ZREÁLNENIE ČINNOSTI CVIČNÝCH FIRIEM Z POHĽADU PODNIKOVÝCH FINANCIÍ

 

Úlohou predmetu cvičná firma je naučiť žiakov využívať získané teoretické vedomosti v praxi simulovaním reálneho ekonomického prostredia a fungovania firiem v ňom. Čím viac sa cvičná firma (CF) v jednotlivých oblastiach svojej činnosti podobá tej reálnej, tým použiteľnejšie sú v reálnom živote poznatky získané v cvičnej firme.

Je samozrejmé, že práca v CF nebude nikdy totožná s prácou vo firmách reálnych, pretože simulovať reálnu ekonomiku so všetkými jej vzťahmi, faktormi a subjektami je veľmi zložité, až nemožné. Avšak aj v terajšom modeli cvičných firiem sa vyskytujú oblasti činností, ktoré sa (s prihliadnutím na úroveň poznatkov žiakov obchodných akadémií) podľa môjho názoru dajú viac priblížiť realite. Jednou z takýchto oblastí sú podnikové financie.

1. Založenie spoločnosti

Pri zakladaní spoločnosti si CF zvolí svoj názov, hlavné činnosti, právnu formu, základné imanie. Reálna firma by mala vyhotoviť podnikateľský plán a v rámci neho zostaviť zakladateľský rozpočet, v ktorom by podľa plánu nákladov (vrátane odvodov) a výnosov stanovila výšku potrebného kapitálu. CF doteraz stanovovala výšku potrebného kapitálu odhadom, odporúčalo sa jej, aby si zvolila dostatočne veľké základné imanie, ktoré je tvorené vkladmi spoločníkov. Prax je však taká, že podnikatelia majú väčšinou nedostatok vlastného kapitálu, a preto zvažujú aj financovanie z cudzieho kapitálu - väčšinou formou bankového úveru. Bolo by dobré upozorniť žiakov na tento fakt a odporučiť im, aby sa určité percento vstupného kapitálu pokúsili získať aj takouto formou. (Toto samozrejme predpokladá existenciu ponuky bankových úverov, ktorá zatiaľ absentuje, resp. CF neprejavujú o takúto ponuku zo strany Centrobanky a cvičnej banky Comerc Nitra záujem)

Ak máme v CF vyhotovený zakladateľský rozpočet, z ktorého vieme plánovaný zisk, žiaci môžu vypočítať daň z príjmov a čistý príjem spoločníkov v rôznych právnych formách spoločnosti. Alternatívna výška tohto príjmu môže byť jedným z kritérií pri výbere právnej formy spoločnosti.

2. Získavanie kapitálu z interných zdrojov

Pre CF je dobré, aby nevznikali každý rok nové, ale aby na škole existovali čo najdlhšie. Jedným z dôvodov, prečo je dobrá dlhodobá existencia CF, je aj možnosť získavania kapitálu z interných zdrojov, konkrétne reinvestovanie hospodárskeho výsledku. Na túto možnosť upozorníme žiakov pri rozdeľovaní HV.

3. Financovanie úverovou formou

Okrem zakladania spoločnosti sa o financovaní úverom dá uvažovať v prípade obstarávania dlhodobých investícií (budovy, stroje, pozemky, licencie, finančné investície) alebo aktív s krátkou dobou obratu (zásoby, tovar, pohľadávky, likvidné peňažné prostriedky). V zásade platí pravidlo, že dlhodobé aktíva sa majú kryť dlhodobými zdrojmi a krátkodobé krátkodobými.

Najvhodnejšia forma úveru na financovanie dlhodobých investícií sa javí dlhodobý účelový úver. Táto forma financovania tiež predpokladá niekoľkoročnú existenciu CF, pretože splácanie takéhoto úveru trvá niekoľko rokov. CF vypracuje žiadosť o úver, ktorá v realite obsahuje: živnostenský list, výpis z obchodného registra, zakladaciu listinu, stanovy, podnikový plán v tabuľkovej forme, súvahu, výkaz ziskov a strát, výkaz cash flow. Pre potreby predmetu CF by sa táto žiadosť zjednodušila.

Banka, ktorá bude úver poskytovať, by mala mať vypracované kritériá, na základe ktorých rozhodne, či úver pridelí, alebo nie. Mali by byť formulované tak, aby sa úver poskytol čo najviac CF, keďže ide o precvičenie úverového financovania. Zároveň by sa však mali vypracovať opatrenia, ktoré zabezpečia, aby sa banka vinou CF (neplatenie splátok) nedostala do finančných ťažkostí (pôjde o cvičnú banku Comerc, ktorá vystupuje na cvičnom trhu ako podnikateľský subjekt ). Keď banka rozhodne o pridelení úveru vypracuje harmonogram splácania (môže sa zhodovať s harmonogramom navrhnutým CF). Výšku úrokových mier stanoví podľa úrokových mier podobných úverov v reálnej ekonomike.

Je na zváženie, či by banka nemohla v budúcnosti poskytovať aj iné úverové produkty, konkrétne krátkodobé úvery najmä vo forme kontokorentu.

4. Leasing

V súčasnosti existujú na Slovensku CF, ktoré sa zaoberajú finančným leasingom osobných automobilov. Bolo by dobré, keby sa predmet podnikania cvičných leasingových spoločností rozšíril na leasing strojov a zariadení, počítačov, softvéru a pod. So žiakmi môžeme pouvažovať o výhodnosti kúpy na leasing v porovnaní s úverom alebo kúpou v hotovosti. Keďže žiakom chýba matematický aparát na výpočet čistej súčasnej hodnoty investície, tieto úvahy budú iba orientačné a rozhodovanie viac-menej intuitívne.

Do budúcnosti sa javí perspektívne pouvažovať aj o možnosti operatívneho leasingu, hoci v Slovenskej ekonomike zatiaľ nie je rozvinutý v takej miere ako v zahraničí.

5. Finančné vzťahy k zahraničiu

Pri obchodovaní so zahraničnými CF by bolo vhodné upozorniť žiakov na kurzové riziká, vyplývajúce so zmeny devízových kurzov a poskytnúť im informácie o najjednoduchších metódach jeho zmierňovania (napr. prostredníctvom voľby meny fakturácie, odďaľovaním alebo skracovaním času platby).

6. Finančná analýza podniku

Informácie, ktoré poskytuje súvaha a výkaz ziskov a strát sa dajú použiť na všeobecnú analýzu finančnej situácie podniku. Vypočítame základné ukazovatele likvidity, aktivity, zadlženosti, rentability (podľa vedomostí žiakov). Na základe týchto ukazovateľov je možné v CF posúdiť optimálnosť kapitálovej štruktúry, efektívnosť hospodárenia, úroveň likvidity, mieru zadĺženia. Tieto ukazovatele môžu byť dôležité napríklad pri rozhodovaní o tom, či CF môže alebo nemôže žiadať o úver, aby neohrozila svoju platobnú schopnosť.

7. Poistenie

Na Slovensku zatiaľ neexistuje súkromná cvičná poisťovňa. Možno to bolo spôsobené aj obavami z nedostatku klientov. Tento rok sa však zmenilo povinné poistenie motorových vozidiel na povinné zmluvné poistenie, ktoré zabezpečujú súkromné poisťovne po pridelení licencie. Povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel by cvičnej poisťovni zabezpečilo dostatok klientov. Okrem tohto poistenia by mohla ponúkať aj iné produkty, napríklad poistenie priemyslu a podnikania, živelných pohrôm, pre prípad krádeže a lúpeže, zodpovednosti za škody... Cvičná poisťovňa by mohla bližšie spolupracovať aj s CF ponúkajúcimi leasing.

V budúcnosti sa dá očakávať ešte väčší rozvoj cvičných firiem na Slovensku, nielen čo do počtu, ale aj v pestrosti ich aktivít (aj v oblasti financií). Mali by vzniknúť nové typy CF, či už súkromné poisťovne alebo firmy finančného poradenstva.

Zaujímavé by bolo pouvažovať nad myšlienkou zapojiť do virtuálneho sveta CF aj virtuálny finančný trh alebo aspoň virtuálnu burzu akcií, na ktorej by sa obchodovalo prostredníctvom internetu. Predmetom obchodovania by boli buď akcie cvičných akciových spoločností, čo však bude aj v budúcnosti asi ťažko realizovateľné (málo CF s právnou formou akciovej spoločnosti, malý objem obchodov, je zložité vytvoriť účinnú metódu výpočtu kurzov). Druhá možnosť je burza, na ktorej by sa obchodovalo s akciami reálnych firiem a kurzy by sa určovali podľa Burzy cenných papierov Bratislava (resp. RM-Systému). Takýto model už existuje v Čechách, ale nie ako súčasť projektu CF. CF by sa naučili prostredníctvom takejto burzy investovať dočasne voľné peňažné prostriedky aj na trhu akcií.

Autorka projektu: Eva Tichá, 3.r. FPM EU

Korekcia: Ing. Velichová

Eva TICHÁ