ZÁKON Č.431/2002 Z.Z O ÚČTOVNÍCTVE

 

S účinnosťou od 1. januára 2003 platí nový zákon o účtovnícve č.431/2002 Z.z (ruší doterajší zákon č.563/1991 Zb.) Nemení sa základná filozofia zákona, ale prináša významné zmeny. Cieľom je aproximácia s právom EÚ (4. A 7. Smernice) a vytvorenie podmienok pre využívanie medzinárodne uznávaných účtovných štandardov (IAS,GAAP).

Účtovná závierka (§ 17) má tri súčasti – Súvaha, Výkaz ziskov a strát, Poznámky. Obsah Poznámok ustanoví Opatrenie MF SR – Poznámky budú obsahovať aj výkaz cash flow, výkaz o zmenách vlastného imania a informáciu o následných udalostiach (§ 18 ods. 5). Účtovná závierka sa musí zostaviť najneskoršie do 6 mesiacov od dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka povinne zostavuje.

Účtovná závierka musí dávať verný a pravdivý obraz o predmete účtovníctva a finančnej situácii účtovnej jednotky (§ 7); ide o základnú požiadavku 4. Smernice a IAS.

Niektoré nové definície vychádzajú z požiadaviek IAS. Zavádza sa nový pojem “iné aktíva” a “iné pasíva”, ako časť majetku a záväzkov, ktoré nespľňajú podmienky pre vykazovanie v súvahe, ale pre svoju dôležitosť sa musia opísať v Poznámkach (§ 2 ods.4).

Účtovným obdobím je kalendárny rok. Od roku 2004 môže byť účtovným obdobím aj hospodársky rok (§ 3), ktorý nie je zhodný s kalendárnym rokom (povoľuje daňový úrad alebo MF SR).

Zákon kladie mnoho kvalitatívnych charakteristík na vedenie účtovníctva, pričom tieto charakteristiky aj slovne definuje. Účtovníctvo musí byť verné a pravdivé (§ 7 ods. 2), úplné, preukázateľné, spávne, zrozumiteľné a vedené spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov (§ 8). Informácie v účtovnej závierke (§ 17 ods. 9) musia byť užitočné (významné), zrozumiteľné, porovnávateľné a spoľahlivé (úplné a včasné).

Zmenil sa obsah pojmu úplnosť účtovníctva (§ 8 ods. 3). Nestačí iba zaúčtovať všetky účtovné prípady, ale účtovná jednotka musí mať zostavenú aj účtovnú závierku (§ 17),vyhotoviť výročnú správu (§ 20) a zverejniť údaje (§ 21).

Podvojné účtovníctvo obsahuje dve účtovné knihy - denník a hlavnú knihu. Účtovná jednotka už povinne nevedie analytické knihy, lebo analytické účty sú súčasťou hlavnej knihy (§ 12).

Po zostavení účtovnej závierky nie je možné uzavreté knihy už otvárať s jedinou výnimkou. Z dôvodu dosiahnutia pravdivého a verného obrazu účtovníctva je možné účtovné knihy otvoriť iba do schválenia účtovnej závierky kompetentným orgánom (§ 16 ods. 10).

Účtovná závierka, môže byť tiež zostavená podľa medzinárodných účtovných štandardov (IAS), alebo iných uznávaných účtovných zásad, napr. GAAP (§17 ods. 10).

Výročnú správu zostavujú povinne účtovné jednotky, ktoré majú povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom. Bol rozšírený povinný rozsah informácií uvádzaných vo výročnej správe, ako aj povinnosť verného a pravdivého obrazu výročnej správy (§ 20).

Zákon výrazne rozširuje ustanovenia k zostaveniu konsolidovanej účtovnej závierky, ktoré nadväzujú na požiadavky Siedmej smernice (§ 22 a 23).

Zákon prináša niekoľko zmien v oceňovaní – nepoužíva sa cena obstarania, ktorou sa oceňovali cenné papiere, majetkové účasti, postúpené pohľadávky a pohľadávky nadobudnuté vkladom do základného imania, ktoré sa budú od 1. januára 2003 oceňovať obstarávacou cenou (§ 25).

Pokiaľ sa pri inventarizácii zistí, že suma vykazovaných záväzkov v účtovníctve je vyššia, alebo nižšia (§ 26 ods. 2) uvedú sa záväzky v správnom ocenení (doposiaľ sa vykonávala oprava iba ak suma zistených záväzkov bola vyššia). Boli rozšírené niektoré obsahové náležitosti inventúrneho súpisu (§ 30 ods. 2).

Vybrané druhy majetku sa ku dňu zostavenia účtovnej závierky (napr. cenné papiere, deriváty) budú oceňovať reálnou hodnotou (§27). Reálnou hodnotou sa rozumie trhová cena, kvalifikovaný odhad alebo posudok znalca, alebo ocenenie podľa osobitného predpisu (napr. zákona o kolektívnom investovaní). Toto oceňovavanie vyplýva z požiadaviek IAS. Podiel na základnom imaní v obchodných spoločnostiach môže byť ocenený metódou vlastného imania (§7 ods. 8).

Zákon zrovnoprávňuje písomnú a elektronickú formu vedenia účtovníctva, preto bol pojem účtovná písomnosť nahradený pojmom účtovný záznam (§4 ods. 4 a 5). Účtovná jednotka je povinná disponovať takým technickým vybavením, ktoré umožňuje prevod elektronického záznamu do čiteteľnej formy (§31 ods. 5).

Zákon definuje podpisový záznam (§32 ods. 3), čo može byť vlastnoručný podpis osoby, alebo záznam nahrádzajúci podpis v technickej forme (elektronický podpis).

Na zákon bude nadväzovať aj vydanie novej sekundárnej legislatívy na základe splnomocňovacieho ustanovenia pre Ministerstvo financií SR (§4 ods. 2). Právne záväzné budú len opatrenia oznámené v Zbierke zákonov SR.

Daňový úrad môže uložiť pokutu s priamou nadväznosťou na dodržiavanie jednotlivých ustanovení zákona (§38). Základňou pre výpočet pokuty je spravidla brutto suma majetku vykázaná v súvahe. Oprávne prostriedky voči pokutám bude možné podať podľa zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (Správny poriadok), kde odvolanie má odkladný účinok.