V y h o d n o t e n i e  


21. ročníka celoslovenskej školskej prezentačnej výstavy  JUVYR


V   dňoch  27. - 30. novembra 2012 sa  uskutočnil v bratislavskom Národnom tenisovom centre – Aegon aréne na ploche 2000m2  21. ročník školskej prezentačnej výstavy výrobkov a služieb žiakov stredných odborných škôl  z celého Slovenska. 
Novou aktivitou boli motivačné súťaže pre žiakov základných škôl, špeciálnych základných škôl  pod názvom „Škola mojej profesie“, v gescii 17 stredných odborných škôl SR. 

Základným  cieľom akcie je propagácia odborného vzdelávania a profesií.  Na výstave sa  zviditeľňujú  remeselné zručnosti  žiakov stredných škôl, školy ponúkajú ŠVP a formy študijných a učebných odborov.   Tento rok boli adresne oslovené všetky základné a špeciálne základné školy, na prihlásenie svojich žiakov do pripravených súťaží, pedagogickí zamestnanci škôl, metodici, zriaďovatelia, firmy a partneri k účasti a prezentácii na výstave.

Záštitu nad podujatím prevzal minister školstva, vedy, výskumu a športu  Slovenskej republiky pán Dušan Čaplovič.

Hlavným organizátorom a odborným gestorom podujatia je Štátny inštitút odborného vzdelávania. Podujatie každoročne gestoruje odborne, organizačne a obsahovo realizačný tím odboru tvorivosti mládeže ŠIOVu:  Vlasta Púchovská, Eva Bugajová,  Eva Maďarová, ktorého úlohy spojené s aktivitou  sú predmetom  činností inštitútu v zmysle štatútu priamo riadenej organizácie ministerstva.   

Slávnostného otvorenia, ktoré sa konalo 29. novembra 2012 sa zúčastnilo viacero významných hostí: Štefan Chudoba – štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, Ivan Stankovský - vedúci služobného úradu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, Igor Gallus - riaditeľ odboru stredných a jazykových škôl,   Dagmar Hubačová - Bratislavský samosprávny kraj z odboru stredných škôl,  Ľubomír Galbavý – prednosta KŠÚ v Žiline, Stanislav Pravda – Cech predajcov a autoservisov SR,   Ladislav  Blaškovič - riaditeľ Hotelovej akadémie Ľ. Wintera, Piešťany   a mnohí  ďalší zástupcovia zamestnávateľov, cechov a firiem. 

V rámci   privítacích a úvodných zdravíc vystúpila na slávnostnom otvorení aj pani Renáta Majerníková, ktorá predstavila  Národný projekt  EÚ v súvislosti so vzdelávaním učiteľov.  
Slávnostné otvorenie uvádzala a program spestrila piesňou herečka a speváčka Andrea Kiráľová - Somorovská.  O  spevácky zážitok hostí a návštevníkov sa postarala aj žiačka Gymnázia, Pankúchova ul. Bratislava. 

JUVYR od svojho zrodu – rok 1992, eviduje celkovú zapojenosť  853 stredných škôl  a 2 001 súťažiacich, čo svedčí o výnimočnosti  tohto podujatia. 

Podujatie pre žiakov  neustále vytvára podmienky pre  uplatnenie a prezentáciu svojho talentu, kreativity a tvorivosti odborných  manuálnych zručností, rôznymi formami a spôsobmi vyjadrenia.  Zaujímavé sú  zážitkové  „tvorivé pracoviská stredných odborných škôl“, kde sa návštevníci inšpirovali a sami sa zapojili do tvorby výrobkov a darčekov.  Oboznámili sa a osvojili si rôzne zaujímavé techniky výroby v tradičných ľudových remeslách, zaujímavých práve pre obdobie očakávania Vianoc.
Žiaci základných a stredných škôl a návštevníci na podujatí  aranžovali vence, spoznávali motor auta a jeho funkčnosť,   robili  pokusy s chemikáliami,  skrášľovali  svoj make- up a vlasy,  namiešali si vlastný  nealko nápoj, atď.

Návštevnosť aj v tomto 21. ročníku bola nemalá. Denne sa na podujatí zúčastňovalo okolo 500 návštevníkov – žiakov  zo základných a stredných odborných škôl nie len z Bratislavy a blízkeho okolia, ale aj z iných kútov Slovenska : z Prešova, Košíc, Trenčína, Levíc, Trnavy...  .  Návštevníkov lákala predvianočná atmosféra, atraktívna ponuka vystavujúcich škôl a nákupy drobných darčekov pre svojich blízkych.

NAJKREATÍVNEJŠIE TVORIVÉ PRACOVISKO A NAJORIGINÁLNEJŠÍ VÝSTAVNÝ STÁNOK
Do týchto dvoch súťaží sa prihlásilo  33 stredných odborných škôl a vzdelávacích inštitúcií  z celého Slovenska.

Tvorivé pracoviská reprezentovalo sedemnásť vystavujúcich škôl, ktoré svojimi žiakmi vytvorili príjemné a zaujímavé aktivity , ktoré  lákali návštevníkov a žiakov základných škôl.

Školy s konkrétnou prezentáciou profesie s dôrazom na tvorivé pracoviská:
 
Súťaž o „Najkreatívnejšie tvorivé pracovisko“  sa hodnotila podľa kritérií:
- aktuálnosť, kreativita, nápad demonštratívneho postupu profesie (0 -10 bodov), popísať činnosť tvorivého pracoviska, komunikatívnosť s návštevníkmi - schopnosť prezentácie činnosti (0 -10 bodov), záujem návštevníkov o účasť na práci v tvorivom pracovisku (0 -10 bodov), dispozičné riešenie (0 -10 bodov). Súťažiace školy mohli získať max. 40 bodov. 
Boli ocenené až 3 najlepšie školy:
Stredná odborná škola, Svätoplukova 2, Bratislava
Stredná odborná škola, Kysucká 14, Senec
Stredná odborná škola záhradnícka G. Čejku, Bratislavská 44, Malinovo.

Školy s kontraktačno-predajnou výrobou:

V súťaži o "Najoriginálnejší výstavný stánok" sa hodnotilo podľa kritérií:
- originálnosť výstavných stánkov a prezentácie výchovno-vzdelávacích aktivít školy (0 -10 bodov), celkový vzhľad stánku, dispozičné a estetické stvárnenie (0 -10 bodov), ochota          a ústretovosť v komunikácii s návštevníkmi (0 -10 bodov), záujem návštevníkov o účasť na práci v TP (0 -10 bodov). Súťažiace školy mohli získať max. 40 bodov. 
Suverénne zvíťazila Stredná odborná škola, Farského 9, Bratislava.

Celoslovenské súťaže „Ukáž čo vieš“:
Svoje odborné vedomosti a praktické zručnosti predviedli mladí talentovaní cukrári, kozmetičky a vizážistky, kaderníci, manikéri, maliari aj z Českej republiky a  inštalatéri.  Pre všetkých  súťažiacich boli jednotlivé súťaže veľkým prínosom. Žiaci načerpali nové zručnosti, zážitky, inšpirácie a cenné skúsenosti z verejného súťažného prostredia. Zároveň mohli aj porovnávať  svoju  úroveň a vedomosti v danom odbore       s ostatnými.
Víťazi  umiestnení na prvých troch miestach sú uvedení  samostatne: Výsledková listina súťaží JUVYR.

O prvenstvo na 3. ROČNÍKU CELOSLOVENSKEJ SÚŤAŽE V ODBORE INŠTALATÉR zabojovalo 8 žiakov  - súťažiacich v tímoch. Súťaž sa skladala z teoretickej a praktickej časti. Teoretickou úlohou bolo správne popísať prvky a princíp zmiešavacieho kolektora zn. Giacomini a následne v praktickej časti zrealizovať montáž (podľa predloženého výkresu). Ocenení boli všetci súťažiaci.

Vystavené maliarske práce pútali pozornosť návštevníkov počas celej doby výstavy. Do 5. ROČNÍKA CELOSLOVENSKEJ SÚŤAŽE V ODBORE MALIAR – LAKOVNÍK – NATIERAČ,  sa prihlásilo 5 tímov po dvoch žiakoch, z toho 1 tím z Českej republiky z Hlučína.  Tohtoročnou súťažnou témou bola voľná tvorba s ohľadom na praktické využitie linky a oblúka. Všetci súťažiaci si odniesli hodnotné ocenenia a sponzorské dary.
 
DO 8. ROČNÍKA CELOSLOVENSKEJ SÚŤAŽE V ODBORE KOZMETIČKA A VIZÁŽISTKA s témou „Snehová kráľovná“ sa zapojilo 20 súťažiacich SOŠ z celej SR a  20 modeliek prezentovalo elegantný štýl „Snehovej kráľovnej“. Porota hodnotila aj súlad medzi líčením, vhodnou voľbou účesu, šiat, doplnkov a  predvedenie na móle. Záverečnou prehliadkou bola promenáda nádherne nalíčených modeliek. Všetci súťažiaci a aj modelky obdržali vecné hodnotné ceny.

Mladí cukrári pripravili pre porotcov skutočné cukrárske skvosty na tému: „Pani učiteľke z lásky“. Viacerí zaujali netradičným námetom a profesionálnym prístupom k zdobeniu torty. V 6. ROČNÍKU CELOSLOVENSKEJ SÚŤAŽE V ODBORE CUKRÁR súťažilo 10 žiakov. Všetci súťažiaci si odniesli hodnotné ocenenia.

1. ROČNÍK CELOSLOVENSKEJ SÚŤAŽE NAJKREATÍVNEJŠÍ ŠTUDENT – ÚČESOVÁ TVORBA
19 súťažiacich z celej SR malo počas 60 minút vytvoriť na modelkách extravagantný účes na tému „Snehová  kráľovná“. Všetci súťažiaci obdržali vecné hodnotné ceny.

1. ROČNÍK CELOSLOVENSKEJ SÚŤAŽE NAJKREATÍVNEJŠÍ ŠTUDENT – NAIL ART
V súťažnej kategórii Nail art, 5 študenti mali počas 100 minút vytvoriť na tému „Snehová  kráľovná“ zdobenie nechtov na modelkách. Všetci súťažiaci získali vecné hodnotné ceny.

Členmi odborných hodnotiacich komisií boli odborníci z praxe z celého Slovenska a určili poradie prvých troch najlepších. Víťazi získali diplom, pamätný pohár, poukážky NAY, knihy, kozmetické balíčky a ďalšie hodnotné vecné ceny od organizátora, sponzorov a partnerov akcie. 

Poďakovanie patrí odborným gestorom súťaží, ktorí prispeli materiálom, technickými pomôckami a zariadením pre jednotlivé súťažné pracoviská: Cechu maliarov Slovenska Šurany a firme Giacomont Nové Zámky.
Za vecné ceny ďakujeme sponzorom a partnerom súťaží: vydavateľstvu FRAGMENT, s.r.o., spoločnostiam - HairCare Professionals, s.r.o., Tempest, O2 a.s, Sedita, Figaro, Graco, USG, HG Helios Group, Bal Slovakia, P & J Colours, Chemolak, Caparol, AkzoNobel, Snickers, Schuller Eh´klar, Združeniu pre rozvoj stredoškolského vzdelávania.

___________
1. ročník motivačných súťaží  žiakov základných škôl „Škola mojej profesie“ bude samostatne vyhodnotený  na základe podkladov od gestorov.  


MOTIVAČNÝ WORKSHOP K  SÚŤAŽIAM V ODBORNÝCH TVORIVOSTIACH  A ZRUČNOSTIACH  zaujal nielen pedagógov vystavujúcich škôl.  Odbornými gestormi boli  Anna Sandanusová, Ph.D. z Katedry zoológie a antropológie FPV UKF Nitra, Jozef Sedlačko zo Školského hospodárstva Piešťany, Stanislav Slačka z Ústavu informácií a prognóz školstva , odboru ŠVS Banská Bystrica .

Na programe bola aj beseda pre učiteľov základných a stredných škôl s redakciou Učiteľských novín a seminár k e-learningovému vzdelávaniu „Tvorba školských vzdelávacích programov“.

Návštevníci a široká verejnosť si mohli na výstave pozrieť výrobu marcipánových ozdôb na torty a ručné zdobenie perníčkov.  Výrobky - čerstvé cukrovinky, vianočné pečivo, mäsové výrobky, miešané nealko nápoje priťahovali  k pozornosti  aj svojou špecifickou vôňou a chuťou. S veľkým záujmom verejnosti sa stretli módne odevy a doplnky, textilné a bytové doplnky, vianočné aranžérske práce,  ručne vyrobené ozdoby, svietniky, vence, kytice zo suchých kvetov, sklenené a keramické výrobky.
Pozornosť pútali rytecké práce a  knihovnícka tvorba. Nové zamerania boli bioenergetika, počítačové siete, grafika digitálnych médií, mechanika lietadiel. Zaujali aj netradičné odbory -   kynológia, chov koní a jazdectvo, rybárstvo a  ochrana osôb a majetku. Nezaostávali ani odbory chemické, automobilové, stavebné, strojárske a elektrotechnické.
Návštevníci ocenili možnosť využiť kadernícke, kozmetické a poradenské služby žiakov v tvorivých pracoviskách, ktorí denne predvádzali svoju kreativitu a odborné zručnosti.
Ďalšie vzdelávacie inštitúcie sa prezentovali problematikou štátnej politiky voči deťom a mládeži a ponukou jazykových a študijných pobytov v zahraničí – konkrétne v Austrálii. Problematikou špeciálneho  školstva sa prezentovala jedna stredná škola.

V rámci slávnostného vyhlásenia výsledkov súťaží o Najoriginálnejší výstavný stánok a Najkreatívnejšie tvorivé pracovisko, vedúca odboru  tvorivosti mládeže Vlasta Púchovská poďakovala všetkým vystavovateľom za ich  podporu a účasť na podujatí.

Stretnutia s vystavovateľmi, odbornými porotcami, pedagógmi ale  aj  so  žiakmi škôl  sú pre nás - manažment  podujatia novou výzvou. Získané námety vítame a zaujímavé podnety  využijeme  do  príprav budúceho ročníka.
21. ročník  sme úspešne ukončili a už teraz sa tešíme  na stretnutie s Vami na JUVYR-e 2013!

22. ročník sa uskutoční v  novembri 2013 opäť v priestoroch NTV v Bratislave. 

MEDIALIZÁCIA 
Markíza, Spravodajstvo TN,
TASR – zverejnenie v diári, monitoringu a hlavných správach
SITA – zverejnenie v monitoringu
Učiteľské noviny  v č. 4,5,6, 7
Slovenský rozhlas – vstup Ing. Vlasty Púchovskej, vedúcej odboru TM
IEDU – zverejnenie na portáli
Informácie o príprave a priebehu podujatia  boli priebežne posielané zriaďovateľom  škôl, KŠÚ, VUC, a na  odbor masmediálnej komunikácie MŠVVaŠ SR.