SLOVENSKO SA STALO NA ZAČIATKU 21. STOROČIA PRIDRUŽENÝM ČLENOM EUROPEN

 

Slovenské centrum cvičných firiem ako odbor Štátneho inštitútu odborného vzdelávania reprezentuje Slovensko na medzinárodnej úrovni a zabezpečuje spoluprácu so zahraničnými cvičnými firmami z 37 krajín sveta.

Slovenská republika sa zaplatením členského poplatku v máji 2001 svetovej centrále cvičných firiem EUROPEN so sídlom v Essene stala pridruženým členom EUROPEN.

Slovenskú sieť cvičných firiem tvorí 154 cvičných firiem na stredných odborných školách - obchodných akadémiách, SOU, SOŠ. Veľmi pozitívne chceme hodnotiť, že uvedené členstvo nemá charakter len evidenčného členstva, ale je to skutočne materiálna pomoc, ktorá pri jeho zachovaní do budúcnosti, sieti cvičných firiem a Slovenskému centru cvičných firiem, zabezpečí:

  • softvér EUROPENu na inštalačných CD pre všetky školy, kde fungujú cvičné firmy, ktorý umožní slovenským cvičným firmám medzinárodný obchod cez Internet so všetkými cvičnými firmami zapojenými v sieti EUROPEN,
  • prístup do aktualizovanej databázy celosvetovej siete cvičných firiem (prístup k cvičným firmám z 37 krajín sveta a k jej komplexným informáciám),
  • upgrade softvéru EUROPEN, ktorý sa používa na vzdelávacie účely v procese simulácie firemného života cestou cvičných firiem,
  • odbornú literatúru vo forme špecializovaných periodík (Bulletin EUROPEN, ZÜF info...)
  • prezentáciu slovenských cvičných firiem na stránkach svetovej siete cvičných firiem EUROPEN a ich zviditeľnenie pre všetkých účastníkov,
  • poskytnutie informačného stánku Slovenskému centru cvičných firiem vrátane výstavnej plochy a základnej výbavy stánku na medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem v sídle EUROPENu v Nemecku, ktorý je vrcholným podujatím celosvetovej siete cvičných firiem - každoročne sa ho zúčastní okolo 250 vystavovateľov z celého sveta.

Softvér pod označením „Clearing Center Client“, ktorého súčasťou je aj „EUROPEN Practice Firms Database“, je program pracujúci pod operačným systémom Windows 95/98. Súčasťou programu je MDAC (Microsoft Data Access Components).

Program sa skladá z dvoch hlavných časti a z Importu/Exportu databázy cvičných firiem.

  1. Databázový program
  2. Bankový program

V časti Databázový program sa nachádza okolo 3000 zahraničných cvičných firiem s podrobným popisom:

· označenia kódu cvičnej firmy, jej mena, krajiny, adresy, mesta, PSČ

· telefónne a faxové spojenie, e-mailovej adresy, internetovskej stránky

· rozvrh cvičnej firmy a jej „otváracie hodiny“

· v ktorom jazyku vie komunikovať cvičná firma

· banková inštitúcia a číslo účtu CF, kontaktných osôb, status CF

· predmet činnosti, špecifikácia či CF obchoduje aj medzinárodne

Všetky horeuvedené dáta je potrebné zhromaždiť a doplniť databázu pre 153 slovenských cvičných firiem priamo do programu Clearing Center Client (aktuálne od 09/2001) a potom každoročne, prípadne priebežne aktualizovať.

V časti Bankový program umožňuje program uskutočňovať medzinárodné platby do zahraničných cvičných firiem. Zadávajú sa tu údaje:

· číslo účtu platiteľa, jeho plná adresa (tá je predpísaná), podľa prihlasovacieho mena CF

· číslo účtu príjemcu, meno banky, detaily platby a podpis platiteľa

Prijatie Slovenska za pridruženého člena EUROPENu je aj vyjadrením uznania dosiahnutým výsledkom práce Slovenského centra cvičných firiem a predstavuje konkrétny prínos v procese integrácie Slovenska do európskych a transatlantických štruktúr.

Ing. Gabriela Horecká, Slovenské centrum cvičných firiem