Obchodná akadémia, Watsonova 61, 041 38 K o š i c e

tel.: 055/63 332 53-54; fax: 055/7999 484

e-mail: oake@oake.sk

 

 

    www.visegradfund.org

e-mail: visegradfund@visegradfund.org

PROJEKT MEDZINÁRODNÝ OBCHOD CVIČNÝCH FIRIEM – PRÍPRAVA PRE VSTUP DO EURÓPSKEJ ÚNIE

 

Pracovný tím učiteľov Obchodnej akadémie na Watsonovej ulici v Košiciach vypracoval návrh projektu Medzinárodný obchod cvičných firiem – príprava pre vstup do Európskej únie. Návrh projektu schválil Medzinárodný višegrádsky fond koncom septembra 2002.

Koordinátorom projektu je Obchodná akadémia, partnermi sú:

Zespół szkół NR 3, Stalowa Wola – Poľská republika

Obchodní akademie a Vyšší odborná škola sociální, Ostrava – Mariánské Hory – Česká republika

Berzeviczy Gergely Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakközépiskola, Miskolc – Maďarská republika.

Cieľom projektu je rozvíjať obchodné vzťahy medzi cvičnými firmami partnerských škôl, ktoré vyvrcholia I. Medzinárodným veľtrhom cvičných firiem krajín V 4 v Košiciach v októbri 2003. Naším zámerom je vymieňať si pracovné skúsenosti z oblasti výučby a praktickej realizácie poznatkov predmetu cvičná firma a iných ekonomických predmetov, pričom chceme poukázať na perspektívy ekonomickej spolupráce krajín višegrádskej štvorky v ich úsilí začleniť sa do Európskej únie.

Projekt zároveň umožňuje študentom zdokonaľovať sa a komunikovať v odbornej angličtine, umožňuje rozvíjať kultúrno – poznávaciu činnosť (história, kultúra, tradície, jazyk okolitých štátov).

Naše poznatky v oblasti tvorby projektu vyplývajú zo sedemročnej skúsenosti vo výuke predmetu cvičná firma, z účasti a prezentácie na Medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem v Bratislave (napr. v roku 2000 firma ZALUX obsadila 8. miesto v konkurencii 70 firiem).

Tieto skúsenosti sme začali ďalej rozvíjať v spolupráci s ekonomickou školou v Stalowej Woli (hutnícke mesto v Poľskej republike), kde sme boli účastníkmi dvoch sympózií venovaných problematike Marketingová stratégia podniku a Marketing bankových služieb.

Recipročne sa študenti a učitelia z Poľska, neskôr z Maďarskej a Českej republiky zúčastnili na Valnom zhromaždení Hospodárskeho týždňa, ktorý každoročne organizuje Obchodná akadémia na Watsonovej ulici v Košiciach. Obchodná akadémia v Ostrave – v meste, s ktorým majú Košice dlhoročné partnerské vzťahy, usporiadala pre zástupcov našej školy pracovné a priateľské stretnutie, na ktorom sme sa dohodli na ďalšej spolupráci. Popri vzájomnom odovzdávaní odborných skúseností realizujeme aj výmenné pobyty študentov.

Súčasťou projektu Medzinárodný obchod cvičných firiem – príprava pre vstup do Európskej únie bol odborný seminár v Košiciach a Stratenej, na ktorom sme prijali nasledovné závery:

1. Realizovať I. Medzinárodnú konferenciu cvičných firiem krajín V 4 v Košiciach

Učitelia predmetu cvičná firma zo štyroch partnerských krajín v spolupráci s učiteľmi anglického jazyka a študentmi školy pripravia na konferenciu referáty s nasledovnou tematikou (referáty prednesú študenti v anglickom jazyku):

a/ Poľská republika

Práca sekretariátu cvičnej firmy

b/ Maďarská republika

Reklama a marketing cvičnej firmy

c/ Česká republika

Práca personálneho oddelenia cvičnej firmy

d/ Slovenská republika

Práca oddelenia účtovníctva v cvičnej firme

Oddelenie nákupu v cvičnej firme

Stručný prierez práce všetkých oddelení v cvičnej firme

2. Partnerské strany sa ďalej zaviazali, že zvýšia počet elektronických obchodov cvičných firiem navzájom, resp. vzájomných obchodov prostredníctvom pošty (zdokonaľovanie formálnej stránky korešpondencie)

3. Partnerské strany využijú možnosť elektronickej komunikácie s centrálnou bankou, ktorá prislúcha danej krajine.

4. Každá partnerská strana sa zaviazala, že ďalšie obchodné listy si cvičné firmy navzájom vymenia najneskôr do 24. marca 2003.

5. Partnerské firmy budú naďalej vymieňať svoje ponukové katalógy a podľa svojich technických možností sa tiež pokúsia o ponuku katalógu cez Internet alebo urobia jeho prezentáciu na CD disk.

6. Partnerské strany prijali gentlemanskú dohodu, že na každú ponuku inej cvičnej firmy budú odpovedať, pričom očakávame, že kvôli intenzívnejším obchodným kontaktom medzi CF budú odpovedať objednávkou tovaru alebo služieb.

7. Slovenská partnerská strana sa zaväzuje, že vytvorí na konferencii aj také technické podmienky pre referujúcich, aby mohli využiť didaktickú techniku (napr. vizualizér, dataprojektor a počítač s programom Power Point atď.).

Na sprievodnom seminári konferencie plánujeme zhodnotiť, ako sa nám darí plniť závery prijaté v Stratenej a venovať sa praktickej príprave I. Medzinárodného veľtrhu cvičných firiem krajín V 4 v Košiciach.

Ing. Peter O r s z á g h

PaedDr. Alena S u š k o v á

Obchodná akadémia Košice

Watsonova 61