Bilaterálne workshopy s maďarskou - GtB, českou – CEFIF a poľskou – CENSYM centrálou cvičných firiem s podporou Medzinárodného Višegrádskeho fondu.

 

Predstavitelia polskej centrály CF - CENSYM

Začiatkom novembra sa v rámci schváleného Projektu CVIFIRM V4 uskutočnili tri bilaterálne workshopy s centrálami cvičných firiem krajín Višegrádskej štvorky.

Cieľom bilaterálnych workshopov bolo vzájomné informovanie sa o cvičných firmách, formách financovania, organizačnom začlenení centra cvičných firiem v tej ktorej krajine, o účasti na veľtrhu cvičných firiem na Slovensku 28. a 29. novembra 2000 v Dome odborov – Istropolise v Bratislave a na seminári - „Kľúčové kvalifikácie v cvičnej firme“ 29.11.2000.

Bilaterálne rokovanie v maďarskej centrále cvičných firiem GtB koordinoval zástupca centra cvičných firiem GtB Endre Hübner. Riaditeľ Štátneho inštitútu odborného vzdelávania

(ŠIOV) a správca Nadácie Učňovského školstva Ing. Stankovský predstavil organizačnú štruktúru a spôsob financovania ŠIOV a tiež Nadáciu učňovského školstva.

Ing Horecká vysvetlila začlenenie Slovenského centra cvičných firiem (SCCF) v organizačnej štruktúre ŠIOV. Cvičné firmy na Slovensku zatiaľ fungujú len na stredných školách a neplatia poplatok za služby SCCF. Celú štruktúru ŠIOV, Nadáciu učňovského školstva, SCCF sme ukázali na web stránke ŠIOV.

V ďalšej časti Ing. Horecká podrobne popísala štyri fázy projektu CVIFIRM V4 – bilaterálne rokovania s centrálami cvičných firiem krajín V4, tlač propagačných materiálov na JUVYR 2000,

organizácia JUVYR 2000 a 3. veľtrhu cvičných firiem na Slovensku, seminár „Kľúčové kvalifikácie v cvičnej firme“.

V druhej časti Endre Hübner vysvetlil organizačnú štruktúru GtB: centrum cvičných firiem, cvičná firma a škola. Gtb funguje ako súkromná nezisková spoločnosť.

Centrála cvičných firiem GtB je vybavená jednou kanceláriou, tromi výkonnými počítačmi so stálym pripojením na Internete. V kancelárii majú post boxy všetkých škôl a organizácií, na ktorých fungujú cvičné firmy. V ďalšej časti majú uzatvorené skrine so závesnými šanónmi všetkých cvičných firiem. Centrum cvičných firiem GtB je financované čiastočne dotáciou zo štátu, čiastočne cvičnými firmami – z každej školskej firmy 4000 forintov mesačne a z každej cvičnej firmy pre rekvalifikácie 5000 až 6000 forintov za mesiac. Keď GtB rekvalifikuje nezamestnaných evidovaných pod úradom práce je čiastočne financovaná aj z úradu práce.

Cvičná firma v GtB funguje v rámci vyššej odbornej školy, na zvýšenie kvalifikácie ale aj na rekvalifikáciu nezamestnaných. Cvičnú firmu platí ministerstvo školstva – ak sú študenti nadstavby alebo vyššej odbornej školy – určitú sumu na žiaka a rok a za nezamestnaných v cvičnej firme platí úrad práce. Mnoho nezamestnaných volí formu rekvalifikácie v období nezamestnanosti, lebo im štát za to pripláca k podpore v nezamestnanosti 15%. Čiže nezamestnaní človek sa nefláka a využíva čas na samovzdelávanie, rekvalifikáciu.

Škola pri GtB je financovaná podobne ako na Slovensku súkromné školy – ročne dostáva dotáciu na žiaka a rok zo štátu a určitý poplatok od žiakov.

GtB je veľmi dobre technicky vybavená – najnovšími počítačmi, technológiou, čo vyplýva z toho, že firmy v Maďarsku môžu za určitú časť dane z príjmu zakúpiť ktorejkoľvek škole technické vybavenie a potom tá vybraná škola vychováva prípadne rekvalifikuje zamestnancov. Napríklad GtB získalo počítačové vybavenie od firmy Siemens, pre ktorú dva roky školí zamestnancov – dva mesiace nový zamestnanec pracuje v Siemense a mesiac sa rekvalifikuje v GtB.

V českom centre cvičných firiem CEFIF na Vysokej škole ekonomickej v Prahe sa bilaterálneho stretnutia za českú stranu zúčastnil vedúci Centra fiktívních firem - CEFIF Doc. Rotport a za Slovensko námestník ŠIOV Ing. Šatka, vedúca Slovenského centra cvičných firiem Ing Horecká a pracovníci SCCF – Mgr. Baránek a Ing. Ňarjaš.

V českej centrále - CEFIF

Námestník Štátneho inštitútu odborného vzdelávania Ing. Šatka predstavil organizačnú štruktúru a spôsob financovania Štátneho inštitútu odborného vzdelávania /ŠIOV/ a tiež Nadáciu učňovského školstva.

Ing Horecká vysvetlila začlenenie Slovenského centra cvičných firiem /SCCF/ v organizačnej štruktúre ŠIOV - SCCF je odborom ŠIOV. ŠIOV je priamo riadená organizácia MŠ SR a je rozpočtovou organizáciou.

SCCF simuluje orgány štátnej správy - cvičný živnostenský úrad, obchodný súd, sociálna poisťovňu, úrad práce a cvičná banka je na SCCF na Černyševského 27 v Bratislave a cvičný daňový úrad a zdravotná poisťovňa je na detašovanom pracovisku na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

Celú štruktúru ŠIOV, Nadácie učňovského školstva a SCCF sme predstavili na web stránke ŠIOV.

V ďalšej časti bilaterálneho rokovania nám Doc. Rotport predstavil históriu vývoja českého centra cvičných firiem. CEFIF do júna 2000 malo štyroch zamestnancov na plný úväzok. CENSYM funguje na VŠE v Prahe, kde malo CEFIF svoj podúčet, z ktorého sa financovala a financuje činnosť CEFIF. Každoročne CEFIF dostával dotáciu zo štátneho rozpočtu na svoju činnosť. V roku 2000 CEFIF dotáciu nedostal a z toho dôvodu pracovníci CEFIF dostali výpoveď a v CEFIF od júla 2000 pracujú traja pracovníci už len na polovičný úväzok, čo samozrejme skomplikovalo prácu centrály. Do júna 2000 mala ČR 380 cvičných firiem. Od septembra 2000 CEFIF dalo podmienku, že cvičnú firmu môže mať len tá škola, ktorá za jednu CF zaplatí ročne CEFIFu 3000 ČK, za dve 5000,- CZK ročne. Do 8. novembra 2000 sa zoznam cvičných firiem v Čechách zredukoval asi na polovicu. Presný zoznam cvičných firiem nám český kolegovia pošlú mailom a mal by byť k dispozícii na 3. medzinárodnom veľtrhu 28. a 29. novembra 2000 v Bratislave.

CEFIF chce byť členom svetovej centrály cvičných firiem EUROPEN v Essene, ale členský príspevok 10.000 EURO je pre nich veľmi veľa.

Tretí bilaterálny workshop sa uskutočnil v Poľsku, na CKU – CENSYM v Zielonej Gore.

Štruktúru Centra Kstalcenia Ustawicznego /CKU/ v Zielonej Gorze vysvetlila riaditeľka Mgr. Malgorzata Olech-Klonecka, ktorá je aj vedúcou centra cvičných firiem CENSYM. Učiteľka jazykov Anna Rogoznicka prekladala do Nemčiny. Do Slovenčiny prekladal Mgr. Michal Baránek. Pani riaditeľka nám podrobne popísala systém vzdelávania v Poľsku. CKU umožňuje denné štúdium trojročné bez maturity, štvor a päťročné s maturitou, diaľkové štúdium a rekvalifikačné štúdium. CKU má aj akreditáciu na vykonávanie štátnych skúšok, čo znamená, že skúšajú aj tých, ktorí chodili do iných škôl prípadne kurzov v Poľsku.

Cvičná firma na CKU v Zielonej Gore sa využíva pre študentov v dennom päťročnom štúdiu, na vyššej odbornej škole a aj pre nezamestnaných. V Poľsku je zaujímavé, že cvičnú firmu nemajú študenti denného štúdia v rozvrhu každý týždeň. Študenti chodia do cvičnej firmy v rámci praxe celý mesiac v kuse. Každá cvičná firma v Poľsku má partnerskú reálnu firmu. Každá cvičná firma v Poľsku platí mesačne do národnej centrály cvičných firiem CENSYM 100 Zlotých mesačne.

Centrum cvičných firiem CENSYM je na CKU. Financované je z mesačných príspevkov cvičných firiem, zo štátneho rozpočtu a z CKU. V Poľsku sa dlho riešilo, či bude národné centrum cvičných firiem priamo pod ministerstvom školstva. Vedúcou je pani riaditeľka CKU, okrem toho má CENSYM dvoch stálych pracovníkov a sekretárku na styk so zahraničím v anglickom jazyku.

Technické vybavenie CENSYMu a celej CKU je na vysokej úrovni a k tomu napomohla aktívna účasť CKU, CENSYMu a cvičných firiem na mnohých projektoch PHARE a podobne.

V rámci jazykovej blízkosti Slovenska a Poľska sme boli vyzvaní, aby sme v budúcnosti vstúpili do projektov spoločne.

CKU je nezisková organizácia. Financie získava zo štátneho rozpočtu, z mesta – regionálna vláda,

a z príspevkov kurzov.

CENSYM – poľská centrála cvičných firiem je členom svetovej centrály cvičných firiem v Essene - EUROPENu. Pred piatimi rokmi zaplatili plný členský poplatok 10.000 EURO. Túto sumu zaplatilo za Poľsko priamo ministerstvo školstva zo štátneho rozpočtu. Ročné členské 10.000 EURO je aj pre Poľsko zatiaľ príliš vysoké.

Na návšteve v polskej cvičnej firme

V ďalšej časti workshopu sa uskutočnila prehliadka CKU – návšteva centra cvičných firiem CENSYM, kde je sekretariát a veľká miestnosť rozdelená na rokovaciu časť, pracovné stolíky s počítačmi, uzatvorené skrine so šanónmi každej cvičnej firmy, post boxami jednotlivých cvičných firiem. Zariadenie centrál je približne rovnaké v Maďarsku, v Poľsku aj v Čechách.

Ďalej sme si prezreli špecializované triedy na informatiku, ekonomiku, techniku administratívy, počítače, internát CKU, ktorý využívajú hlavne diaľkoví študenti.

V závere prehliadky sme boli v cvičnej firme, kde boli práve denní študenti na mesačnej praxi.

Bilaterálne workshopy v Budapešti, Prahe a Zielonej Góre umožnili slovenskej, maďarskej, českej a poľskej strane spoznať organizačné štruktúry organizácií, kde fungujú národné centrály cvičných firiem, siete cvičných firiem, formy financovania... Všetkých nás tieto workshopy obohatili o nové skúsenosti a poznatky, o nových kolegov a hlavne priateľov v rámci medzinárodnej spolupráce cvičných firiem.

Ing. Gabriela Horecká

SCCF

Černyševského 27,

851 01 Bratislava

sccf@netax.sk

www.siov.sk