SOCIÁLNA POISŤOVŇA PRI SCCF INFORMUJE

A/

Zmeny v platení poistného na jednotlivé druhy sociálneho poistenia od 1. januára 2005

S účinnosťou od 1.januára 2005 nastali v platení poistného na niektoré druhy sociálneho poistenia podľa zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov nasledovné zmeny :

  1.  Do 31.decembra 2004 sa poistenie v nezamestnanosti nevzťahovalo na zamestnanca a dobrovoľne poistenú osobu v nezamestnanosti, ktorým sa vyplácal starobný dôchodok. Od 1.januára 2005 sa poistenie v nezamestnanosti nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok. Podmienka vyplácania starobného dôchodku sa mení  na podmienku priznania starobného dôchodku, a zároveň sa rozširuje okruh fyzických osôb o osoby, ktorým bol priznaný aj predčasný starobný dôchodok.

  2.  Sadzba poistného na starobné poistenie sa mení pre zamestnávateľa zo 16% na 14% z vymeriavacieho základu, pre povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu (SZČO) a dobrovoľne dôchodkovo poistenú osobu (DPO) z 20% na 18% vymeriavacieho základu.

  3. Sadzba poistného do rezervného fondu solidarity sa pre zamestnávateľa, povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu a dobrovoľne dôchodkovo poistenú osobu  mení z 2,75% na 4,75% z vymeriavacieho základu. Navyše do tohto fondu začal prispievať aj štát a to dvoma percentami.

  4. Sadzbu poistného na starobné poistenie si mohol znížiť o 0,5% na každé nezaopatrené dieťa iba zamestnanec. Od 1. januára 2005 sa možnosť zníženia sadzby poistného na starobné poistenie o 0,5% na každé nezaopatrené dieťa rozširuje na všetkých poistencov, teda aj pre povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu a pre dobrovoľne dôchodkovo poistenú osobu. Možnosť uplatnenia zníženia sadzby poistného na starobné poistenie len jedným  z rodičov nezaopatreného dieťaťa ostáva nezmenená.

  5. S účinnosťou od 1. januára 2005 sa do vymeriavacieho základu  nezahŕňa náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, príplatok za pohotovosť.

  6. Rozširuje sa okruh fyzických osôb, ktoré si môžu zaplatiť poistné na dôchodkové poistenie aj dodatočne, a to za obdobie, počas ktorého  fyzická osoba mala prerušené poistenie podľa § 26 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.

  7. Ľuďom, ktorí sa rozhodnú sporiť v druhom pilieri, polovicu odvodov na starobné poistenie, teda 9% z vymeriavacieho základu, Sociálna poisťovňa presunie na osobný účet do vybranej správcovskej spoločnosti. Na splatenie schodku, ktorý tak vznikne v poisťovni, sa momentálne využívajú prebytky, ktoré sú v nemocenskom fonde a v poistení v nezamestnanosti. Práve preto, že  sa prebytočné peniaze takto používajú, vláda v tomto roku neznížila odvody. Zrejme sa tak uskutoční na budúci rok. Očakáva sa, že by mohli klesnúť sadzby na nemocenské poistenie a na poistenie v nezamestnanosti, a to najmä pre zamestnávateľov.

 

Prehľad  %  sadzieb poistného od 1. januára 2005

   Zamestnanec   Zamestnávateľ  SZČO  DPO
 Nemoc.poist.  1,4  1,4  4,4  4,4
 Star.poist.  4  14  18  18
 Inv.poist.  3  3  6  6
 Poist.v nez.  1  1    2
 Úraz.poist.    0,8    
 Garanč.poist.    0,25    
 Rezer.f.solidarity    4,75  4,75  4,75
 Spolu:  9,4  25,20  33,15  35,15

 


Čiastky vymeriavacích základov:

Minimálny vymeriavací základ :  6.500,- Sk ( minimálna mzda od 1.10.2004)
Maximálny vymeriavací základ :

    • a) 21.548,- Sk pre nemocenské poistenie, garančné poistenie = 1,5x priemerná mzda v NH za rok 2003 (1,5x14.365=21.548,-Sk)
    • b) 43.095,- Sk pre dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti, rezervný fond solidarity = 3x priemerná mzda v NH za rok 2003 ( 3x14.365=43.095,-Sk)
    • c) Pre úrazové poistenie  neexistuje maximálny ani minimálny vymeriavací základ

B/

Povinnosti zamestnávateľa:

(§231 zákona 461/2003 Z.z.)

  • prihlásiť a odhlásiť sa z registra zamestnávateľov (na registračnom liste zamestnávateľa). Do registra zamestnávateľov je povinný prihlásiť sa každý zamestnávateľ, ktorý zamestnáva aspoň jedného zamestnanca. Táto povinnosť platí aj pre zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú zamestnancov len na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. To isté platí aj pri zániku firmy, t.j. odhlásiť sa z registra, ak už nezamestnáva  žiadneho zamestnanca
  • prihlásiť a odhlásiť zamestnanca do 8 dní (na registračnom liste fyzickej osoby)
  • oznámiť vznik a skončenie prerušenia do 8 dní (na registračnom liste fyzickej osoby)
  • oznámiť začiatok a skončenie čerpania materského a rodičovského príspevku (na registračnom liste fyzickej osoby)
  • predkladať výkaz poistného za príslušný kalendárny mesiac v lehote splatnosti odvádzaného poistného v členení na jednotlivých zamestnancov a druhy poistenia a príspevkov na  starobné dôchodkové sporenie (SDS)

Zamestnávatelia s počtom zamestnancov viac ako 20 sú povinní zasielať výkazy sociálnej poisťovni elektronicky.

Vylúčenie povinnosti platiť poistné:

(§ 140 zákona 461/2003 Z.z.)

Zamestnanec, SZČO a DPO nie sú povinné platiť nemocenské poistenie (NP), dôchodkové poistenie (DP) a poistenie v nezamestnanosti (PvNe) počas

    • poskytovania materského
    • poskytovania rodičovského príspevku, ak sa nevykonáva zárobková činnosť
    • počas ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa od 1. do 10. dňa
    • počas základnej služby, náhradnej a zdokonaľovacej služby a civilnej služby
    • zamestnanec neplatí NP, DP a PvNe počas uznania pracovnej neschopnosti  (PN), karantény, rehabilitačného a rekvalifikačného kurzu SZČO neplatí NP a DP počas uznania PN a karantény DPO neplatí NP, DP a PvNe ak sa mu poskytuje nemocenské

Zamestnávateľ nie je povinný platiť NP, DP, garančné poistenie (GP), PvNe a rezervný fond (RF) počas obdobia, keď neplatia zamestnanci NP,DP a PvNe.

Rezervný fond nie sú povinné platiť SZČO a DPO, keď nie sú povinné platiť DP.

Úrazové poistenie platí zamestnávateľ počas vylúčenia len v prípade, že zamestnanec v mesiaci, kedy mal vylúčenie celý mesiac dostal odmenu. V tom prípade sa úrazové  poistenie platí len z tejto odmeny.

Vylúčenie povinnosti platiť poistné oznamuje zamestnávateľ na registračnom liste fyzickej osoby len v prípade bodu a) a b).

Prerušenie poistného:

(§ 26 zákona 461/2003 Z.z.)

Doby, za ktoré zamestnanec nemá v zúčtovaní mzdy zaplatenú náhradu sa vždy považujú za prerušenie. Vznik prerušenia sa posudzuje rovnako ako zánik poistenia a skončenie prerušenia sa posudzuje rovnako ako vznik poistenia. Prerušenie je povinný zamestnávateľ oznámiť pobočke Sociálnej poisťovni na registračnom liste fyzickej osoby.

 

Ing. Mária Mudrončíková

SCCF