STRUČNE K POSLEDNEJ NOVELE ŽIVNOSTENSKÉHO ZÁKONA

 

Milé usilovné včeličky v cvičných firmách!

Ako iste viete, živnostenský zákon je základným verejnoprávnym predpisom, ktorý upravuje základné podmienky podnikania pre prevažnú väčšinu fyzických a právnických osôb. Keďže posledná, v poradí už 34. novelizácia (počas viac ako 9-ročnej účinnosti zákona) znamená pre podnikateľov celý rad zmien a doplnkov, chceli by sme vám poskytnúť stručný prehľad aspoň tých najpodstatnejších z nich. Rozdelili sme ich pre vás do dvoch skupín. V prvej môžete nájsť vybrané zmeny hodné povšimnutia z hľadiska všeobecného rozhľadu (pre tých snaživejších), v druhej skupine sa nachádzajú zmeny, ktoré sú kľúčové priamo i pre činnosť vašich cvičných firiem.

 

I. Všeobecné zmeny

Posledná novela živnostenského zákona viedla k:

· Zníženiu pôsobnosti orgánov verejnej správy pred vydaním dokladu o živnostenskom oprávnení jednak znížením počtu koncesovaných živností, vykonávanie ktorých je viazané na štátne povolenie (koncesiu). V danej kategórii sú ponechané len tie činnosti, pri vykonávaní ktorých je potrebné vo zvýšenej miere ochraňovať občanov.

Jednak dochádza k presnejšiemu vymedzeniu vzťahu medzi bezúhonnosťou a okruhom trestných činov, ktoré ju vylučujú. Konkrétne ide o hospodárske trestné činy a trestné činy proti majetku. Princíp úvahy správneho orgánu bol zachovaný len u iných, úmyselne spáchaných trestných činov.

· Došlo k skráteniu lehoty medzi termínom vydania výpisu z registra trestov a jeho akceptácie živnostenským úradom z pôvodných 6 mesiacov na 3 mesiace.

· Dôležitou zmenou je i úprava podnikania zahraničných osôb. Ruší sa podmienka udelenia živnostenského oprávnenia cudzincovi len na základe povolenia na dlhodobý pobyt na účely podnikania, čím sa môže akceptovať povolenie pobytu cudzincov bez rozdielu účelu pobytu na území SR. Došlo tiež k zrovnoprávneniu podmienok podnikania fyzickým osobám, ktorým bolo priznané postavenie utečencov alebo ktoré majú postavenie zahraničného Slováka.

· Povinnosť prevádzkovať živnosť riadne, poctivo a odborne je doplnená aj negatívnym vymedzením spôsobov vykonávania určitých činností. Medzi prekážky riadneho a poctivého prevádzkovania živností patrí aj neplatenie daňových, poplatkových a odvodových povinností podnikateľov a tiež zabezpečovanie činnosti fyzickými osobami bez povinne uzatvoreného pracovnoprávneho vzťahu.

· Novela reaguje aj na existenciu a praktický prínos moderných informačných prostriedkov. Z uvedeného dôvodu ide o možnosť zverejnenia verejnej časti živnostenského registra na internete. (www.zrsr.vs.sk)

 

II. Aplikácia pre cvičné firmy

· Veľmi dôležitou zmenou je ustanovenie, ktoré sa týka zmeny miestnej príslušnosti (z miesta podnikania) živnostenských úradov na bydlisko fyzickej osoby. V praxi totiž nebolo výnimkou určovanie ľubovolných miest na podnikanie, často zo špekulatívnych dôvodov.

· Novela rozširuje doteraz platné preukazy živnostenského oprávnenia (ktorými sú živnostenský list a koncesná listina) o výpis zo živnostenského registra. Uvedeným praktickým riešením sa reaguje na predchádzajúce pomerne komplikované preukazovanie živnostenského oprávnenia živnostenskými listami a koncesnými listinami.

· V rámci prílohy živnostenského zákona došlo v kategórii remeselných živností ku zaradeniu pohostinskej činnosti.

Do kategórie viazaných živností bolo z kategórie koncesovaných živností presunuté prevádzkovanie cestovnej kancelárie a cestovnej agentúry, ktoré zákon navzájom rozlišuje.

Veríme, že táto krátka „expedícia“ do zákutí novelizovaného živnostenského zákona vám pomôže sa pohotovo zorientovať a uplatniť dané novinky ako v praxi cvičných firiem, tak aj v praxi budúcich podnikateľov.

Veľa entuziazmu do ďalšej práce vám želá

Autor: Mária Hrčková, Živnostenská komora pri SCCF, pracovisko EU, 4.r. FPM

Školiteľ: Ing. Velichová