PROJEKT CVIČNÁ FIRMA PRE ABSOLVENTOV STREDNÝCH A VYSOKÝCH ŠKÔL

 

Nadácia učňovského školstva s podporou Nadácie pre podporu občianskych aktivít od januára 2002 realizuje projekt „Cvičná firma pre absolventov“, ktorý bol schválený v rámci programu PHARE – Rozvoj občianskej spoločnosti. Štátny inštitút odborného vzdelávania a jeho odbor SCCF je spolupracujúca organizácia projektu, keďže pracovníci Slovenského centra cvičných firiem (SCCF) majú veľmi pozitívne skúsenosti s prácou cvičných firiem na stredných školách (rakúsky model) doma i v zahraničí.

Cieľom projektu je začať s cvičnou firmou pre absolventov stredných a vysokých škôl aj na Slovensku, ktorí si nenašli po skončení školy zamestnanie. Doteraz bola vydaná metodická príručka Cvičná firma - most medzi teóriou a praxou a materiálne bola vybavená učebňa cvičnej firmy v priestoroch Štátneho inštitútu odborného vzdelávania na Černyševského 27 v Bratislave. Dňa 23. septembra 2002 sa začal prvý poradenský kurz, v rámci ktorého sa uskutočnilo aj slávnostné otvorenie cvičnej firmy pre nezamestnaných. Zúčastnili sa na ňom zástupcovia MŠ SR, NÚP – Národného úradu práce SR, Okresného úradu práce v Petržalke, Ekonomickej univerzity v Bratislave, Obchodnej akadémie Račianska, ŠIOV, Nadácie učňovského školstva a zástupcovia tlače a rádia.

Pri výbere účastníkov - 15 nezamestnaných mladých ľudí evidovaných na úrade práce - sme úzko spolupracovali s Okresným úradom práce v Petržalke a Krajským úradom práce v Bratislave.

Veľká nezamestnanosť práve mladých ľudí nás núti napomáhať im zaradiť sa do normálneho života a získať normálne pracovné návyky. Mnohí po maturite alebo promócii zostanú doma aj rok a viac a nemajú ani šancu zvyknúť si pracovať. Cieľom projektu je začať s cvičnou firmou pre dospelých aj na Slovensku v kontexte celoživotného vzdelávania.

Myšlienka cvičnej firmy má už 38 rokov a z Nemecka sa dostala do väčšiny európskych štátov - Rakúska, Maďarska, Ukrajiny, Ruska, Poľska, Švajčiarska, Francúzska, Holandska, Dánska, Fínska, ale aj na americký kontinent i do ázijských krajín a Austrálie. Cvičná firma sa na Slovensku doteraz vyučovala len ako predmet na stredných školách.

V účastníkoch cieľových skupín (žiakoch, nezamestnaných - mladých absolventoch i dlhodobo nezamestnaných, rekvalifikantoch a zamestnaných) rozvíja multidisciplinárne zručnosti takzvané kľúčové kompetencie: schopnosť pracovať v tíme, schopnosť komunikovať, schopnosť tvorivo riešiť problémy, rozhodovať, robiť závery, kriticky a samostatne myslieť, rozvíjať seba a podnecovať rozvoj iných, napomáha k získaniu schopností orientovať sa v hospodárskej praxi a pohotovo reagovať.

V cvičnej firme prebiehajú všetky základné činnosti – nákup, predaj, reklama, písomný a telefonický hospodársky styk, fakturácia a účtovanie, práca s bankou, práca s najnovšími informačnými technológiami, využívanie jazykových kompetencií a podobne.

Cvičná firma pracuje s originálnymi podkladmi z praxe, s fiktívnym tovarom a fiktívnymi peniazmi. K tomuto účelu slúži obeh dokladov vo vnútri firmy ale aj jej vzťahy s ďalšími firmami doma i v zahraničí.

Na Slovensku cvičné firmy pracujú na obchodných akadémiách už od roku 1993 a od roku 1998 sa ich počet dynamicky zvýšil na všetkých typoch stredných odborných škôl z 35 na 169. Dôvod je veľmi jednoduchý – simulácia reálnej praxe poskytuje vynikajúcu prípravu pre budúce pôsobenie v zamestnaní.

Ing. Gabriela Horecká

Slovenské centrum cvičných firiem