteľskými organizáciami na projekte Výživa a zdravie v procese výchovy a vzdelávania.

Cieľom projektu je dosiahnuť prostredníctvom vzdelávacích aktivít zvýšenie vedomostí a spoločenského povedomia týkajúcich  sa zdravej výživy a vplyvu výživy na zdravie obyvateľstva. Cieľovými skupinami tohto projektu sú:

  1. žiaci základných a stredných škôl, deti predškolských zariadení, študenti vysokých škôl,
  2. altruisti celoživotného vzdelávania v produktívnom i postproduktívnom veku,
  3. učitelia všetkých typov škôl s aprobáciou, ktorá dovoľuje implementáciu poznatkov o výžive a zdraví do učebných osnov,
  4. všetci tí, ktorí majú o problém zdravia a výživy spontánny alebo (napr. chorobou) vynútený záujem a sú ochotní participovať na vzdelávacom procese.

Projekt je rozdelený do deviatich  na seba nadväzujúcich etáp:

1. etapa: Príprava metodiky na zistenie stavu znalostí z oblasti výživy a jej vplyvu na zdravotné faktory u študentov všetkých typov škôl.

2. etapa: Zistenie súčasného stavu spoločenského povedomia (public awareness) o racionálnej výžive, vplyve faktorov výživy na zdravotný stav ľudského organizmu v detskom, adolescentnom, dospelom a seniorskom veku.

3. etapa: Vypracovanie obsahu vzdelávacích programov a metodiky vzdelávania edukátorov pre predškolské a školské zariadenia, základné školy, stredné školy, vysoké školy. Vypracovanie obsahových a výkonových štandardov pre edukátorov uvedených zariadení a inštitúcií.

4. etapa: Príprava prierezových vzdelávacích štandardov pre žiakov a študentov základných a stredných škôl na základe najnovších poznatkov potravinárskej vedy a výživy.

5. etapa 9. etapa súvisia s akreditáciou študijných odborov, edukačných modulov a elektronickým vzdelávaním a vytvorením Inštitútu pre celoživotné vzdelávanie v oblasti potravín, výživy a zdravia.

Výsledkom riešenia úlohy je vypracovanie systému celoživotného vzdelávania v oblasti výživy s poukázaním na dôležitosť výživy pri udržiavaní zdravia v celej populácii SR.

Projekt predpokladá, že do roku 2010 sa dosiahne 100% zavedenie vzdelávacích programov všetkých vekových kategórií populácie, čo bude mať dopad na zvýšenie kvality života v oblasti zlepšenia stravovacích návykov. Odberateľom riešenia projektu sú okrem zriaďovateľov základných a stredných škôl (VUC, KÚ, MÚ, OÚ, fyzické a právnické osoby) aj zdravotné poisťovne a Národný úrad práce.