P R O J E K T

„Skvalitnenie odborného vzdelávania a prípravy v Slovenskej republike na úrovni ISCED“ 3C


Sektorový operačný program Ľudské zdroje -2004- SORO – 4

Názov priority: Zvýšenie kvalifikačného potenciálu a adaptability zamestnancov a osôb vstupujúcich na trh práce

Názov opatrenia: Prispôsobenie odbornej prípravy a vzdelávania požiadavkám spoločnosti založenej na vedomostiach

Štátny inštitút odborného vzdelávania ako odborný garant na riešenie otázok odborného vzdelávania pre celú sieť odborných učilíšť a stredných odborných škôl v SR, zabezpečuje realizáciu uvedeného projektu podporovaného Európskych sociálnym fondom.

Cieľom projektu je prostredníctvom vytvorených 16 štátnych vzdelávacích programov založených na požiadavkách a potrebách zamestnávateľskej sféry a 1 štátneho skúšobného programu je skvalitniť úroveň odborného vzdelávania a prípravy v Slovenskej republike na úrovni ISCED 3C /medzinárodná štandardná klasifikácia stupňov vzdelania/. Súčasná štruktúra a obsah odborného vzdelávania nie je založený na aktuálnych potrebách zamestnávateľskej sféry. Štátne vzdelávacie programy budú predstavovať zásadný krok kurikulárnej politiky a zabezpečovania kvality vzdelávania v Slovenskej republike v intenciách národnej politiky a trendov Európskej únie. Sú prvým stupňom programového systému, vytvoreného na celoštátnej úrovni a budú konkretizovať a garantovať požiadavky štátu v oblasti všeobecného a odborného vzdelávania. Budú východiskom pre tvorbu školských vzdelávacích programov, ktoré si budú vytvárať školy podľa svojich zámerov a potrieb regiónu, v ktorých bude detailne rozpísaný nielen obsah vzdelávania ,ale aj nástroje, prostriedky a cesty hodnotenia. Predpokladá sa, že štátne vzdelávacie programy budú na základe vytvorenej legislatívy implementované na celú úroveň stredoškolského odborného vzdelávania v horizonte do roku 2010.

Celkovým cieľom projektu je posilnenie kvality odborného vzdelávania v súlade s cieľmi Európskej únie Štátny vzdelávací program, bude určovať stupeň a smer vzdelávania a povinný rámec štátom garantovaného vzdelávania, určí základné vzdelávacie požiadavky na kompetencie absolventov, výkonové a obsahové štandardy, profil absolventa. Kľúčovým zámerom projektu je determinovať stupeň vzdelania pre tých žiakov trojročného učebného odboru, ktorí sa na svoje budúce povolania pripravujú podľa štruktúry vzdelania krajín EU na úrovni ISCED 3C Takto pripravený absolvent trojročného učebného odboru bude pripravovaný v rámci vzdelávacieho programu, ktorý bude vytvorený podľa jeho potrieb a individuálnym požiadaviek a bude zodpovedať štandardu EÚ.

Hlavným cieľom projektu je teda vytvorenie vzdelávacieho programu na národnej úrovni podľa požiadaviek a potrieb zamestnávateľskej sféry a dlhodobých zámerov regionálnej politiky.

Pri napĺňaní tohto cieľa projektu je v maximálnej miere potrebná účasť zamestnávateľskej sféry, lebo iba zamestnávatelia môžu presne špecifikovať potreby a požiadavky na budúcu pracovnú silu. Vymedzením konkrétnych požiadaviek zo strany zamestnávateľov bude zabezpečená tvorba takého vzdelávacieho programu, ktorý bude založený na požiadavkách a potrebách zamestnávateľskej sféry, dlhodobých zámeroch regionálnej politiky a bude aktuálne reagovať na požiadavky praxe.

Pri realizácii projektu Štátny inštitút odborného vzdelávania spolupracuje s vybranými vyššími územnými celkami, krajskými školskými úradmi, s vybranými strednými odbornými učilišťami a združenými strednými odbornými školami príslušných regiónov. Tieto subjekty sa budú podieľať na príprave vzdelávacích programov, ktoré budú vytvorené spracovaním podkladov získaných ich angažovanosťou a aktívnou pomocou pri ich získavaní.

 

logo_ESF