Sociálna poisťovňa pri SCCF inforumje

A/

Prihlásenie zamestnanca do registra poistencov a odhlásenie zamestnanca z registra poistencov do Sociálnej poisťovni od 1. apríla 2005

 

Sociálna poisťovňa od 1.apríla 2005 stanovuje novú povinnosť pre zamestnávateľov a to nahlásiť zamestnanca do registra poistencov ešte predtým, ako začne vykonávať prácu. Táto nová povinnosť vznikla v súvislosti s nadobudnutím novely zákona č. 82/2005 Z.z. o  nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a doplnením niektorých zákonov. Zákon nadobúda účinnosť 1. apríla 2005 s výnimkou článkov II a V, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. februára 2006.

V reálnom živote zamestnávateľ môže použiť 3 spôsoby nahlásiť zamestnanca do registra poistencov a odhlásiť zamestnanca z registra poistencov v Sociálnej poisťovni a to:

a) fax – zamestnávateľ faxom odosiela tlačivo „Registračný list fyzickej osoby“, ktorý písomne potvrdí do 3 dní odo dňa jeho doručenia Sociálnej poisťovni

b) elektronická pošta – zamestnávateľ elektronickou poštou odosiela tlačivo „Registračný list fyzickej osoby“, ktorý písomne potvrdí do 3 dní odo dňa jeho doručenia Sociálnej poisťovni

c) informácia odoslaná prostredníctvom SMS – zamestnávateľ odosiela tieto údaje:

  • meno a priezvisko poistenca
  • rodné číslo zamestnanca
  • názov a sídlo zamestnávateľa
  • IČO (ak nie je pridelené IČO, uviesť DIČ) alebo IČZ (idetinfikačné číslo zamestnávateľa – pridelené sociálnou poisťovňou), dátum vzniku poistenia, resp. dátum zániku poistenia,
  • druh pracovno-právneho vzťahu (pracovná zmluva, dohoda o vykonaní práce, dohoda o brigádnickej práci študenta).

Zamestnávate potvrdí informáciu odoslanú prostredníctvom SMS na tlačive „Registračný list fyzickej osoby“ do troch dní odo dňa jej odoslania Sociálnej poisťovni.

 

Pobočka zaregistruje zamestnanca do registra poistencov až po písomnom potvrdení tlačiva odoslaného faxom alebo elektronickou poštou a po potvrdení SMS na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou.

 

V prípade, že zamestnávateľ začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, pobočka môže zaregistrovať zamestnanca do registra poistencov až po prihlásení sa zamestnávateľa do

registra zamestnávateľov (8 dňová lehota na prihlásenie zamestnávateľa do registra zamestnávateľov ostala nezmenená).

 

B/

Význam predkladania mesačných výkazov poistného a príloh k mesačnému výkazu poistného a príspevkov

 

a) účel a využitie výsledkov zo spracovania údajov:
Účelom zisťovania je získať prehľad poistných plnení podľa jednotlivých druhov poistenia a prehľad o sumách príspevkov na starobné dôchodkové sporenie (SDS).

b) vecná (obsahová) charakteristika a postupy získavania a zhromažďovania údajov:
Mesačný výkaz poistného a príspevkov obsahuje sumárne informácie týkajúce sa jednotlivých druhov poistenia NP(nemocenské poistenie), SP a SDS(starobné poistenie a starobné dôchodkové sporenie), IP(invalidné poistenie), PvN(poistenie v nezamestnanosti), UP(úrazové poistenie), GR(garančné poistenie), PRFS(poistné do rezervného fondu solidarity) a to za všetkých zamestnancov rozčlenené na úhradu za zamestnanca a za zamestnávateľa.

 

Od 1.januára 2005 sa výplata nemocenských dávok realizuje už iba Sociálnou poisťovňou, preto na výkaze poistného a príspevkov údaje o nemocenských dávkach už nie sú, čo je hlavná zmena oproti minuloročnému výkazu poistenia a nemocenských dávok.

V súvislosti so zavedením SDS v roku 2005 do praxe pribúda ďalšia zmena oproti pôvodnému výkazu – sú to údaje o úhrade príspevkov na uvedené SDS, ktorých platiteľom za zamestnanca je zamestnávateľ.

 

Údaje sa poskytujú mesačne, v deň, ktorý je určený na výplatu miezd organizácie.

Právna norma, na základe ktorej sa údaje získavajú:

    • Zákon č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov
    • Zákon č.43/2004 Z.z. o starobnom dôchodkovom sporení v znení neskorších predpisov

 

Ing. Mária Mudrončíková

SCCF