SPRÁVA Z ÚVODNÉHO SEMINÁRA RIADITEĽOV ŠKÔL, KOORDINÁTOROV A UČITEĽOV K PROJEKTU 2093 – 2002 – IVF

 

„Mladí odborníci spoločne do Európy“.

V prvý deň – 22.6.2002 - pracovného stretnutia sa účastníci projektu „Mladí odborníci spoločne do Európy“ z krajín V4 stretli na pôde Hospodárskej školy v Komárome. Jej riaditeľ Bálint Turi v úvode všetkých privítal a predstavil históriu i súčasnosť školy:

Škola vznikla v r. 1952. Je zameraná na ekonomické a obchodné predmety. Od r. 1990 sa každý žiak školy povinne učí 2 cudzie jazyky. Po absolvovaní maturity škola žiakom udeľuje certifikáty JCV, ktoré sa na základe bilaterálnych dohôd uznávajú i na Slovensku - na tejto škole študuje aj veľa Slovákov. Slovenské certifikáty platia recipročne i v Maďarsku. Tento proces je prípravou na prax v EÚ. Po vstupe krajín V4 do EÚ budú tieto certifikáty platné vo všetkých krajinách EÚ. Z hľadiska profilácie absolventa škola vychováva pracovníkov na pozície do oblasti obchodu, marketingu, administratívy a na pozíciu európskeho asistenta. Na škole študuje 400 žiakov - 60 chlapcov, 340 dievčat v 14 triedach. Pedagogický zbor tvorí 27 pedagógov z toho 11 externistov. Na škole pracujú 2 cvičné firmy – cvičná firma Dimenzió a Karát. Žiaci majú možnosť študovať na škole 5 rokov, pričom vo štvrtom ročníku maturujú. Cvičné firmy si môžu zvoliť práve v 5. ročníku ako formu pomaturitného špecializovaného štúdia. Jedným z cieľov projektu má byť takisto porovnanie učebných plánov škôl zapojených do projektu. Koordinátori projektu potom detailne predstavili vývoj spolupráce, ktorá bola korunovaná schválením projektu. Partneri zo Slovenska – zo Slovenského centra cvičných firiem a Obchodnej akadémie potom spoločne s poľskými koordinátormi objasnili hostiteľskej strane z Maďarska princípy a pravidlá Medzinárodného višegrádskeho fondu pre realizáciu projektov. Počas nasledovných rokovaní sa dohodli hlavné aktivity projektu a ich konkrétny časový harmonogram.

Pre zástupcov SCCF vyplývajú z projektu nasledovné úlohy:

1. Pripraviť, umiestniť na internet a rozoslať pozvánku pre 9 pilotných OA zo Slovenska na akciu Seminár pre študentov a učiteľov, ktorý sa uskutoční v dňoch 16. – 18.09.2002 v Dolnom Kubíne.

2. Zorganizovať v Bratislave 5. medzinárodný veľtrh cvičných firiem na Slovensku.

Veľtrh bude aj tento rok súčasťou školskej prezentačnej výstavy JUVYR 2002, v rámci týchto akcií sa uskutočnia aj sprievodné podujatia:

· Módna prehliadka

· Študentské súťaže: súťaž cvičných firiem, mladý kuchár, čašník, kozmetička, kaderníčka

· odborné semináre

V rámci kultúrneho programu akcie účastníci navštívili i Monoštorskú pevnosť v Komárome, hrad a letnú rezidenciu Mateja Korvína vo Višegráde. Najmä návšteva Višegrádu sa podpísala pod zvýraznenie idey spolupráce zúčastnených partnerov z krajín V4.

Získané materiály:

- Prezentačné CD, knižka a letáky o Tarnowe

Bratislava, 24.6.2002